Ali Barut'tan 40. yıl tavsiyesi. Şimdi yatırıma başlasaydım, Belek'i seçerdim

 Ali Barut'tan 40. yıl tavsiyesi. Şimdi yatırıma başlasaydım, Belek'i seçerdim
Turizm sektöründe 40. yılını kutlayan Barut otellerini kuran Ali Barut, sektördeki başarı hikayesini Turizm Güncel ile paylaştı. "Şimdi turizm sektörüne başlasaydım Belek'e yatırım yapardım" diyen Barut, turizmde gerçekleştiremediği tek hayalinin ise golf olduğunu söyledi.

 

Eda Özsoy-Turizm Güncel 

Fotoğraflar: Seher Aybek
 
2011 itibari ile 1600 kişiye istihdam sağlayan Barut Otel Grubu, bu yıl 40. yılını kutluyor. Bu başarının mimarı Ali Barut ise haklı bir gurur yaşıyor.

Turizm Güncel, Türkiye’nin en köklü turizmcilerinden Ali Barut ile özel bir söyleşi gerçekleştirdi. Barut, turizmin başladığı ilk yıllardan günümüze kadar gelişen olayları bir yatırımcı gözüyle değerlendirdi. İşte Ali Barut ile röportajımızdan satırbaşları….
 
Bundan 40 yıl önce Antalya’da küçük bir inşaat  bürosuyla işe başladım. İlk kazancımla  36 odalı otelimizi borçsuz olarak hizmete açtım. Bu sırada Antalya’daki büromu kapatıp Side’ye yerleştik.

O dönemde yol yoktu, elektrik yoktu, müşteri yoktu. Buna rağmen, yatırımı borçsuz yaptığım için korkmuyordum ve başaracağımı biliyordum. Başarılı olduk ki, bugün bu noktalara geldik.
 
FIRTINA ÇIKTIĞINDA KİMSE GELEMEZDİ
 
Tesisimizi ilk açtığımızda Anadolu turları çok revaçtaydı. Biz de Anadolu’dan gelen grupları ağırladık. Özellikle bayramlarda müşterilerimiz çoğalırdı. Fırtına çıktığında ise hiç kimse gelemezdi çünkü yol yoktu ulaşım denizden sağlanıyordu. Sonra Turgut bey 80’li yıllarda telefonu getirdi.  İstanbul’a telefon etmek istediğimizde santrale  ‘yıldırım bağla ki acele konuşalım’ derdik… Alacaklarımızı takipte bile zorluk çekerdik hiç kimse peşin para ödemezdi. Tatili yapıp geri döndükten sonra bankaya parayı yatırırdı.

 
ODA FİYATLARI  YÜKSEK DEĞİLDİ AMA KAZANÇ VARDI
 
O dönemde oda fiyatları yüksek değildi ama kazanç vardı. Herşey ucuzdu. Mark üzerinden pazarlama yapıyorduk ve çok kazanıyorduk. Şimdi ise özellikle son 5 yıldır döviz aynı yerde kaldığı için eski kazançlar gerçekleşmiyor.

 
İLK OTELİMİZİ 2 MİLYON 400 BİN LİRAYA TAMAMLAMIŞTIK
 
İlk otelimizi 2 milyon 400 bin liraya mal ettik. Demek ki, o zamanlar paranın çok iyi satın alma gücü vardı… Demir, çimento ucuzdu… Ama bu yörede hiç kimsede öyle bir para yoktu ben tüm kazancımı iyi bir işe yatırdım.
 
Oğullarım da bu sektörün içinde büyüdüler. Önce Haydar işlere el attı. Sonra Ahmet ve Levent işlere girdi. Hepsi sırayla resepsiyonlarda çalıştılar, stajlarını otellerimizde yaptılar. Şimdi ise biz dört kişilik bir timiz, hepimiz işin içindeyiz.
 
Örneğin ben çevreciyim, bütün otellerin bahçe düzenlemesini ben yapıyorum, bütün fitness’ları ve spa’ları ben kurdum. İşletmeleriyle de ben ilgileniyorum…
 
BİZDEN KİMSE AYRILMAZ, ÇÜNKÜ BİZİMLE ÇALIŞMAK PRESTİJDİR
 
Barut otellerinde çalışanların en büyük özelliği istikrardır. Bizden hiç kimse ayrılmaz. Hiçbir çalışanını, mağdur etmedik. Tüm çalışanlarımızın gelecekleri garanti altındadır. Maaşları ödenir.  Söylemek ayıp olmasın ama bizimle çalışmak bir prestijdir. Onlarla dünya skalasına giriyoruz, onların sıcak çalışmasıyla müşteriye, misafire hitap ediyoruz.
 

BİZ BİLE ESKİSİ GİBİ KAZANAMIYORUZ
 

Turizm sektörüne en fazla destek, rahmetli Turgut Özal döneminde sağlanmıştır. Turgut Özal döneminde teşvikler başlamıştır. Turgut Özal ‘bir gün gelecek turizm geliri 10 milyar dolara çıkacak’ dediği zaman, bu adam deli diyorlardı. Yani Özal’ın çok büyük katkıları olmuştur Türk turizmine…
 
Bu hükümet döneminde  Allah için kazanmıyoruz ama turizme sıcak bakıyor. Engel koymuyor. Sorgun ormanlarındaki iki glof alanlarını bu hükümet planladı, artı Belek’te 4 ayrı sahaya golf için izin verdi.
Boş kalan otel sahalarını da bu hükümet yaptı. Yani zorluk çekmedik.
 
Ancak son yıllarda malesef döviz nedeniyle bir duraklama dönemine girildi. Ciro var ancak kar yok. Yöreye göre en iyi fiyatla pazarladığımız halde, biz bile eskisi gibi kazanmıyoruz. Diğerleri ne yapıyor, bilemem.
 
Size şöyle örnek vereyim. Cennet’in karıyla Side’ye güzel bir okul yaptım, kendime bir tekne inşa ettim. İstanbul’da ev aldım, şimdi artık bunları yapamam.
 
NEDEN BELEK’E YATIRIM YAPMADIM?
 
O dönemde Belek’e niye yatırım yapmadım? Side’ye öyle yatırımlar yaptık ki, Belek’eyatırım yapacak nefesimiz kalmadı. Üst üste otel yatırımları geldi. Onları yaparken Belek yavaşça kendinden vazgeçirdi. Biz 8 ya da 10 sene farkla buraya başladık. Buraya veya başka bir yere gidecek zamanımız olmadı. Bu yöredeki yatırım bize keyif veriyor. 
 
SEKTÖRDE GERÇEKLEŞTİREMEDİĞİM TEK HAYALİM: GOLF           
 
Turizm sektöründe gerçekleştiremediğim tek hayalim golftür. Zamanında Side’de bir orman arazisi aldık ancak orman içinde olduğu için Danıştay iptal etti. Keşke, Side de Belek gibi golf turizmine açık olsaydı…

Bu kadar yatak kapasitesi var ancak golf sahası az.  Bu Antalya’nın büyük bir ayıbıdır.

Şimdi Manavgat’ta bir yer var. Olursa, yeni hedefim orası. Urban Ovası diye bir yer var. 4 bin dönümlük bir arazi satın aldım. Yani golften vazgeçmiş değilim.

 
 YENİ YATIRIM İÇİN EN UYGUN BÖLGELER…
 
Turizm yatırımları için merkez Antalya, buna Alanya ve Kemer de dahil, Bodrum ve Marmaris de güzel alanlar. Mersin bölgesinde bir hareketlilik var. Buraya golf sahaları da yapılıyor. Mersin, güzel bir yer olacak ve bütün Ortadoğu’yu çekecek.
 
ŞİMDİ YATIRIMA BAŞLASAYDIM, BELEK’İ SEÇERDİM
 
Şimdi turizm yatırımına başlasaydım, varlıklı bir Barut olarak ne yapacağım diye düşünürken golfü seçebilirdim. Belek’i tercih ederdim heralde… Gerçi şu anda Belek öyle bir yer oldu ki, yer kalmadı. Eskiden bakir bir yerdi. Şimdi yatırım yapmak zor tabii… Burası tanınmış bir bölge, müşterisi hazır. Başka bir bölgede yapmak ise riskli.
 
GEREKSİZ HIRS VE ÇOK ÇALIŞMAK BAŞARIYI GETİRMEZ
 
Hiç pişmanlık duydum mu? Hayır,  iyi ki buradayım ve iyi ki burada başarılıyım. Hiçbir zaman klasik bir işadamı olmadım. Ofiste 5 saat çalışarak, telefonla konuşan ve oturan bir işadamlığı yapmadım. Hobilerimi de ihmal etmeden işlerimi yönettim. Hırslı bir işadamı olmadım ama bakın gördüğünüz gibi başarılıyım. Evet bu konuda sanıyorum şans da bana yardım etti. Turizm yatırımcılarına son tavsiyem şudur. Gereksiz hırs ve ona bağlı olarak çok çalışmak hiçbir zaman işe yaramaz. Önce kendinizi mutlu edin, planlı programlı çalışın, başarı zaten arkasından gelecektir.

 
BARUT 40'INCI YILINDA
 

Bundan 40 yıl önce, Türkiye’de turizm anlayışı henüz emekleme aşamasındaydı. Ülkemize gelen turistlerin çoğu İstanbul’u dolaşır, sırt çantalarıyla Katmandu yollarına düşen hippi grupları güney illerine uğrardı. Doğru dürüst ulaşım imkanının bile olmadığı güney illerimizden Antalya’nın Side İlçesi'ndeki ilk Barut Oteli olan Cennet Otel, Sideli Barut Ailesi'nin fertlerinden Ali Barut tarafından 36 oda olarak 1971’de hizmete açıldı.

Karayoluyla ulaşımın 1980’de sağlandığı Side’de Cennet Otel’in bulunduğu bölgeye  o tarihte ancak sahilden gidilebiliyordu. 1980’lerin sonlarında bir tek Cennet Otel’in yetmeyeceğini gören Barut Ailesi, Acanthus Otel’i 1987 yılında, Cennet Otel’in hemen yanında hizmete açtı. Acanthus Otel’i 1990’da açılan Hemera Otel izledi. 1996 yılında açılan Arum Otel ise Barut Ailesi’nin ilk beş yıldızlı oteli olma özelliğine sahip.  
 
Ailenin Side dışındaki ilk yatırımı olan Barut Otel Lara Resort ise 2005 yılında Antalya Lara’da hizmete girdi. Aynı zamanda Lara Resort’un ardından 2008 yılında da Barut Ailesi'nin ilk franchiase otel yatırımı olan Barut / Sunwing Evrenseki de kapılarını ziyaretçilerine açtı.


Bu Haber 17.05.2011 - 14:07:01 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • mustafa gulsever (ITU egitimci) - 16.05.2011 - 09:21

    calisanlardan arkadasim ilhan tezcan barut grubunun her zaman cok iyi anlatir ve cok memnun demekki calisana deger veriyor bu yuzden avrupada en iyi otelleri basinda geliyor basarilar dilerim

  • Sea - 16.05.2011 - 08:01

    TEK KELİMEYLE "TEBRİKLER" SAYIN BARUT. TEBRİKLER.

  • KUZEY DENİZ - 16.05.2011 - 07:09

    TÜRK TURİZMİNİN YÜZAKIDIR BARUT AİLESİ... AİLE DEDİYSEM ÖYLE BÖYLE DEĞİL, TAM BİR AİLE. DEDEDEN TORUNA HEMEN TÜM FERTLERBU SEKTÖRE CEFA İLE HİZMET ETMEKTELER. GEÇEN 40 YILA ŞÖYLE BİR BAKTIĞINDA İNSAN SAYGIYLA EĞİLMELİ ÖNLERİNDE... ÖYLE BİR ÖZVERİ, ÖYLE BİR MÜCADELE Kİ, TABELALARIN NEREDEYSE HER YIL BİRBİRİ ARDINCA DEĞİŞEN SEKTÖRDE KOCA BİR ÇINAR OLARAK DİMDİK AYAKTA KALINABİLMİŞ. NİCE YILLARA ALİ, HAYDAR, AHMET LEVENT...... NİCE YILLARA BARUT AİLESİ!....

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.