'Türkiye'de hala turizm ekonomisi kavramı oluşmadı'

'Türkiye'de hala turizm ekonomisi kavramı oluşmadı'
Marmaris'te düzenlenen toplantıda, bölge ve Türkiye turizminin sorunları masaya yatırıldı. Marmaris D- Hotel Grand Azur'daki toplantının konuşmacılarından Faruk Şen, Türkiye'de hala turizm ekonomisi kavramının oluşmadığını söyledi.


'Şimdi Marmaris Zamanı' adlı tanıtım programı 21 Ekim Cumartesi günü ulusal basından köşe yazarlarının katıldığı çevre gezisi ile başladı. Marmaris'in köylerinde, çok az bilinen değerleri, henüz keşfedilmemiş güzelliklerini içeren gezi programında yerel ürünler de incelendi.

22 Ekim Pazar günü gerçekleşen panelde konuşmacılar; Yazgülü Aldoğan (Posta), Mehmet Tezkan (Milliyet) , Bülent Bülbüloğlu (GETOB), Prof Dr Faruk Şen (TAVAK) ve Bahattin Yücel (TURAD) turizm sektörünün genel durumu ve Marmaris özelinde yapılması gerekenleri değerlendirdi.YÜCEL: SORUNUN KAYNAĞI SİYASİ

Panelin açılış konuşmasını yapan Bahattin Yücel, gerek kapasite gerekse ulaşım anlamında Türkiye'nin rekabet gücünün yeterli olduğunun altını çizerek, sorunun siyasal kaynaklı olduğunu vurguladı. Hiçbir ekonomik etkinliğin ülkenin iç dinamiklerini dikkate almadan sürdürülebilir olamayacağını belirtti. Marmaris'te son dönem yaşanan gelişimin sevindirici olduğunu, bu konuda Marmaris Belediyesi'nin başarısını kutladığını söyledi.

FARUK ŞEN: UÇAK SEFERLERİ YETERSİZ

Prof. Dr Faruk Şen konuşmasında; yurtdışında özellikle AB ülkelerinde yaşayan Türkler açısından konuyu değerlendirerek, bu grubun Marmaris turizmi için de önemli bir hedef kitle olduğuna dikkat çekti.

Türkiye dışında yaşayanların toplam nüfusun  yüzde 9'unu oluşturduğunu belirten Faruk Şen, her yıl 2,7 milyon Avrupalı Türk'ün ülkemizde tatillerini geçirdiğini ve yaklaşık 3,1 milyar Euro harcama yaptıklarını kaydetti. Bu miktarın yabancı turistin ortalama harcamasının iki katı olduğunun altını çizen Şen, bu sayıyı arttırmada en büyük engellerden birinin uçak seferlerinin azlığı olduğunu belirtti.

''TÜRKİYE'DE TURİZM EKONOMİSİ KAVRAMI OLUŞMADI''

Türkiye'de hala 'turizm ekonomisi' kavramının oluşmadığına işaret eden Şen, bu konuda veri bankasının kurulmasına ve araştırmalara şiddetle ihtiyaç olduğunu vurguladı. Turizmin ülke ekonomisindeki yerinin önemine dikkat çeken Şen, turizmin 54 sektörü ilgilendiren büyük bir sektör olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti.BÜLBÜLOĞLU: TURİZMDE TOPARLANMA 2020'DE BAŞLAR

GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu ulusal ve bölgesel tanıtım bütçelerinin arttırılması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin hala etkin bir tanıtım stratejisinin bulunmadığını ve bunun büyük bir kayıp olduğunu ifade eden Bülbüloğlu, ''Destinasyon tanıtımı için bakanlığın bütçe aktarmasına ihtiyaç var. Turizmde toparlanmanın 2020 yılı itibariyle başlayacağını öngörüyoruz.'' dedi.

''MARMARİS'TE 45 BİN NİTELİKLİ YATAK VAR''

Marmaris'te çok ciddi düşüşler yaşanmadığını dile getiren Bülbülüoğlu, ortalama 184 gün olan sezonun yüzde 90 dolulukla geçtiğini açıkladı. Bülbüloğlu, ilçedeki 75 bin yatak kapasitesinin 45 bininin nitelikli ve bir çok destinasyonla rekabet edebilir seviyelerde olduğunu da sözlerine ekledi.

ALDOĞAN: DESTİNASYONLARIN TEMEL SORUNLARINDAN BİRİ YAPILAŞMA

Posta Gazetesi Yazarı Yazgülü Aldoğan, son dönemde yaptığı  yurtdışı gezilerinden verdiği örneklerle Türkiye'deki durumu karşılaştırdı. Özellikle hizmet kalitesinin ve standartların altını çizen Aldoğan, yapılaşmanın bizim destinasyonlarımızın temel sorunlarından biri olduğunu kaydetti. Aldoğan, bu nedenlerden dolayı kendisinin de fırsat buldukça yurtdışında tatili tercih edenlerden olduğunu anlattı.''TÜRKİYE'NİN SORUNU TANITIM DEĞİL''

Türkiye'nin yurtdışında çok iyi tanınıp bilindiğini ve bu nedenle daha birkaç yıl öncesine kadar tatil beldelerimizin yabancı turistlerle dolup taştığını ifade eden Aldoğan sorunun tanıtımdan çok güvenlik ve toplumsal davranış biçimlerimizden kaynaklandığını belirtti. Aldoğan, yaşanan uluslararası siyasi gelişmelerin yanı sıra yurtdışındaki güvensiz ülke imajımızın, Türkiye'de tatil yapmayı seven, gelmek isteyen binlerce ziyaretçiyi bu yıl başka destinasyonları tercih etmek zorunda bıraktığını dile getirdi.

''TEZKAN: GÜVENLİK SORUNU DEVAM ETTİĞİ SÜRECE TURİZMDE TOPARLANMA UZAYACAK

Milliyet Gazetesi Yazarı Mehmet Tezkan ise konuşmasına yurtiçi ve yurtdışı siyasal durum değerlendirmesiyle başladı. Sınır politikalarımızın yabancı turistin güven kaybında en büyük etken olduğunu belirten Tezkan, ''Güvenlik sorunu devam ettiği sürece turizmin toparlanması uzayacak.'' dedi.

Oturumu yöneten Yücel son olarak konuşmacılardan, ileriye dönük yapılması gerekenler konusunda önerilerini sorduğunda ise şu yanıtları aldı:

*Hizmet ve ürün kalitesinde uluslararası standartların sağlanması, yeme-içme kalitesinin oluşturulması,

*En az harcama ile maksimum sonuç alacak hedef odaklı  tanıtım çalışmalarının yapılması,

*Araştırmalara, veri değerlendirmelerine önem verilmesi,

*Sezon dışı için yeni ürünler oluşturulması,

*Marmaris'e özel markalar yaratılması,

*Yerel mutfak geliştirilmesi, işletmelerde gerekli düzenlemelerin yapılması,

*Hedef kitleye yönelik etkinliklerin planlanması ile verimlilik sağlanması

*Ulaşım, özellikle uçak konusunda çözümler üretilmesi, öncelikli ele alınması gereken konular olarak gösterildi.

ACAR: NİTELİKSİZ HİZMET ÜRETİMİNİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

Oturum sonunda değerlendirme yapan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar; panelde  farklı açılardan bakan çok önemli bilgiler edindiklerini dile getirirken, ilk ele alacakları konunun; niteliksiz hizmet  üretiminin hızla önüne geçilmesi olacağını açıkladı.

Yetişmiş nitelikli işgücü, ürün ve hizmet kalitesi için belediye olarak bir dizi çalışma başlatacaklarını dile getiren Acar, Marmaris'te çıtanın yükselmesine paralel olarak, bölgeye ilginin de yükseldiğini bunu devam ettirmek zorunda olduklarını söyledi.
Bu Haber 23.10.2017 - 16:08:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Serdar Sağlamtunç, FCSI - 24.10.2017 - 10:34

    Turizm ekonomisi diye bir kavram yoktur. Ama turizmi ana aksa oturtan kafalar onu kesip biçmeye ve şekil vermeye çalışmaktadırlar. O zaman basit bir tespit yapalım. Hangi kişi turist olarak kabul edilir? Ekonomik seviyesi belli bir süre belli bir parayı harcayacak olanağa sahip olan kişi gezer ve yeni yerler keşfeder. Biz daha bu noktayı kavramaktan uzağız. http://turizmguncel.com/makale/ekonomi-bilmeyenlerin-ekonomi-dunyasi-m1661.html

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.