'Türk turimci isyan etmiyor çünkü eteklerimize taşlar bağladılar'

'Türk turimci isyan etmiyor çünkü eteklerimize taşlar bağladılar'
Antalya Tanıtma Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen, turizmcinin isyan etmeme nedeninin eteklerine bağlanan taşlar olduğunu söyledi. ''Bu taşları bağlayan da bize 50 yıllık arsaları tahsis eden devlet.'' diyen Şen, ''Türkiye’nin şu anda yapması gereken tek şey fabrika ayarlarına, Cumhuriyet ilkelerine dönmektir. Kaybolmuş olan imajımız için bu çok önemlidir.'' değerlendirmesinde bulundu.


TurizmGüncel

TURAD'ın düzenlediği ''Turizmde çıkış yolu'' çalıştayında konuşan ALTAV Başkanı Nizamettin Şen, krizden çıkmayı yalnızca devletten bekleyen turizmcinin daha çok bekleyeceğini ifade etti. ''Ya sahaya çıkacağız ya da oyunun yöneticilerine etki edecek öneriler sunacağız.'' diyen Nizamettin Şen, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

''Ben Türk turizmcisinin isyan ettiğini hiçbir zaman görmedim. Çünkü bizim eteklerimizde taşlar bağlı, bu taşları bağlayan da bize 50 yıllık arsaları tahsis eden devlet. Bu taşları çözmeleri lazım ki, elimizi masaya vurabilelim. Sahanın kenarındaki oyuncular olarak birlik olup neler yapacağımızı konuşmalıyız.

‘’BİR OSKESTRA GİBİ OLMALIYIZ’’

Bir tartışmaya değinmek istiyorum, o da Antalya’ya yapılan haksızlık. Antalya’da pek çok değer var. Antalya’nın yaptığı bir hata varsa, o da plansız yatırımlardır. Bu da devletin hatasıdır, bunu sektöre yüklememek lazım. Bu konuda yapılabilecek tek şey bilinçlenmek ve bir orkestra gibi hep bir ağızdan aynı şeyi söylemektir. Ayrım yapmaya devam edersek, başarılı olamayız. 

''2023 STRATEJİSİ KÖTÜ DE OLSA SAHİP ÇIKMALIYDIK''

Türkiye’nin 2007 yılında belirlediği 2023 turizm stratejisi kötü de olsa biz ona sahip çıkmalıydık. Orada kültür turizmi, kongre turizmi konusunda yazılanların hiçbiri yapılmadı. O zamana kadar bir sürü bakan değişti ve strateji hiçbir şekilde takip edilmedi. Bu da bizim ayıbımızdır.

''BU KRİZ ÖNCEKİLER GİBİ DEĞİL''

Bu kriz önceki krizler gibi değil. Bizim sahada katkı koyabileceğimiz tek şey PR çalışması yapmak. Biz Antalya için Menderes Türel’i ikna ettik ve o bizimle bir tura çıktı. Yurt dışında yaşayan Türklerle buluştuk. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu sene bu yönde bir çağrı yaptı. Bunun denize damlatılmış bir damla olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak önemli bir adımdır. Elbette bunun atılacak tek adım olduğunu düşünmek de büyük bir hatadır. Bizim pazarları  çeşitlendirmemiz ve kaynak pazara göre çalışma yürütmemiz lazım. Örneğin ben tek bir Çinlinin bile deniz kıyısında uzanıp güneşlendiğini görmedim, ama örneğin Çin İstanbul için Kapadokya için çok önemli bir kaynak olabilir…’’


Bu Haber 16.02.2017 - 09:24:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.