'Tur operatörleri turistlere taksi kullanmayın deyip İstanbulkart veriyor'

'Tur operatörleri turistlere taksi kullanmayın deyip İstanbulkart veriyor'
Geçen haftalarda “İstanbul'da turist olmak” adlı deneysel bir çalışma gerçekleştiren HT İstanbul ekibi, bir günü kentin turistik mekanlarında, turist kılığında geçirdi. Toplu ulaşım kullanırken bir sıkıntı yaşamayan ekip, taksi kullanmaya çalıştığındaysa ilginç durumlarla karşılaştı.


HT Gazete'den Esra Boğazlıyan, konuya dair bir turist rehberi ile görüştü. Taksicilerin, turistlere 50 TL yerine 5 TL vermek, taksimetre açmayıp fiyat pazarlığı yapmak gibi yolları tercih ettiklerini belirten Boğazlıyan'ın aktardıkları şu şekilde:

... Mevzu taksici ve turist olunca, iddialar bol. İşte şimdi de bir turist rehberi anlatıyor taksicilerle yaşadıkları problemleri:

'CİDDİ CEZA GEREKLİ'
 
“Turist sezonunun başlamasıyla, yabancı misafirlerimizle birebir ilgilenen şirketimize gelen şikâyetler de artıyor. Klasik turist şikâyetlerini geçiyorum, bunlar dünyanın her şehrinde görülen ve dikkat edilmesi gereken unsurlar ancak İstanbul’a ait özel bir sorun ciddi safhada artmaya başlamış durumda ve gelen tüm ziyaretçilerimizi utanarak uyarmamız gerekiyor. Bir turist taksiye bindiğinde taksici pazarlığa başlıyor bir kere. Taksimetre açmak yerine gidilecek adrese bir fiyat veriliyor ki bu fiyat taksimetreden genellikle 2 ya da 3 kat fazla oluyor. Taksimetreyi açtırmak isteyen turistler ise taksicinin soğuk ve saygısız tavırlarıyla karşılaşabiliyor. Durum o kadar vahim ki, turistlere ‘Taksi kullanmayın’ diyen tur operatörlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. Hatta bazı acenteler turistlere İstanbulkart vererek otobüs ve metro hatlarını kullanmalarını ve taksileri kullanmamalarını tavsiye ediyor. Hem İstanbul sakinleri için hem de ülkemizi ziyaret eden misafirlerimiz için bu taksi sorununu çözmemiz lazım. Eğitim, şikâyet hatları ve ciddi cezalarla bu sorunun üstesinden gelmeliyiz.”
 
Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.
 


Bu Haber 15.05.2015 - 16:47:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.