'Şehir otelciliğine odaklanacak, oda fiyatını 100 euronun üstünde tutacak'

'Şehir otelciliğine odaklanacak, oda fiyatını 100 euronun üstünde tutacak'
İstanbul’da 5 farklı lokasyonda oteli bulunan The Marmara Collection’ın CEO’su Hüseyin Öztürk, “Şehir otelciliğine odaklanarak, oda fiyatlarının 100 euronun üzerinde olduğu lokasyonlarda yer alacağız” dedi.


Son dönemde İstanbul’daki köklü otellerin çoğu yenileniyor. Bunlardan biri de Taksim’deki The Marmara Oteli’ydi. 45 milyon dolar harcanan otel renovasyon çalışmalarında son noktaya gelindi. The Marmara Collection CEO’su Hüseyin Öztürk de yenilenen Taksim The Marmara’da grubun yeni stratejilerini, yaşanan terör olaylarının sektöre olan etkisini Hürriyet'ten Elif Ergu'ya değerlendirdi. Gürsel, ailesine ait The Marmara Grubu’nun “Taksim The Marmara” dışında İstanbul’da The Marmara Pera, The Marmara Şişli ile Anadolu yakasında Suadiye, Çamlıca ve Pendik’te faaliyet gösteren 3 oteli ve organizasyon mekanı olarak hizmet veren Esma Sultan Yalısı bulunuyor. Bodrum ve Antalya’da da otelleri olan grup bundan sonraki büyüme stratejisini şehir otelciliğine odakladı.

HER DÖNEMİN EKONOMİSİ VAR

Yaşanan terör olayları nedeniyle rezervasyon iptalleri yaşadıklarını anlatan Hüseyin Öztürk, Rusya ile olan gerginliğin mart ayı sonuna doğru biteceği beklentisinin olduğunu söylerken, “Geçenlerde Mali’den bir konuğumuz geldi. 5 oteli var Mali’de. Gergin ve çatışmalı ortamda ne yaptıklarını sorduk. O da bize toplantılar ve sorunlara çözüm için gelen BM yetkililerinin yarattığı ekonomiyi anlattı. Her dönemin kendi ekonomisi oluyor” dedi.

ŞEHİR OTELCİLİĞİ

Şehir otelciliğine odaklandıklarını vurgulayan Öztürk, “2010 yılında New York’ta ilk otel yatırımımızı yaptık. İkinci oteli de 110 milyon dolar yatırımla Park Avenue’de kısa bir süre önce açtık. 2010 yılında yatırım yapmadan önce İstanbul ve New York’u karşılaştırmıştık. İstanbul ve New York’ta yeni bir otel yatırım maliyeti aşağı yukarı aynıydı ancak oda fiyatları çok farklıydı. İstanbul’daki oda fiyatları 70-150 euro arasında değişirken, New York’ta oda fiyatları ortalamasının 350-500 dolar arasında olması da kararlarımızda etkili oldu. Bundan sonra da oda fiyatlarını 100 euronun üzerinde tutabileceğimiz lokasyonlar bizim için önemli” dedi.

JAPON TURİST KÜVET ARAPLAR MUTFAK İSTİYOR

Hüseyin Öztürk dünyanın her yanından gelen müşterilerinin farklı taleplerinin olduğunu anlatıyor. Japon turistler odalarında küvet isterken, Araplar uzun süreli ve çocuklu seyahat ettikleri için büyük odalarda kalmayı tercih ediyor. Bu yüzden de Taksim The Marmara renove edilirken küvetli odalar ihmal edilmedi, ayrıca bazı odalar birleştirilerek süit oda haline getirildi. Bazı odalara küçük mutfaklar yapıldı. Mutfaklı odaları Arap turistlerin daha çok tercih ettiğini anlatan Hüseyin Öztürk, “Araplar uzun süre kaldıkları için odada mutlaka mutfak istiyor. Japonlar ise İstanbul’daki Japon restoranlarını tercih ediyor. Misafirlerin yoğunluğuna göre Hint ve Pakistan mutfağı kahvaltılarına ve Japon mutfağına da ağırlık veriyoruz” dedi.

AVRUPALI TURİST PERA’YA GELİYOR

The Marmara Taksim ve ‘The Marmara Pera’nın yakın lokasyonlarda olmalarına rağmen müşteri profillerinin farklı olduğunu anlatan Öztürk, “Prea’daki oteli daha çok Avrupalı turistler tercih ederken, Taksim Meydanı’ndaki The Marmara’yı Arap turistler tercih ediyor. Antalya’daki The Marmara otelinin misafirlerinin yüzde 5’i Rus. Doluluk oranı yüzde 78” dedi.


Bu Haber 16.01.2016 - 09:16:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.