'Rus ve Ukraynalı oligarklar Güney Kıbrıs'a 4 milyar euro kazandırdı'

'Rus ve Ukraynalı oligarklar Güney Kıbrıs'a 4 milyar euro kazandırdı'
Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Rus ve Ukraynalı oligarklara sattığı ''altın vize'' ile 4 milyar euro gelir elde ettiği belirtildi.Kıbrıs Rum Kesimi’nin Rus ve Ukraynalı oligarkların ağırlıkta olduğu yüzlerce zengine AB pasaportu satarak büyük gelir elde ettiğini ortaya çıkardı. Habere göre,  2013 yılından beri yaygın olarak kullanılan ve “altın vize” adı verilen kuşkulu işlemlerle 4 milyar euroya yakın kazanç sağlandı.

Sadece geçen yıl 400 kadar pasaportun bu şemaya uygun olarak dağıtıldığı bildiriliyor.

TürkRus.com'un İngiliz The Guardian gazetesinden aktardığı habere göre, AB vatandaşlığı ile oturma, seyahat ve vergi kolaylıkları elden eden kişilerin listesini ele geçirdiğini duyurdu.

Gazete listede, Rusya parlamento üyesinden Ukrana’nın en büyük özel bankasının kurucusuna ve kumar milyarderlerine kadar, geniş bir yelpazede isimler olduğunu yazdı.

Başvurularda gerekli güvenlik kontrolleri yapılmadan, bu yöntemle pasaport satmanın Kıbrıs’ta “karlı bir endüstriye dönüştüğü"

Kıbrıs Cumhuriyeti (Rus Kesimi), 2013’de 2 milyon euroluk emlak satın alan ya da devlet tahvillerine 2,5 milyon euro yatıranlara doğrudan vatandaşlık vermeye başlamıştı. Pasaport alanların ülkede belli süre kalma mecburiyeti bulunmuyor. Sadece yedi yılda bir kez adaya gelmeleri yeterli sayılıyor.

Trump’ın Florida’daki villasını 95 milyon dolara satın alan Rus oligark Dmitri Rıbolovlev de bu yöntemle Kıbrıs pasaportu edinenler arasında.


Bu Haber 18.09.2017 - 10:12:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.