'Rus turist rakiplerden vazgeçiyor, cayma bedellerini otelciler karşılıyor'

'Rus turist rakiplerden vazgeçiyor, cayma bedellerini otelciler karşılıyor'
Türkiye yasağının kalkmasıyla Rus turistler, İspanya, Mısır ve Yunanistan’da yaptırdıkları otel ve tur rezervasyonlarını iptal ettirip Türkiye’ye yönelmeye başladı. Rus turistleri yeniden kazanmak isteyen pek çok yerli otel ve tur operatörü Rus turistlerin yüzde 25’e varan ‘cayma bedelleri’ni ceplerinden karşılamaya başladı.


Rusya'yla olumlu seyreden politik ilişkiler ekonomiye de yansımaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’e yolladığı mektubun ardından Türkiye’ye yönelik yaptırımları kaldıran Rusya’dan Türkiye’ye kısa sürede turist akmaya başladı. Akşam'dan Özgül Öztürk'ün haberine göre, charter seferi olmadığı için Yunanistan ve İspanya gibi ülkelere tatil rezervasyonları yaptıran Rus turistler, bu ülkelerdeki tur paketlerini iptal edip Türkiye’ye yönelmeye başladı. Rus turist sayısındaki yüzde 90 gerileme nedeniyle 2016 yılı turizm sezonuna kötü bir giriş yapan Türk otelciler ise Rusları bir kez daha kaybetmemek için gereken fedakarlıkları yapıyor. Türk turizminde Mevlana’nın ünlü felsefesi “Ne olursan ol yine gel” anlayışı hakim.

POLATOĞLU: HEDEF 1.5 MİLYON RUS TURİST

Türkiye’ye 2014 yılında 4.5 milyon Rus turist geldiğini bu rakamın Rusya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle geçen yıl 3.6 milyona gerilediğini hatırlatan Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, “Uçak krizinin ardından Rusya’dan gelen turist sayısında yılbaşından bu yana yüzde 90 düşüş yaşandı. Türkiye’ye gelen sınırlı sayıdaki Rus da Ukrayna üzerinden geliyordu. Ancak Cumhurbaşkanımızın attığı adımla Rusya Türkiye üzerindeki sınırlamaları kaldırınca Rusya’dan gelen rezervasyon sayısında çok hızlı bir yükseliş yaşanmaya başlandı” dedi. Yasak kalkar kalkmaz Sibirya’dan bir tur operatörünün 17 charter seferi için Sivil Havacılık’tan izin aldığını anlatan Polatoğlu, bu yıl Türkiye’ye 1.5 milyon Rus turist getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

RUSLAR DÖNÜYOR, CAYMA BEDELLERİNİ OTELLER KARŞILIYOR

Yeni turizm sezonuna yüzde 90’lık kayıpla başlayan turizmcilerin Rusları kazanmak için özel promosyonlar yaptığına dikkat çeken Cem Polatoğlu şunları kaydetti:

“Nisan, mayıs ve haziranı kaybettik ama temmuz, ağustos, eylül ve ekim için umutluyuz. Türkiye’ye gelemediği için İspanya, Mısır ve başka ülkelerden tur paketleri satın alan Rus turistler şu sıralar cayma bedellerini ödeme pahasına rezervasyonlarını iptal edip Türkiye'ye yöneliyor. Rusların ayağını alıştırmak isteyen yerli otellerimiz de bu turistlerin ödediği cayma bedellerini otel fiyatından düşüp ceplerinden karşılıyor. Karlarından fedakarlık ediyorlar. Kolay değil, 52 sektörü besleyen turizmdeki gerileme nedeniyle 2 milyon kişi işsiz kalmıştı. Şimdi bu gençler yine iş bulacak.”  Rusya’dan geçen yıl gelen 3.6 milyon turist 1.9 milyar dolar gelir bıraktı. TÜİK verilerine göre Rus turistler Türkiye’de kişi başına ortalama 565 dolar harcama yapıyor.

TUNÇ BATUM: KAPALI OTELLER AÇILACAK

Rus turist sayısındaki düşüş nedeniyle bu yıl Akdeniz Bölgesi’ndeki pek çok otelin sezonu açamadığını anlatan Hilton Dalaman Genel Müdürü Tunç Batum, “Bu bölgedeki birçok yatırımcının 5-6 oteli var. Bu yatırımcılar 6 otelden ancak 2’sini açabildiler. Şimdi Rusya’ya atılan olumlu adımlarla kapalı oteller açılacak" diye konuştu.

OTELCiLERiN RUSLARA iHTiYACI VAR

Dalaman Bölgesi’nin Ukrayna, Almanya ve Avrupa ağırlıklı çalıştığı için süreçten çok etkilenmediğine işaret eden Batum sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektörden aldığımız bilgilere göre bir çok otel ve acente, diğer ülkelerdeki rezervasyonlarını iptal edip Türkiye’yi tercih eden Rus misafirlerin ‘cayma bedeli’ olarak bilinen yüzde 20-25’lere varan bedeli karşılayıp konukları çekmeye çalışıyor. Bence bu doğru bir yaklaşım, çünkü bu otellerin bu yılı kurtarmaları için bu turistlere ihtiyacı var. ”

'İNDİRİM BEKLEMEYİN'

Bu yıl Rusya’dan 1.5 milyon İsrail’den de 500 bin turistin Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. 9 günlük bayram tatilinde ek 500 bin yerli turist ağırlanacağını belirten TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, yerli turiste indirim beklentisiyle beklememeleri önerisinde bulundu.Bu Haber 06.07.2016 - 12:22:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Hüseyin Tanrıverdi - 06.07.2016 - 02:21

    Cayma bedellerinin %25 ni otellerinin ödemek istediğine dair asparagaslık tamamen yalandır. Hangi Hotel hangi tour operatörüne bu teklifi ne zaman yaptı...sadece bir tane somut örnek istiyorum... Ayrıca Dalaman Havalanı yetkilisin söylediklerinin de gerçekle bir ilgisi yoktur. Evet Normalleşme süreci ile ilgili düğmeye basıldı, ancak bu yıl kimse çok da masal anlatıp hayal kurup büyük RUS TURİST AKINI beklemesin. ;İnsanları hayalleri ile aldatmaya kalkması kimse...Herkesle bahse girerim bu saatten sonra gelmesi muhtemel rus turist sayısı toplamda büytün Türkiye"ye 500 000 cıvarında olur. Atıp tutmasın kimse Bir tane az bile ETİK başkanı da bir başka asparagas haberde çıkıp diyor ki Rus Turist artık egeye gidecek. Eh be rus turizmden bir kelime bile anlamayan sayın İşler sayın Mehmet İşler lütfen bilmediğin konular hakkında konuşma

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.