'Petrol fiyatları düştü, uçak şirketleri biletleri ucuzlatmalı'

'Petrol fiyatları düştü, uçak şirketleri biletleri ucuzlatmalı'
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Petrol fiyatlarında meydana gelen düşüşün uçak bileti fiyatlarına yansıması gerektiğini söyledi. 2015'te Rusya'nın Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ilk sıraya yerleşeceğini iddia eden Ulusoy, 2015'i Filistin'in yanında aynı zamanda Rusya yılı ilan edebilecekleri sinyalini verdi.


Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği organizasyonda bir araya gelen turizmciler, ülke turizmi ve küresel gelişmelerin sektör üzerindeki etkilerine dair değerlendirmelerde bulundular. Organizasyona Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Profesör Haluk Dursun, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve turizm sektörünün temsilcileri katıldı.

Turizm sektörünün Türkiye’nin göz bebeği olduğunu ifade eden Vuslat Doğan Sabancı, “Son 10 yılda turizm sektörü 10 katı büyüklüğe ulaştı. Türkiye’ye sağladığı ekonomik girdilerin yanı sıra turizm sektörünün sosyokültürel olarak da katkısı çok büyük” diye konuştu. Yapılan organizasyonda Türkiye turizminin yüzde 90’ını temsil eden turizm sektörünün temsilcilerini ağırlamaktan çok memnun olduklarını dile getiren Vuslat Doğan Sabancı, “Türkiye’de turizm sektörü gibi bir sektör yok. Turizm demek medeniyet demek, turizm demek gelişim demek, barış demektir” dedi.

PETROL FİYATLARI DÜŞTÜ, UÇAK ŞİRKETLERİ BİLET FİYATLARINI DÜŞÜRMELİ

Önceki gün Venedik Sarayı’nda gerçekleşen organizasyonda konuşan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise, 2015 yılı için değerlendirmelerde bulundu. Gelecek yılın hem kolay hem de zor bir yıl olacağının altını çizen Başaran Ulusoy, “Gelecek yıl turizmde Rusya krizi olacağı ifade ediliyor. Ancak 2015’te Türkiye gelen turist sıralamasında Ruslar ilk sıraya yerleşecek. Krizde olan Ruslara en yakın yer Türkiye. AB ülkeleri ile de problemleri olduğu için Türkiye’yi tercih edecekler. Kolay olmayacak ancak bunu başarabiliriz. Rusya ile ilişkilerin de güzel ilerlemesi bizim için büyük avantaj. Bu konuda en büyük kozumuz ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Rusların Türkiye’ye gelmesi konusunda çok büyük katkısı olacak” dedi. Düşen petrol fiyatları ile beraber havayolu firmalarının da uçak biletlerinde indirime gitmesi gerektiğine değinen Ulusoy, “Özellikle Rusya konusunda yapılacak indirimlerin çok büyük etkisi olur. Düşen petrol fiyatları ile beraber indirimlerin de gelmesi gerekiyor. Bu sayede gelen turist sayısını arttırabiliriz. Ayrıca iç turizm için de çok büyük faydası olacaktır. Türkiye’nin dört bir yanında açılan havalimanları ile beraber seyahat eden sayısı hızla artıyor. Bilet fiyatlarının düşmesi bu durumu hızlandırır. Havayolu şirketlerine çağrıda bulunuyorum” diye konuştu. Filistin’de yaşanan olaylar nedeniyle 2015’i Filistin yılı ilan ettiklerini hatırlatan Ulusoy, “Şimdi Filistin’in yanına bir de Rusya’yı eklemeye hazırlanıyoruz” dedi.

KÜLTÜR FARKLILIĞINI İYİ ANLATMALIYIZ

Kültür ve turizm alanını birbirinden ayırmadan büyüme konusunda ciddi adımlar attıklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Profesör Haluk Dursun da, “Türkiye deniz, kum, güneş turizminde çok iyi noktalara ulaştı. Bunun yanına kültür turizmini de eklememiz gerekiyor. Türkiye’yi geçmişine yönelik birikimiyle, kültürel farklılığıyla tanıtmak için çalışmaları hızlandırdık. Bu alanda müzelerimizle ilgili de önemli gelişmeler oldu. Özel sektör girişimiyle oluşturulan müze sayısı devlet müzelerinin sayısını geçti. Türkiye kültüre yatırım yapan bir ülke konumuna geldi. Bunların dışında sağlık, ileri yaş ve kış turizmi gibi alanlarda da çeşitlenme açısından çalışmalar yapıyoruz. Geçmiş yıllarda Galler Prensi Charles Türkiye’ye sadece kahve içmek için geldi. Ona bir sunum yapıldı. Bu örnekler giderek çoğalıyor. Bu konularda daha fazla tanıtım yapılırsa kültürel farklılığımızı daha fazla ortaya koyabiliriz. Gelen turist sayısını da hızla arttırırız. Şimdi de Topkapı Sarayı’nda bir bölümü daha açmaya hazırlanıyoruz. Ziyaretçilere açık olmayan bazı bölümler var. Bunları da turizme kazandırmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.


Bu Haber 24.12.2014 - 09:14:06 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.