'Oteli yaparken çok fazla otel yapıldığını biliyorduk, önemli olan farklı olmak'

'Oteli yaparken çok fazla otel yapıldığını biliyorduk, önemli olan farklı olmak'
Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn'un yatırımcı şirketi Akgel'in Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Öngel ve otelin genel müdürü Ahmet Arslan, basın mensupları ile bir araya gelerek sektör ve otelin hedefleri konusunda paylaşımlarda bulundu. ''Bu yatırımı yaptığıma hiç pişman olmadım.'' diyen Volkan Öngel, ''Bu oteli yaparken çok fazla otel yapıldığını biliyorduk. Ama önemli olanın farklı olmak olduğunu da biliyorduk. Gerekli önlemleri alarak bu oteli hayata geçirdik.'' dedi.TurizmGüncel
 
Haliç bölgesinin çok büyüdüğü kaydeden Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn Genel Müdürü Ahmet Arslan, ''Doluluklarda yüzde 80'lerin üzerine çıkmayı başardık. Aksi bir şey olmazsa bu trendin devam edeceğini görüyoruz. Ancak fiyatlar düşük.'' dedi.
 
‘’SUCUSUNDAN MEYVECİSİNE HERKES TURİZMİN AYAĞA KALKMASINI BEKLİYOR’’
 
Haliç Kongre Merkezi’nin de desteğiyle bölgenin çok daha iyi bir yere geleceğini kaydeden Arslan, ‘’Kongre misafiri deniz misafirinden 3 kat fazla harcıyor. Kongre turizmi, otellerin fiyatlarının artmasını sağlayan en önemli etkendi. Ancak bir yandan kongre turizmi, bir yandan da münferit misafirlerimiz azaldı. Mesela şu anda THY'nin bazı uçakları yerde. Bu durum maalesef her şeyi etkiliyor. Sucusundan meyvecisine herkes turizmin ayağa kalkmasını bekliyor.'' şeklinde konuştu.
 
‘’HİÇ OLMADIK YERLERDEKİ OTELLERİN YÜZDE 90 DOLULUĞU VAR’’
 
''Enteresan yerlerde çok fazla otel açılıyor'' diyen Ahmet Arslan, ''Bakıyorsunuz hiç olmadık yerlerdeki otellerin yüzde 90 doluluğu var. Ancak bazı bölgelere kısıtlama getirilmeli. Planlama gereken yerler var. Atatürk Havalimanı yavaş yavaş kapanacak ve Basın Ekpres yolunda onlarca otel açılmış durumda. Bunun ne kadar sağlıklı olduğunu bilemiyorum.'' değerlendirmesini yaptı. Arslan, konuşmasının sonunda şunları söyledi:
 
‘’ODA FİYATINDA AVRUPA VE TÜRKİYE ARASINDAKİ MAKAS AÇILIYOR’’
 
''Avrupalı turist sayısında biz de büyük düşüş yaşadık. Tabi Avrupalı turist daha fazla katma değer bırakıyor. Şu anda toplam doluluğumuzun yüzde 40'ı Arap, yüzde 20'si Türk ve yüzde 20'si Güney Amerikalı turistlerden kaynaklanıyor. Ancak oda fiyatında Avrupa ile Türkiye arasındaki makas açılıyor.''
 
‘’BURAYA 5 YILDIZLI OTEL YAPACAĞIZ DEDİĞİMİZDE BİZE DELİ DEDİLER’’


 
Bu yıl otelin açılışının ikinci yılı olduğunu ifade eden Akgel Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Öngel ise, ''Biz biraz Haliç sevdalısıyız ve olabildiğince yakaladığımız fırsatı değerlendirip yerli ve yabancı basına burayı anlatmak istiyoruz. Biz buraya inandık.’’ dedi. ‘’Ben mimarım, bölgeyi ve ne kadar kıymetli olduğunu biliyorum. Biz arsayı ‘buraya otel yapacağız’ diye aldığımızda bize 'deli' dediler. Beş yıldızlı otel yapacağız dediğimizde ise 'tam deli' dediler.'' şeklinde konuşan Öngel, değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:
 
‘’GÜNÜMÜZ SIKINTILARI İÇİNDE BİLE AVANTAJLI POZİSYONDAYIZ’’
 
''Burası bugün oteller destinasyonu haline geldi ve biz de buna öncülük edenlerdeniz. Mövenpick ekibiyle burada hoş bir otel yaptık. Günümüz sıkıntıları içinde bile avantajlı bir pozisyonundayız.
 
Buranın güzelliği ve unutulan tarihi, kültürel ve dini geçmişi, başlı başına buranın otel olması için doğru sebeplerdi. Bir halka çizerseniz aslında buranın İstanbul'un merkezi olduğunu görürsünüz. Etrafımızda 4 tane belediye var.
 
Haliç 3 imparatorluğa ve bu imparatorlukların donanmalarına ev sahipliği yapmıştır. Eyüp Sultan hazretlerinin türbesi ve eski Rum Patrikanesi de burada.
 
Leonardo Da Vinci zamanın padişahı II. Bayezid’e bir mektup göndererek Haliç'e bir köprü yapmak istediğini söylemiş. Köprünün eskizlerini göndermiş. O nokta tam da burası.
 
‘’TİCARİ OLARAK BAKSAYDIK DİĞER İŞ KOLLARIMIZA DA YATIRIM YAPABİLİRDİK’’
 
Sayıları 6'ya ulaşan oteller, kongre merkezleri, üniversiteler burayı taçlandırıyor. Haliç eski günlerine dönmek üzere. Yeni projeler de geliyor. Buraya su sporları merkezi de yapılacak. 
 
Haliç Platformu'nu kurduk. Platformun içinde oteller, kongre merkezleri, üniversiteler, tema parklar var. Birkaç proje hazırlayıp belediyeye ilettik. Deniz taksi projemiz var. Buradan kalkan taksiler Kağıthane'ye kadar gidecek. Burası cıvıl cıvıl bir yer olacak. Hem yerel, hem de merkezi yönetim buranın geliştirilmesi konusunda çok istekli.
 
Da Vinci Köprüsü’nün burda hayata geçirilmesi bölgeye önemli bir katma değer sağlayacak. Burayı ticari bir yatırımın dışında bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördük. Ticari olarak baksaydık diğer iş kollarımıza da yatırım yapabilirdik.
 
‘’OTELLER SADECE SAHİPLERİNİN DEĞİL’’
 
Oteller sadece sahiplerinin değil, bir süre sonra insanlara ait kamusal alanlar haline geliyor. Biz de buranın çevreyle kaynaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Bizim dışımızda buraya önem veren, belediyelere ve hükümete de teşekkür etmek lazım. Aynı şekilde buraya yatırım yapan özel işletmelere de…''

 
‘’ÇOK FAZLA OTEL YAPILIYOR AMA ÖNEMLİ OLAN FARKLI OLMAK’’
 
Otelde şu anda 100-120 çalışanları olduğunu ve kısa sürede her şeyin daha iyi olacağına inandıklarını belirten Öngel, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

''Aynı zamanda darboğazı aşmak için de çalışıyoruz. Ben okuldan 1999 yılında mezun oldum ve o günden bugüne krizin bittiğini hiç görmedim. Ben bu krizin de yakın zamanda atlatılacağına inanıyorum. Bu yatırımı yaptığıma hiç pişman olmadım. Bu oteli yaparken çok fazla otel yapıldığını biliyorduk. Ama önemli olanın farklı olmak olduğunu da biliyorduk. Gerekli önlemleri alarak bu oteli hayata geçirdik.
 
Mövenpick ile çalışmayı biz seçtik. Yatırım sürecine birlikte karar verdik. Mövenpick'in otel bulunduğu yerden bir şeyler almalı, genel müdürü yerli olmalı gibi kıstasları var.
 
Otele girişinden çıkışına kadar müşteriye farklı deneyimler sunmak zorundayız. Otelimiz, müşterilerimize mümkün olduğu kadar bulunduğu yerin tadını ve dokusunu yaşatmaya çalışıyor. Mesela lobideki detaylar, Haliç zincirlerinin dokusundan esinlenerek yapıldı.’’
 
‘’KENDİ ÖZELİMİZDE BİR SIKINTI GÖRMÜYORUZ’’
 
‘’Önümüzdeki süreçte yatırımcı olarak kendi özelimizde bir sıkıntı görmüyoruz.’’ diyen Öngel, aldıkları önlemleri açıklarken, İstanbul’un ve turizmin genel durumunu ise şu şekilde değerlendirdi: 
 
‘’Yapının esnekliğinden, işletme firmasının esnekliğine ve gerektiğinde doluluklara göre hareket etme kabiliyetine kadar pek çok önlem aldık.
 
İstanbul'da özellikle şehir merkezinin dışındaki oteller için bir tehlike söz konusu olabilir. Arap ülkelerinde tatil oluyor, bakıyorsunuz bütün otellerde fiyat ve doluluklar artıyor. Türk yatırımcısının farklı pazarlar bulabileceğine inanıyorum. Turizm sektörü için de alternatif pazarların yaratılacağını ve sürdürülebilirlk problemi olmayacağını düşünüyorum. Ama bir süre bu sıkıntıların yaşanacağını düşünüyorum.’’
 
''İSTANBUL'A ARTIK 5 YILDIZLI OTEL YAPILMAMALI, YENİ BİR BUTİK YATIRIM PLANIMIZ VAR''
 
Son olarak yatırım planları hakkında da bilgi veren Öngel, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
 
‘’Bence artık İstanbul'a 5 yıldızlı otel yapılmamalı. İlgili kurumların bu konuda sorumluluk alması gerekiyor. İhtiyacı olan bölgelere, daha butik ve küçük oteller yapılmalı. Butik demek küçük otel demek değil. Butik, insanlara dokunan otellerdir.
 
Bizim de daha küçük ölçekli, ama insanlara dokunan yeni ve küçük bir butik projemiz var. Bunu şimdilik açıklamıyorum.’’
 Bu Haber 29.03.2017 - 12:39:43 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.