'Müze ve ören yerleri topluca değil, bölge bölge ihaleye açılsın'

'Müze ve ören yerleri topluca değil, bölge bölge ihaleye açılsın'
Milliyet yazarı Güngör Uras, bugünkü köşesine Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 376 müze ve ören yeri ile 181 müze ve ören yerinde bulunan satış ve ticari alanlar ile 5 geleneksel el sanatları mağazasını ihaleye açmasını taşıdı.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, 376 müze ve ören yerini 1.2 milyar liraya 5 yıllığına; 181 müze ve ören yerinde bulunan satış ve ticari alanlar ile 5 geleneksel el sanatları (GES) mağazasını da 103 milyon liraya 10 yıllığına kiraya verecek. Bugünkü köşesinde ihale ve müze ve ören yerlerinin ziyaretçi sayıları hakkında bilgi veren Uras, Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği'nin çağrısına da yer verdi. 

'TOPLU OLARAK DEĞİL, BÖLGESEL OLARAK İHALE YAPILSIN'

Yazının ilgili kısmını sizlerle paylaşıyoruz:

''İhalelerde müze ve ören yerlerinde ayırım yapılmadan tamamı, 'toptan' ihaleye çıkarılıyor. İhaleyi kazanan, 376 müze ve ören yerinin 5 yıl süreyle gelirini topluyor.
 
181 müze ve ören yerindeki satış alanlarını, ticari alanları ve 5 geleneksel ürün satış mağazasını kiralayan 10 yıl süreyle, bu satış alanlarından, ticari alanlarda ve satış mağazalarında ticaret yapma hakkını elde ediyor.
 
Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği’nden yapılan açıklamada, 'müze ve ören yerlerinin toplu olarak ihaleye çıkarılacak yerde, bölgesel ihalelerin daha yararlı olacağı' belirtiliyor. Pamukkale ve Laodikya ören yerlerinin toplu ihale kapsamından çıkarılması halinde Denizli’deki yerel yönetimlerin ihaleye katılarak, bu ören yerlerini işletebileceklerine işaret ediliyor. Yerel yönetimlerin kendi bölgelerindeki ören yerlerinin değerlendirilmesine daha fazla özen göstereceklerine dikkat çekiliyor.''

Yazının tamamını okumak için tıklayınız
 


Bu Haber 21.08.2016 - 10:04:48 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.