'Markamız sermayemiz, para gibi harcamıyoruz'

'Markamız sermayemiz, para gibi harcamıyoruz'
Aska Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan, TurizmGüncel'e yaptığı açıklamada, turizm sektöründe hem talep azlığının, hem de yüksek talebin tehlike oluşturduğuna dikkat çekti. Orta segment otel grubu olduklarını ve sürekliliğe önem verdiklerini belirten Aslan, "Markamız bizim sermayemiz" değerlendirmesini yaptı.

 
Savaş Daş - TurizmGüncel

Geçen seneye kıyasla erken rezervasyon satışlarının bu yıl daha iyi gittiğini belirten Ramazan Aslan, erken rezervasyonların seyrine bakarak 2013’ün iyi gideceğinin düşünülebileceğini ama müşteriyi içeriye almadan, check in işlemlerini yapmadan garanti gözüyle bakılmayacağını ifade etti. Turizm sektörü açısından hem talep azlığı, hem de aşırı talebin tehlikeli olabileceğini belirten Aslan, "örneğin yüksek sezonda otelinize çok fazla insan gelmiş ve siz müşterinizle yeterince ilgilenememişseniz bu da ortaya sıkıntı çıkarır. Bu yüzden planlamayı iyi yapmak, çok iyi bir sezonu da, en az kötü bir sezon kadar iyi planlamak gerekiyor." dedi.

MİSAFİRE EN AZ KOMŞUMUZ KADAR İYİ BAKMALIYIZ
 
Otelcilerin, "nasıl olsa turist var, böyle gidecek" anlayışından vazgeçmesi gerektiğini söyşeyen Aslan, "Biz turisti komşumuzdan alıyoruz. Dolayısıyla komşumuzdan aldığımız misafire en komşumuz kadar iyi bakmalıyız ki bir sonraki tatilini de bizde yapmayı düşünsün. Bunun alt yapısını oluşturamazsak bize zarar verir." değerlendirmesini yaptı.

Ramazan Aslan 2013 sezonunun nasıl geçeceği, otellerde fiyatların durumu, Aska Hotels'in mevcut tesisleri ve erken rezervasyonlar ile ilgili ise şu noktaların altını çizdi:

ERKEN REZERVASYONLAR İYİ GİDİYOR ANCAK SIKINTI DA OLABİLİR
 
"Türkiye’de çok hızlı bir yatak artışı söz konusu. Dolayısıyla mevcut pazarlarda yakalayacağımız artış oranları eklenen yatakları doldurabilecek düzeyde değil. Avrupa pazarında bundan sonra çift haneli bir büyüme mümkün değil. Mesela Almanya’da bu yıl yüzde 4 – 6 arasında bir büyüme olur diye bekliyorum. Türkiye’de şu anda herkese yetecek kadar yatak mevcut. Rusya’ya baktığımızda da erken rezervasyonlarda bir artış olduğunu görüyoruz. Ancak burada önemli olan nokta şu: Eğer insanlar mart ayında yapacağı rezervasyonu ocak – şubat aylarında yaptılarsa ve mart ayında almayacaklarsa burada sıkıntı var demektir."

2013 YILINDA OTELCİLER TUR OPERATÖRLERİNİN KARŞISINA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE OTURAMADILAR
 
"2011 yılında turizm sektörü çok hareketli ve heyecanlı bir yıl geçirdi. Ancak 2012 yılında 2011 yılı 2011’e kıyasla çok fazla heyecanlı olmadı. Bilindiği gibi 2011’de bir önceki yılın etkisiyle fiyatlarda önemli artışlar yapıldı. Ancak 2012 yılında otelcilerin birçoğu fiyat indirmek durumunda kaldı. Maliyet artışlarının da etkisiyle, otelciler 2013 yılında tur operatörlerinin karşısına güçlü bir şekilde oturamadılar. Acenteler 2012’deki fiyatların altına düşülmesi yönünde baskı yaptılar, otelciler ise 2012’deki fiyatları korumaya çalıştı. Dolayısıyla 2013 yılında otelcilerin büyük bir çoğunluğu artış yapamadı, yapanlar ise yüzde 10’un altında artışlar yapabildi."

ÖNCE MİSAFİRE, SONRA MARKAYA SAYGI DUYUYORUZ
 
"Değişik bölgelerde müşterilerimize sunduğumuz tesislerimiz var ve bir süreklilik arz ediyoruz. Gelinen noktada müşterilerimiz Aska Hotels bünyesindeki oteller arasındaki değişim sağlamaya başladılar. Biz ne üst segment bir otel grubuyuz, ne de alt seviyede. Orta seviyede bir yürümeye gayret gösteriyoruz. Önce misafire, sonra da markaya saygı duyuyoruz. Çünkü misafir varsa marka vardır. Marka bizim için sermayedir. Bu yüzden de markamızı para gibi harcamıyoruz." 

PLANLAMANIZIN YÜZDE 50 GERİSİNDEYSENİZ TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR DEMEKTİR

"Otelciler açısından son dakika satışları için bırakılan kapasite oranı çok önemli. Örneğin, bir otelci olarak siz mart sonda yüzde 80 - 90 bir doluluk sağlamışsanız, kalan kısmın satıldığı fiyatlar otelciyi çok fazla etkilemez. Ama mart sonu gelmiş ve siz hala planlamanızın yüzde 50 gerisindeyseniz panik başlıyor ve sizin dışınızda tehlike çanları çalmaya başlıyor zaten. Ama ben bugün için Antalya’da tehlike çanları çalan otel olduğunu düşünmüyorum."
 


Bu Haber 29.03.2013 - 19:40:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.