'Lağım çukuruna döndü' dedi, 1.7 milyon turist alan adayı turizme kapatttı

'Lağım çukuruna döndü' dedi, 1.7 milyon turist alan adayı turizme kapatttı
Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin 'lağım çukuruna döndü' diyerek eleştirmesinin ardından Filipinler'in en popüler turistik adalarından Boracay turizme kapatılıyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Filipinler hükümeti, yoğun turist akınına uğayan başkent Manila'nın 170 mil güneyindeki Boracay adasını turizme kapatacağını duyurdu.

CNN'de yer alan habere göre adanın turizme kapatılması ile ilgili karar, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin daha evvel ada ile ilgili şikayette bulunmasının ardından geldi.17 BİN KİŞİ YAŞIYOR

Hükümetin turizme kapama kararı aldığı adada, çoğu turizm sektöründe çalışanlar olmak üzere, 17 bin kişinin yaşadığı belirtiliyor. 7 bin civarında adaya sahip olan Filipinler'de, beyaz kumları ile en popüler adanın Boracay olduğu belirtiliyor

Boracay'a 1980'lerde başlayan turist akını, geçtiğimiz yıl 1.7 milyona ulaştı. Bunların arasında, adaya yanaşan kayda değer sayıdaki kruvaziyer gemileri de bulunuyor.

ATIK SULAR DOĞRUDAN DENİZE AKITILIYOR

Adanın turist akışını karşılayacak altyapı yatırımlarından yoksun olduğu ve kanalizasyonların direkt olarak denize aktığı belirtiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre, adada bulunan 834 konut ve ticari yapıdan 716 tanesinin altyapı izninin olmadığı ve atık suların doğrudan denize akıtıldığı tespit edildi.

''ADA LAĞIM ÇUKURUNA DÖNDÜ''

Şubat ayında adayla ilgili açıklama yapan Duterte, adanın yanlış yönetildiğini ve bir lağım çukuruna döndüğünü belitti. Duterte, ''Denize bağlanmış borulardan pislik atığını gördüğüm sürece adaya turist gelmesine izin vermeyeceğim.'' dedi.

ADADA YAŞANLAT HÜKÜMETİ SORUMLU TUTTU

Mevcut altyapıdan kendilerinin de memnun olmadığını belirten ada sakinleri ise, hükümetin tavrının ise çok sert olduğunu belirtiyor. Ada sakinler, ''Adadaki sorunların kaynağı olan tamamlanmamış altyapı yatırımlarının bitirilmesi için adeta yalvardık.'' diyerek mevcut durumdan hükümeti sorumlu tuttu.

26 NİSAN'DA KAPATILIYOR

Şubat ayında Filipinler hükümetinin adada bulunan otel ve restoranlara altyapılarını kanunlara uygun hale getirmeleri yönünde uyarıda buluduğu ifade edildi. Başkanlık sözcüsü Harry Roque, Adanın 26 Nisan'dan itibaren turistlere kapatılacağına dair kararın bakanlar kurulu toplantısında alındığını belirterek başka detay vermedi.Bu Haber 05.04.2018 - 12:00:32 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Turizmci - 05.04.2018 - 01:20

    Demek ki hersey para degilmis!!!!

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.