'Kriz uzun süreceğe benziyor, turizmi yeniden şekillendirebiliriz'

'Kriz uzun süreceğe benziyor, turizmi yeniden şekillendirebiliriz'
2017, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından “Gelişme İçin Sürdürülebilir Turizm Yılı” ilan edildiğini belirten Faruk Pekin, DTÖ üyesi ve “DTÖ Turizm İçin Küresel Etik Kuralları”nı Türkiye’den ilk imzalayan turizm kuruluşu FEST Travel olduğunu hatırlattı. Pekin “Bu vesileyle turizm anlayışımızı yeniden gözden geçirebiliriz,” diyor.


''Sürdürülebilir turizm ve seyahat anlayışı, doğal, biyolojik, ekolojik, kültürel, toplumsal, kısacası yenilenebilen tüm kaynaklara süreklilik sağlayacak, turistik ürünlerin uzun yıllar arza konu olabilme koşullarını yaratacak, başta çevre olmak üzere kaynakları geliştirerek korumak üzere optimal ve rasyonel şekilde kullanacak bir planlama ve uygulama anlayışıdır.'' diyen Faruk Pekin, sürdürülebilir turizm kavramının bir turizm türü değil, turizm ve seyahat için bir şart, turizmin olmazsa olmazı olduğunu ifade etti.

''SONUÇ DÜNTA BARIŞININ GÜÇLENMESİ''

Dünya Turizm Örgütü'nün bu yaklaşımının  değişik uygarlıkların sahip olduğu zengin kültür miras konusunda daha fazla farkındalık geliştirilmesini, değişik kültürlerin içerdiği değerlerin daha iyi anlaşılmasını ve halklar arasında daha iyi bir anlayışı gerekli kıldığını ifade eden Faruk Pekin, ''Sonuç: dünya barışının güçlenmesi.'' diyor.

Pekin, açıklamasına şu sözlerle devam ediyor:

''Tabii ki 2017 yılı boyunca BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı (Rio+20) kararlarını izlemek, ana amaçlardan olmak zorundadır.

Daha önce yayınlanan Çözüm: Kültür Turizmi (İletişim, 2011) adlı kitabımda bu konuya değindim.

Turizm ve seyahat etkinliklerinin gerçekleştirildiği ortam,

- İnsan, bitki örtüsü, hayvanlar topluluğu, mikroorganizmalar gibi canlı,

- Yer, su, hava, iklim, doğal ve tarihsel yapılar, somut kültürel miras gibi cansız,

- Ekonomik, toplumsal ve politik koşullar, somut olmayan, yaşayan kültürel mirası gibi toplumsal çevreden oluşur.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK TÜM TURİZM TÜRLERİNE UYARLANABİLİR

Sürdürülebilir turizm anlayışı tüm turizm türlerine uygulanabilir. Kırsal turizm, yayla turizmi, çiftlik turizmi, agro-turizm, yürüyüş, dağcılık, doğa turizmi, doğal yaşam incelemesi, macera turizmi, rafting, kano, kayak, düşük etkili turizm, yumuşak turizm, yavaş turizm, küçük kasaba ve köy turizmi, küçük ölçekli kongre ve konferanslar… gibi ‘alternatif turizm’ adı altında sıralanan türler de “sürdürülebilir turizm” anlayışıyla gerçekleştirilmek zorundadır.

Diğer yandan artık iyice anlaşılmıştır ki, turizm etkinliği sırasında zarar gören doğal, tarihsel ve kültürel değerler tek bir ulusun, tek bir ülkenin değil, tüm insanlığın malıdır. Bu nedenle sürdürülebilir turizm ülkesel, bölgesel değil, evrensel bir amaçtır.

Sürdürülebilir turizm bir ülkede turizm ve seyahatleri tüm ülkeye ve 12 aya yaymada, doğal, tarihsel ve kültürel mirasın korunup geliştirilerek gelecek nesillere de sunulmasında tek yoldur.

YENİ YAKLAŞIMLAR

Gerçekte “sürdürülebilirlik” kavramı bugün ekonomi, çevre, toplum gibi üç bileşenin iç içe geçmişliği açısından tüm BM alt kuruluşlarında dikkatle ele alınan yaklaşımları zorunlu kılıyor. Rio+20 belgeleri çerçevesinde sürdürülebilir ekonomi, sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir inovasyon, sürdürülebilir mimari, sürdürülebilir tüketim… tartışmaları, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (CSR), Sorumlu Yatırım İlkeleri (PRI) gibi yeni söylemleri gündeme geliyor, turizm alanında ekoturizm, jeoturizm, sorumlu turizm, yeşil turizm, karbon emisyonu… gibi tartışma konuları açılıyor.

DTÖ, sürdürülebilir turizm konusunda özellikle şu şartları zorunlu sayıyor:

- Temel ekolojik süreçleri koruyarak ve doğal miras ile biyolojik çeşitliliğin korunmasına yardımcı olarak turizmin gelişmesindeki kilit unsuru oluşturan çevresel kaynakların en uygun kullanımını sağlamalı,

- Turist kabul eden toplumların sosyokültürel otantikliğine saygı duymalı, onların geleneksel değerlerini, var olan ve yaşayan kültürel mirasını korumalı, kültürlerarası anlayış ve hoşgörüye katkıda bulunmalı,

- Tüm paydaşlara adil şekilde dağıtılan, aralarında turist kabul eden toplumlara sosyal hizmetleri, devamlı iş ve gelir getiren fırsatların da olduğu sosyoekonomik faydaları sağlayarak ve yoksulluğun azalmasına katkıda bulunarak tutarlı ve uzun süreli ekonomik faaliyet sağlamalıdır.''

''TÜRKİYE TURİZMİNİ YENİDEN BİÇİMLENDİREBİLİRİZ''

Türkiye şu anda turizm sektöründen kaynaklanmayan sorunlardan dolayı bir kriz dönemi geçiriyor. Bu kriz biraz uzun süreceğe benziyor. “Böylesi bir ortamda sürdürülebilir turizm anlayışı çerçevesinde Türkiye turizmini yeniden biçimlendirebiliriz,” diyen Pekin, konunun tüm taraflarını ciddi biçimde bunun tartışmasını yapmaya davet ediyor.
Bu Haber 03.01.2017 - 16:25:52 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Majesty - 04.01.2017 - 10:53

    Turkiyede turizm bitti bitti acik hotel yok nerdeyse antalyada hani burasi turizm baskentiydi issizlik ucmus antalyada bide maas odemeyen patronlar vural oger majesty hotelerde kiyim yapti iscileri kapinin onune koydu ama 3 aylik maaslarini odemeden iflas ettim diyor lutfen sayin basin bizim sesimizide duyurun

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.