'İstanbul'a 2020'ye kadar kruvaziyer gemisi gelmeyecek, ana liman şart'

'İstanbul'a 2020'ye kadar kruvaziyer gemisi gelmeyecek, ana liman şart'
Avrupa kruvaziyer pazarında payını yüzde 25'e çıkaran Global Ports Holding'in CEO'su Emre Sayın, terör saldırılarının ardından neredeyse yok olan Türkiye kruvaziyer turizmine dair açıklamalarda bulundu...


Avrupa kruvaziyer pazarında yüzde 25 paya sahip olan Global Ports Holding, İstanbul’a dair "ana bir kruvaziyer limanı" hayali kuruyor.Bilindiği gibi Galataport’un ilk ihalesini Global-Ofer ortaklığı almış, ihale iptal edilmiş, 2013’te ise Doğuş ve Bilgili ortaklığı projeyi üstlenmişti. Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın, tamamlanınca projenin kruvaziyer gemileri için bir ziyaret limanı haline geleceğini söyledi. Peki İstanbul’a ziyaret yetecek mi? Emre Sayın, “Biz Türkiye’den çıkıp dünyada alanında lider olmuş bir liman işletmecisiyiz. İstanbul’a 2020’den önce bir kruvaziyer gemisi gelmeyecek gibi görünüyor. Ancak bu şehre bir ana kruvaziyer limanı yapılması şart” diyor.

KUŞADASI'NA İYİ HABER
 
Dünya'dan Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre, Türkiye’ye bugün en çok kruvaziyer gemisinin geldiği liman olan Kuşadası’nı Global işletiyor. Sayın, “Orada bile rakamlar çok düşmüştü, şimdi iyi haberler var, artış görüyoruz” bilgisi veriyor. 2019’da iki Amerikan şirketi Kuşadası’na, bir İtalyan kruvaziyer devi de Antalya limanlarına geleceğini bildirmiş. Emre Sayın, bu hareketin İstanbul’a daha geç yansıyacağını düşünüyor.

'ANA LİMAN  ŞART'

Kruvaziyer limanları arasında bir sinerji olduğunu ve bunu değerlendirmek istediklerini vurgulayan Sayın, “Bizim bir hayalimiz var. Biz İstanbul’un dünyanın en büyük kruvaziyer gemisi merkezi olacağını, böyle bir limanı olabileceğini düşünüyoruz” diyor. Ama bunun için İstanbul’da bir ana liman olması gerekiyor. Gemilerin seyahate başladığı ve geri geldiği bir limandan bahsediyor Sayın. Bu yolda havalimanı bağlantılarının öneminin altını çiziyor. Turistler İstanbul’un yeni havalimanına uçacak, İstanbul’daki yeni limanda bekleyen kruvaziyer gemisine binip seyahatine start verecek. Pek çok global liman işletmecisinin hayali olan Küba limanını almayı başararak dikkatleri üzerine çeken şirket, İstanbul’a dair hayalini gerçekleştirmek için çalışmalara başlamış bile...

Sayın ile yapılan söyleşi şu şekilde:

'İSTANBUL'UN KRUVAZİYERDE AVRUPA BAŞKENTİ OLMAMASI İÇİN BİR NEDEN YOK'
 
İstanbul’da yeni havalimanının kruvaziyer turizmine nasıl bir etkisi olacak?
 
Avrupa’da hem bu kadar cazip hem bu kadar büyük su kenarında başka bir şehir yok. Kruvaziyer konusunda İstanbul’un Avrupa’nın başkenti olmaması için hiçbir sebep yok. Şimdi eğer bizim hayalimiz gerçekleşir, İstanbul’a bir ana kruvaziyer limanı yapılırsa bunun havalimanı bağlantısının yanında şehre yakınlığı da önemli bir kriterdir. Biz çalışmalarımızı yapıyoruz. Liman özellikleri de önemli. Bunların hepsine bakıyoruz. Bu yönde de bir düşünce var devletimizde. Ben projenin açıklanmasını dört gözle bekliyorum. Biz bir ana liman projesi için son derece istekliyiz. Bunun çok iyi bir fikir olacağını düşünüyoruz. Bu, Türkiye’nin önümüzdeki 5-10 yıllık projesi için gerekli.
 
Bunun için bir altyapının oluşturulması için bir proje açıklanmasını mı bekliyorsunuz?
 
Evet, bu bağlantıların kurulması lazım. Bence böyle bir niyet var. Biz bu konuyla ilgili çalışmaya başladık. İşin resmileşmesini, projenin açıklanmasını ve böyle bir ihaleye girmeyi de dört gözle bekliyoruz.
 
AVRUPA'DA PAZAR PAYI YÜZDE 25'İ AŞTI

Global Liman’ın şimdi tüm dünyada ciddi bir liman ağı oluştu. Bu ağa İstanbul’un eklenmesinin yaratacağı sinerji burada ne derece etkili olur?
 
Bu çok önemli. Hem Türkiye’de 3 limanı işletiyor olmamızın bir sinerjisi var hem bizim Avrupa’da yüzde 25’i aşmış olan pazar payımızın büyük bir etkisi olabilir. 8 ülkede operasyonumuzun olması, 7 milyon müşteriye hizmet veriyor olmamızın burada getireceği sinerji çok etkili olabilir. Global Liman, sektöründe global olarak lider ve sektörünü yönlendiren bir şirket. Dünyada kruvaziyer limanları işleten, bir network kuran, burada havalimanlarına benzer bir dönüşümü tek başına başlatmış bir şirket Global.
 
Söyleşinin tamamını okumak için tıklayınız. 


Bu Haber 31.07.2018 - 11:03:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.