'Her yaz 10-15 kişi ölüyor' dedi, Bakan Ersoy'a çağrı yaptı

'Her yaz 10-15 kişi ölüyor' dedi, Bakan Ersoy'a çağrı yaptı
Bodrum'daki tekne turlarının barındırdığı tehlikeleri köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Noyan Doğan, turlarda her yıl yaklaşık 10-15 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'a çağrıda bulundu...


Hürriyet yazarı Noyan Doğan, bugünkü köşesinde Bodrum’daki gezi teknelerinin barındırdığı tehlikeyi taşıdı. 'ŞANS ESERİ KAZA OLMUYOR'

Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker’le bir tekne gezintisine çıkan Doğan, ortalama 80-90 turisti taşıyan onlarca teknenin aynı anda yola çıkıp aynı koyları ziyaret ettiğini ifade etti. 
 
“Teknelerin uğrak yerleri olan ilk koya gelip de manzarayı görünce, bugüne kadar az bile yazmışım dedim.” diyen Doğan, karşılaştığı manzarayı şöyle anlattı:
 
“İlk gelen tekne demirliyor, içindeki yolcular hep birlikte denize atlıyor. Ardından diğer tekne, sonra bir diğeri. Denizde yüzenlerin arasından tekneler, ‘çekilin, tekne geliyor’, ‘çarpacak çarpacak’ bağrışları ile birer birer koya yanaşmaya çalışıyor. Bu arada da tekneler birbirine çarpmasın diye birileri atlıyor, birileri diğer tekneyi itmeye çalışıyor. Tam bir keşmekeşlik. Küçücük koy, onlarca tekne, denizde yüzmeye çalışan yüzlerce insan.”

'EN BÜYÜK TEHLİKE SİGORTASIZ SEYAHAT'

Bu tabloda günde birkaç kaza yaşanmamasının tamamen şans eseri olduğunu belirten Doğan, esas sorunun ise teknelere binen turistlerin sigortasız seyahat etmesi olduğunu ifade etti.
 
Uluslararası denizcilik kuralları gereği 12 ve üzeri yolcu taşıyan tüm deniz araçlarının yolcuları için sorumluluk sigortasını yaptırmak zorunda olduğunu belirten Doğan, yine uluslararası kurallara göre de sigortanın teminat limitinin kişi başına 400 bin dolara yakın olduğunu kaydetti. 

“Peki, nasıl oluyor da; bu gezi tekneleri, zorunlu olduğu halde sigortayı yaptırmadan umarsızca koylarda dolaşabiliyor; üstelik, size anlattığım manzara bu haldeyken, üstelik kimi tekneler standartlara uygun değilken?” diye soran Doğan, “Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda, teknelerin denize elverişlilik belgesinde sigortayı zorunlu tutmuş ama limit belirlemeyerek, gezi teknelerine bir istisna tanımış. Neden? Tekne sahipleri sigortaya para ödemek istemedikleri için.” ifadelerini kullandı. 
 
Noyan Doğan’ın “Peki hiç kaza olmuyor mu?” sorusunu yanıtlayan Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker, her yaz ortalama 10-15 kişinin gezi teknelerinde yaşanan kazalarda hayatın kaybettiği ve açılan davalarda hükmedilen 400 bin dolara yakın tazminatı ödemeye çalışan tekne sahiplerinin tüm varlıklarını elden çıkarmak zorunda kaldığı bilgisini veriyor. Teker, 
 
“Hele ki, kazada ölen yabancı bir turistse varını yoğunu satsa da kurtulamıyor.” diyor.
 
BAKAN ERSOY’A ÇAĞRI
 
Durumun vehametine işaret ederek Bakan Ersoy’a çağrıda bulunan Noyan Doğan, yazısını şu şekilde sonlandırdı:
 
“Bu sene geçti artık, ‘inşallah kaza olmaz’ demekten başka yapacak bir şey yok, ama yeni Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmcidir ve sektörün içinden gelen biridir. Turizmde sigortanın önemini ve gerekliliğini de çok iyi bilir. Eminim gelecek yaz sezonu için konuya el atıp, bu durumu düzeltecektir.”
 
Yazının tamamını okumak için tıklayınız. 


Bu Haber 06.08.2018 - 09:44:54 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.