'Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yıkılacak' haberlerine İBB'den yalanlama

'Harbiye Açıkhava Tiyatrosu yıkılacak' haberlerine İBB'den yalanlama
Hürriyet gazetesi yazarı Cengiz Semercioğlu, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nun tamamen yıkılacağını yazdı. Haberin medyada geniş yer bulmasının ardından bir açıklama yayımlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tiyatronun yıkılmayacağını, yalnızca yenileme sürecinden geçeceğini ifade etti.


Hürriyet gazetesi yazarı Cengiz Semercioğlu, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nun tamamen yıkılacağını yazdı.
 
"Ben düne kadar Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda sadece üzerine açılır-kapanır bir tavan yapılacağını, sahne ve kulislerin yenileceğini ve modernize edileceğini sanıyordum" diyen Semercioğlu, "Önceki akşam işin aslını öğrendim ve çok şaşırdım... Yenileme falan değil, 'üstü kapanacak' denilen şey tam anlamıyla bir yıkım çalışması olacakmış..." ifadelerini kullandı.
 
Şu an 4 bin 500 kişilik olan Açıkhava Tiyatrosunun tamamen yıkılıp yerine 7 bin kişilik yeni bir salon yapılacağını belirten Semercioğlu, bu bilgiyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen’den aldığını da söyledi.
 
Harbiye Açıkhava’nın yıkım izinlerinin 4 yıl öncesine kadar uzandığını yazan Semercioğlu şöyle devam etti:

"İstanbul’un 2020 Olimpiyatları’na aday olduğu dönemde, 2012 yılında teftiş için gelen Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyelerine halter müsabakalarının yapılabileceği mekanlar da gösteriliyor...
 
Olimpiyat komitesinin denetçileri Açıkhava’yı çok beğeniyorlar, ancak 'buranın kapalı bir salona dönüşmesi lazım' diyorlar... Olimpiyatı alacağız sevdasıyla apar topar izinler alınıyor, sadece üzerinin kapatılması değil, Açıkhava için yıkım izni de o dönem çıkıyor..."
 
Olimpiyat oylamasını kazanamadığımızı ve önümüzde bir olimpiyat adaylığının da olmadığını hatırlatan Cengiz Senercioğlu, sözlerini şöyle bitirdi:

"Öyleyse Açıkhava’yı neden yıkıyoruz... Abdurrahman Şen’le yemeğimizde ben bu sorunun yanıtını öğrenemedim... Belki kamuoyunun merakını giderecek bir yetkili çıkar..."

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

İBB YALANLADI

Öte yandan, günün ilerleyen saatlerinde yazılı bir açıklama yapan İBB, haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti. İBB tarafından yapılan açıklama şu şekilde:
 
“Harbiye Açık Hava sahnesinin tamamen yıkılıp yeniden yapılması söz konusu değildir.
 
Burada yapılması öngörülen işlem uzun yıllardır düşünülen ve olumsuz hava koşullarına karşı sahnenin üzerine açılır-kapanır tavan yapılmasından ibarettir.
 
Çalışma ile sahnenin daha uzun süreli kullanımı amaçlanmaktadır.
 
Proje sahnenin özgün yapısı korunarak hazırlanmıştır ve kurulların onay süreci beklenmektedir.
 
İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen’in ‘Harbiye açık hava tamamen yıkılıp yeniden yapılacak’ şeklinde bir açıklaması olmamıştır.” 


Bu Haber 20.05.2016 - 09:21:40 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.