'Hanutçuluk ve taksi şoförleri ile ilgili önemli çalışmalar yolda'

'Hanutçuluk ve taksi şoförleri ile ilgili önemli çalışmalar yolda'
İstanbul İl Kültür Müdürü Ahmet Emre Bilgili İstanbul'da yaşanan hanutçuluk ve taksi sorunlarıyla ilgili olarak İBB ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile birlikte çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti. İstanbul'un bu yıl çok iyi bir ivme yakaladığını da belirten Bilgili, "Dünya devleriyle yarışıyoruz. Şu anda grafik tam istediğimiz gibi. 'Acaba İstanbul'un bir yerine bir nazar bocuğu mu assak' diye düşünüyorum" dedi

 
TurizmGüncel

"Bu yıl yakaladığımız artış oranları gerçekten çok iyi. Bu yüzden İstanbul’un bir yerlerine bir nazar boncuğu mu assak diye düşündüm doğrusu" diyen Ahmet Emre Bilgili. İstanbul dünyanın en büyük turizm kentleri ile rekabet halinde olduğunu ve tüm dünya krizle boğuşurken İstanbul’un istikrarlı bir artış göstermesinin sevindirici olduğunu kaydetti. Bilgili, "Grafik tam istediğimiz gibi gidiyor" değerlendirmesini yaptı.

İşte Bilgili'nin İstanbul turizmi, önümüzdeki döneme dair beklentier, İstanbul'daki sluet tartışmaları ve bölgesel sorunların turizme olası etkileri başlıklarına dair değerlendirmeleri...

İSTİKRARSIZ ARTIŞ DA DÜŞÜŞ DE ZARAR VERİR
 
"İstikrara uymayan bir artış veya düşüş belirli problemlerin habercisidir. Bu yüzden çok hızlı büyümek de beraberinde ciddi sorunlar getirebilir.  Sağlıklı olan belli bir trend yakalayarak bu trend etrafında büyüme kaydetmektir. Eskiden bana “yılsonu ziyaretçi tahmininiz nedir” diye sorduklarında kaçardım, yanıt vermek istemezdim. Çünkü turizm her zaman diken üstündeki bir sektör bilindiği üzere. Ancak bu yıl ziyaretçi rakamlarının 9,5 – 10 milyon olacağını rahatlıkla telaffuz edebiliyoruz. Bunu söyleyebilmemizin nedeni ziyaretçi artışında yakalanan istikrar."

SAVAŞ VE ÇATIŞMA ORTAMLARI TURİZMİ DOĞRUDAN ETKİLER 
 
"Suriye’de yada Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada bir savaş çıkması durumunda Türk turizminin bundan nasıl etkileneceği şeklindeki sorumuza Bilgili, “Savaş ve çatışma ortamları turizmi her zaman doğrudan etkileyen gelişmeler. Hiç kimse bölgede bir savaş çıkmasını istemez ama çıktığı durumda da elbette etkileniriz. Şu an için Suriye’den gelen çok fazla ziyaretçi yok ancak böyle bir gelişmenin diğer ülkeleri etkilemesinden korkarız. Turizm savaşın ortaya çıkmasında hiçbir etkisi olmayan ama savaşın sonuçlarıyla boğuşmak zorunda kalan bir sektör."

İSTANBUL YAKALADIĞI ARTIŞ TRENDİNİ SÜRDÜRÜR
 
"Ben her şeye rağmen İstanbul’un yakaladığı artış trendini sürdüreceğini düşünüyorum. Çünkü bir ülkede düşüş yaşandığında buradaki düşüş başka ülkelerden gelen ziyaretçilerle telafi edilebiliyor. İstanbul kendi dinamizmini kendi yaratan bir şehir ve biz İstanbul’un dinamizmine güveniyorum. Ancak olası bir savaş mutlaka etkiler."
 
"Turizmde çok ileriki süreçlere dair öngörülerde bulunmak biraz zor. Ancak ben İstanbul’un yakaladığı artış grafiğinin 2013’te de devam edeceğini düşünüyorum. Tabi turizmi etkileyen sizin dışınızda kimi gelişmeler de olabiliyor. Kriz bunlardan bir tanesi. Bir ülkede kriz baş gösterdiğinde insanların yaptıkları ilk iş seyahatleri kısmak oluyor."

HANUTÇULUK VE TAKSİ ŞOFÖRLERİ İLE İLGİLİ ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ
 
"Hanutçuluk, taksi şoförlerinin turistleri dolandırması, yankesicilik, hırsızlık gibi olaylar kuşkusuz dünyanın her yerinde olabiliyor. Ancak bunun belli bir sınırı var. Bu tip güven sarsıcı olaylar toplu olarak turizmi etkiliyor. Bu yüzden İstanbul^’un bu tip sorunları halletmesi gerekiyor. Bu konuda da yapılan ciddi hazırlıklar var. Hem hanutçuluk, hem de taksi şoförleri ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ortak bir ekip kurdu ve bu ekip ciddi bir çalışmanın arifesinde. Bu konu ile ilgili daha fazla detay vermeyeceğim ama ciddi bir çalışma içerisinde olduğumuzun bilinmesini istiyorum. Yapılan çalışma netice alıcı bir çalışma olacak."

 İSTANBUL'UN SİLUETİ SADECE KIZ KULESİ'NDEN GÖRÜNÜYOR, BARİ ORAYI KORUYALIM 
 
"Siluet konusunda Sayın Bakanımızın söylediklerine katılıyorum. Bakıyorsunuz İstanbul’un o ünlü silueti sadece Kız Kulesi’nden görünebiliyor. Siluet sadece Zeytinburnu’ndaki binalardan değil, Adalar tarafından baktığınızda da, Levent’teki gökdelenler yüzünden, o siluet bozulmasını görebiliyorsunuz. Şişli ve Levent’teki gökdelenler Sultanahmet Camii’nin arkasına yapışıyor. Gönül ister ki bunların hepsini düzeltelim. Olabilir mi peki? Biraz zor görünüyor. Hiç olmazsa artık, ne pahasına olursa olsun, Kız Kulesi’ndeki ve Üsküdar Sahillerindeki görünümü muhafaza edelim. Oralar da bozulunca artık İstanbul silueti diye bir şey kalmamış olacak."

HAZİRANDAKİ ARTIŞTA SHOPPING FEST'İN ÖNEMLİ ETKİSİ VAR 
 
"Geçtiğimiz haziran ayında, bir önceki yılın haziran ayındaki yaşanan artışın 2,2 üzerinde bir ziyaretçi artışı oldu. Bilindiği gibi Shoppinf Fest de 1 – 29 Haziran arasında oldu. Haziran ayında yaşanan 2,2’lik artışın yüzde 1,2’sinin genel trend, yüzde 1’inin ise Shopping Fest artışından kaynaklandığını düşünüyoruz. Suudi Arabistan ve Irak İstanbul’a en çok ziyaretçi gönderen ilk 10 ülke arasına girdi. Bu gelişmede Shoping Fest’in ciddi bir katkısının olduğunu düşünüyoruz."
 


Bu Haber 18.07.2012 - 17:33:22 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • osman - 19.07.2012 - 09:18

    Böylece Zeytinburnu için Belediye Başkanının basının zorlamasıyla söylediği sözlerin üzerine bir bardak soğuk su içmemiz gerektiği anlaşılıyor. Aynı şekilde taksilerle ilgili sözlere de inanmıyorum. Bu kadar ciddi çalışmalara hiç gerek yok, son derece basit yöntemlerle bu sorun çözülür. Gidip Praga baksınlar.. Yıllardır bu sorunu çözmek adına hiç bir girişimde bulunmayanlar (başta Belediye Başkanı) birdenbire bu sorunu çözecekler mi sanıyorsunuz??

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.