'Denizlere Dubai'deki gibi adacık yapıp 99 yıllığına kiraya verelim!'

'Denizlere Dubai'deki gibi adacık yapıp 99 yıllığına kiraya verelim!'
Türkiye uzun süredir sahil bandındaki yoğun yapılaşmayı ve betonlaşmayı konuşurken, şimdi de Antalya gibi kıyı bölgelerindeki denizlerin içine yapay adacık yapılması teklifi geldi.


Başaran Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Başaran, Antalya gibi turistik şehirlerin bulunduğu denizlere Dubai'deki gibi yapay adalar yapılması gerektiğini savundu.Basra Körfezi kıyısında palmiye ağacı şeklinde tasarlanan yapay adaların çok sayıda ikamet, serbest alan ve eğlence merkezi barındırdığını ve bunların ülkenin ekonomisine büyük katkı yaptığını söyleyen Başaran, Türkiye’de de buna benzer yapılacak bir mekânın turizm sektörüne yeni bir soluk ve ivme kazandırılabileceğini iddia etti. Başaran, finans konusunda ise, ''Adalar için uluslararası finansman olanağı mevcuttur. Bu adalar, yatırım yapmak isteyen uluslararası yatırımcılara 99 yıllığına kiralanarak, projenin finansmanı sağlanabilir. Bize bahşedilen tatil cenneti ülkemizin kıymetini bilerek, onun potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.


Bu Haber 07.06.2018 - 09:21:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Murat Atsever - 08.06.2018 - 12:53

    Dün bu haber düştüğünde yazacaktım, hadi dedim boş ver... Oturdukları yerden söz aldıkları coğrafyayı bilmeden ölçmeden tartmadan söylenen beyanlara hiç itibar etmem. Ne demek denizleri dolduralım? kaç mt derinlik var ? nereyi dolduruyorsun? Amaç nedir? Plan nedir? sorulacak onlarca soru var... Aynı zamanda cevap bekleyen sorular da var... Önce elimizdeki toprakların kıymetini biliyor muyuz? Tarihi ve doğal güzellikleri koruyabiliyor muyuz? Tur operatör ve yerel acenteler doğal cazibe alanlarına %kaç kapasite ile tur alabiliyorlar? Herkez tarafından bilinmekte, Arap yarım adasında başka hiç bir cazibe olmadığı için uç noktalara hiper inşaatlar yapıyorlar. Geleceği yok etmeyin efendiler

  • Ufuk Çelik - 08.06.2018 - 10:39

    He evet kıyıları yandaşa ona buna peşkeş çekip yok ettiğimiz yetmedi, denizleride yok edelim.allahın arabı yaptı çünkü elinde başka birşey yoktu. senin elinde dünyanın en güzel ülkelerinden biri var hala kanal açmaya, deniz doldurmaya çalışıyorsunuz. nasıl olmuş bu anadolu insanı bu kadar doğa düşmanı haline gelmiş anlamıyorum.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.