'Cirosu 1 milyon lira' denilen Suriyeli 'rehber' kaçak çalışıyormuş

'Cirosu 1 milyon lira' denilen Suriyeli 'rehber' kaçak çalışıyormuş
Geçtiğimiz günlerde ''80 lirayla Türkiye’ye kaçan Suriyeli milyoner oldu'' haberleriyle gündeme gelen ve turist rehberliğiyle zengin olduğu belirtilen Yaser Haddad'ın kaçak rehberlik yaptığı belirtiliyor.


''Cebinde 80 lira ile Türkiye'ye kaçan Suriyeli milyoner oldu'' haberleri ile gündeme gelen Yaser Haddad adlı kişinin kaçak rehberlik yaptığı belirtiliyor. Medyada yer alan haberlerde Haddad'ın 5'i Türk olmak üzere 45 kişiyi istihdam ettiği ve yıllık cirosunun 1 milyon olduğu belirtilmişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Rehberler Odası (İRO) Yaser Haddad'ın kaçak rehberlik faaliyette bulunduğunu açıkladı. Haberlerde turist rehberi olarak anılan kişilerin büyük çuğunluğunun rehber olmadığını belirtilen İRO açıklamasında, ''Bu kişinin rehber olup olmadığına dair bilgi vermeye hazırız.'' denildi.İRO tarafından Başkan Hakan Eğinlioğlu imzası ile yapılan açıklama şyle:

''Kimi haberlerde kullanılan ve yayımlanan "turist rehberi" sıfatı ile ilgili açıklamamız aşağıda yer almaktadır.

İstanbul Turist Rehberleri Odası adı altında faaliyet gösteren, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşuyuz.

Turist rehberliği hizmeti, yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belge alarak ve üyesi olduğu odadan çalışma kartı sahibi, yetkili, lisanslı kişilerce yapılabilmektedir. Bunun dışındaki faaliyetler, belgesiz rehberlik faaliyetleridir, mevzuata aykırıdır ve suçtur. Yasal yaptırımı bulunmaktadır.

Bazı haberlerde adları "turist rehberi" sıfatı ile birlikte kullanılan kişilerin büyük bir kısmı turist rehberi değildir. Bu sıfat, ancak lisanslı kişiler için kullanılabilmektedir.

Belgeli bir turist rehberinin, çoğu zaman haberde bahsi edilen davranışları sergilemeyeceği, mevcut kanunlara uygun davranacağı, mevzuata aykırı davranışlarda bulunması halinde, meslek kuruluşları aracılığıyla disiplin işlemi yapılacağı göz önünde bulundurularak, medya mensuplarından "turist rehberi" sıfatını kullanmadan önce kişilerin gerçekten rehber olup, olmadığını incelemesi talebimiz bulunmaktadır.

Turist rehberliği, faaliyetleri, nasıl rehber olunacağı, turist rehberi sıfatının kullanılacağı haberde kişinin rehber olup, olmadığının tespiti ve benzeri konularda bilgi vermeye, yardımcı olmaya hazır olduğumuzu bu vesileyle bilginize sunuyor, kamu oyunun doğru bir biçimde bilgilendirilmesini sağlamak adına bize her zaman ulaşabileceğinizi iletiyoruz.''
Bu Haber 03.11.2017 - 13:42:45 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.