'Büyük Şefler' turizme giriyor, otel zinciri kuracak

'Büyük Şefler' turizme giriyor, otel zinciri kuracak
2006’da açtığı ‘Big Chefs’ restoranıyla 10 yılda Türkiye’nin önde gelen restoran zincirini yaratan Gamze Cizreli, otel işine de el attı. Ortağı Saruhan Tan ile birlikte ‘Monden’ isimli otel zinciri yaratmak için kolları sıvayan Cizreli, “İlk oteli bu yıl içinde 3.5 milyon euro yatırımla Karaköy’de açacağız. Devamı gelecek” yorumunu yapıyor.


Gamze Cizreli Türkiye’nin önde gelen kadın girişimcilerinden biri. 2006’da Ankara’da açtığı Big Chefs (Büyük Şefler) restoranı 10 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen restoran zincirlerinden biri oldu, yurt dışına da açıldı. Hürriyet'ten Elif Ergu, ortağı Saruhan Tan ile birlikte Karaköy’de bir otel yatırımına başlayan, hem yurt içinde hem de yurt dışındaki operasyonlarını büyüten Gamze Cizreli’yle yeni otele ve yatırımlarına ilişkin bir söyleşi yaptı.

Söyleşinin ilgili kısmını sizlerle paylaşıyoruz:

MONDEN OTEL ZİNCİRİ

Karaköy’de otel mi açacaksınız? Eski Denizbank binasında hummalı bir çalışma var….

- Evet. Orayı 20 yıllığına kiraladık. Ortağım Saruhan Tan ile birlikte bir süredir şehir otelciliği yapmak istiyor, uygun lokasyon bakıyorduk. Karaköy’de bu yeri bulunca çok mutlu olduk. Harika bir bina, önü rıhtım. 

Bu yıl Türkiye’de turizm durma noktasına geldi…Ertelemeyi düşünmediniz mi bu yatırımı?

-  Düşünmedik. Yiyecek içecek sektörünün bir üst yatırımı otel. İstanbul çok etkilendi tüm olumsuzluklardan. Patlamalar, saldırılar…Ancak biz tüm bunların değişeceğine inanıyoruz. Biz 20 odalı çok özel bir otel yapıyoruz.  2016 yılında da açacağız. Çağdaş bir İstanbul otel markası yaratmak istiyoruz. 2016 turizmde kayıp yılı oldu, biz 2017’inin ikinci yarısından sonra turizmde hareketliliğin başlayacağına inanıyoruz.

Bunu da zincir haline getirmeyi hedefliyor musunuz?

- Çok istiyoruz. Monden Karaköy dedik otelimize, neden Monden Bebek, Monden Nişantaşı olmasın? İleride yurt dışına da İstanbul’dan doğan bir otel markasını taşıyabiliriz.

3.5 MİLYON EURO YATIRIM

Ne demek “Monden”?

- Lugata Abdülmecid döneminde girmiş. İyi yaşamayı seven, rafine, ince zevkleri olan insan anlamına geliyor.  

Ne kadarlık bir yatırım yapıyorsunuz Karaköy’e? Mimarları kimler?

- 3.5 milyon euro yatırım yapıyoruz. Hasan Çalışlar restorasyonunu yapıyor, Hakan Yürüoğlu iç mimarımız, konsepti de otel danışmanı Murat Tufan yapıyor. Hep birlikte yeni bir otel markası yaratıyoruz. Otelin dekorasyonu kadar işletim sistemi üzerine de çalışıyoruz. Kapının içine girdiğiniz andan çıkana kadar farklı deneyimler planladık. 

Ne gibi?

İstanbul’a özel bir koku hazırlıyoruz, otel kokumuz olacak. Ayrıca odalara rüya kartı yerleştireceğiz. Bu kartlarda İstanbul'la ilgili özel bilgiler olacak. Örneğin Topkapı Sarayı’nda aynı anda en fazla kaç kişi yaşamıştır gibi…

‘KRİZE RAĞMEN BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

 2016 çok zor bir yıl. Terör olayları, turizmin olumsuz etkilenmesi derken 15 Temmuz kalkışması da herkesi etkiledi. 10 yıllık restoran zinciriniz Big Chefs tüm bunlardan nasıl etkilendi?

- İlk 10 yıl hep büyüdük. Hala da büyüyoruz. Yüzde 37 büyüme bekliyorduk 2016’dan, şimdi baktığımızda bu yıl ki büyümemizin yüzde 30’larda kalacağını görüyoruz. Biz her şeye rağmen yatırıma devam ediyoruz. Ortağım Saruhan Tan ile şube açma adetimizi düşürmemeye karar verdik. 15 Temmuz gecesi tüm ekip iletişim halindeydik. 1950 kişi çalışıyor bizde. Bazı arkadaşlarımız o gece evlerine gidemedi ve restoranlarımızda yattı. Cumartesi günü ise restoranlarımızı açtık. Bazı perakendeciler cumartesi günü kapalıydı. Bu olayların ardından yüzde 60 düşüş yaşadık. Ancak pazar günü her şubemiz doluydu. 

Sizin yabancı ortaklarınız var. Dubai’de, Suudi Arabistan’da, İran’da yerel ortaklarınız  var. Onlardan nasıl tepkiler aldınız?

- Hemen aradılar, sürekli iletişimde kaldık. Onlar da Türkiye’nin büyük bir sınav atlattığını ve bu sınavı iyi verdiğini söylüyorlar. Suudi ortağım, “Çılgın Türkler sizi artık kimse tutamaz” dedi. Ortaklarımız tanklara karşı duruşumuzu takdir etti. Halkın demokrasiye olan inancı onları da çok etkiledi.
Bu Haber 30.07.2016 - 09:30:49 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.