'BDDK'nın turizm kredileri düzenlemesi ilaç değil vitamin'

'BDDK'nın turizm kredileri düzenlemesi ilaç değil vitamin'
Analistler BDDK'nın turizm sektörü kredileri ile ilgili yaptığı düzenlemeleri değerlendirdi. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu'nun turizm sektörü kredilerine ilişkin yeni düzenlemenin bankaların ve turizm şirketlerinin sorunlarına tümüyle çare olmasa da olumlu destek vermesi bekleniyor.


Bankacılık sektörünü yakından takip eden analistlere göre BDDK'nın bugün yayımlanan düzenlemeleri turizm şirketlerinin elini biraz daha rahatlatacak ve bankaların turizm sektörü kaynaklı riskleri azaltıp, bankaları sektöre kredi verme konusunda motive edecek. 

'BANKALARIN MALİYETLERİ AZALACAK, KREDİ VERMEK KOLAYLAŞACAK'
 
Business HT'de yer alan 'BDDK'nın turizm kredileri düzenlemesi ilaç değil vitamin' başlıklı habere göre, Şeker Yatırım analisti Övünç Gürsoy, bu düzenleme ile bankaların turizm kredilerine ilişkin ayırması gereken karşılıkların düşeceğini ve böylelikle maliyetlerinin azalacağını belirtti. Gürsoy, "Sektördeki krediler yakın izleme grubunda yer alıyorsa bankaların buna yüzde 2 karşılık ayırması gerekiyordu. Fakat bu grupta yer alan kredilerin yüzde 10'u ödendiğinde bu kredilerin birinci gruba alınması düzenlendi. Bankalar birinci gruptaki kredilere yüzde 1 karşılık ayırıyor. Böylelikle bankaların ayıracağı karşılıklar gerileyecek. Bu da bankaların maliyetlerinin düşmesi demek" değerlendirmesini yaptı. 
 
1,5 trilyon liralık toplam kredi içinde turizm kredilerinin 43 milyar liralık büyüklüğe sahip olduğunu belirten Gürsoy, söz konusu düzenlemelerin hem bankacılığa hem de turizm sektörüne destek olmak için çıkarıldığını belirtti. 
 
Tacirler Yatırım bankacılık sektörü analisti Can Yurtcan da turizm sektörü kredilerinin toplam içinde küçük bir paya sahip olduğuna dikkat çekerken BDDK'nın yeni düzenlemelerinin sektöre destek olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Turizm sektörü kredilerinin uzun vadeli olmasının pozitif olduğunu belirten Yurtcan bu sektörden kaynaklı büyük bir sıkıntının da söz konusu olmadığını ifade etti.

'DÜZENLEME, TURİZM SEKTÖRÜNDE İŞLERİN KRİTİK BİR SEVİYEYE GELDİĞİNE İŞARET EDİYOR'
 
TEB Yatırım analisti Fatih Topaç ise bu düzenleme ile bankalara kredilerin standart yeniden yapılandırması süreçlerinden daha geniş imkanlar tanındığını, söz konusu düzenlemelerin iki sektör olumlu olduğunu belirtti. Bununla birlikte Topaç, BDDK'nın bu düzenlemeye ihtiyaç duymasının, turizm sektöründe işlerin kritik bir seviyeye geldiğine işaret ettiğini de ekledi. 
 
 


Bu Haber 07.04.2016 - 13:31:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.