'Baltık ülkelerinden gelen turistler Kemer - Belek'ten Alanya'ya kayıyor'

'Baltık ülkelerinden gelen turistler Kemer - Belek'ten Alanya'ya kayıyor'
Akay Travel Service Genel Müdürü Ethem Okudur, Letonyalı misafirlerin son yıllarda Kemer ve Belek bölgesinden Alanya'ya kaydığını söyledi

 
BALTTOUR Riga 2014 (Letonya) Turizm Fuarı'nda Alanya Turizm Tanıtma Vakfı'nı (ALTAV) Süha Özçakıl temsil etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı standının Alanya'ya ait bölümünde tanıtım çalışmaları gerçekleştiren Özçakıl, yaptığı görüşmeleri şöyle aktardı:

'YÜZDE 20'LİK ARTIŞ VAR'

Alanya, Letonya'da çok iyi tanınıyor. Fuarda en çok ziyaret edilen şehir stantlarından biri ALTAV çatısı altında kurulan Alanya standıydı. 2012'de Türkiye’ye gelen Letonyalı ziyaretçi sayısının 45 bin 725 kişiden, 2013’de yüzde 20’lik artışla 55 bin 58 kişiye ulaştığı bilgisini yetkililerden aldık.

'ALANYA KENDİNİ YENİLEMELİ'

Bunun yanında, Kültür ve Tanıtma Müşaviri Emel Yıldız’ın verdiği bilgilere göre, 2014'te Baltık ülkelerinde ekonomik kriz beklentisi olmasına rağmen Türkiye destinasyonu 1'inci sırada ve Alanya en popüler şehir olarak dikkat çekiyor. Yıldız, Alanya'nın bu potansiyeli koruması ve arttırması için kendisini yenilemesi ve değişik ilgi alanları yaratması gerekliliğine dikkat çekti.

'GELİR DÜZEYİ YÜKSEK KESİM ALANYA'YA GİDİYOR'

Fuarda Go Adventure operatörünün Türkiye acentası, Prince Group yetkilisi Cengiz Ötenkaya ile görüştük. Onur Hava Yolları'yla uçtuklarını, bu hava yollarının Gazipaşa Havalimanı uçuşu olmadığı için Gazipaşa’ya uçamadıklarını bildirdi. Satışlarının geçen seneye göre yüzde 23 artıda olduğunu ve tüm kapasitelerinin yüzde 40'ının Alanya’ya gittiğini ifade etti. Ötenkaya, Baltık ülkelerinin euro para birimine geçmeleriyle enflasyon oluştuğunu, bu durumun alım gücünü etkilediğini ve o nedenle Türkiye’ye daha çok gelir düzeyi yüksek kesimin geldiğini vurguladı.

'TALEP ALANYA'YA KAYDI'

Akay Travel Service’in Genel Müdürü Ethem Okudur, Baltık pazarıyla ilgili genel bilgiler verdi. Okudur, Türkiye servis partneri NovaTuras’ın Baltık pazarında 1996’dan beri aktif çalıştığını belirterek, şirketin ilk yıllardaki ağırlıklı yolcu kapasitesinin Kemer ve Belek bölgesinde olmasına rağmen son yıllarda Alanya’nın atak yaparak kapasitenin yüzde 60’ını aldığını söyledi.

'UÇUŞLAR 2'YE ÇIKTI'

Okudur, Alanya'ya ilginin bu kadar yüksek olmasından dolayı geçen yaz Vilnus’dan Gazipaşa Havalimanı'na haftada bir uçuş planlandığını ama erken rezervasyonlardaki başarıdan dolayı uçuş sayısını 2'ye çıkardıklarını ve uçuşların sezon ortasına kadar sürdüğünü bildirdi.

'POPÜLARİTE ARTTI'

Okudur ayrıca, Alanya’nın sosyal bir şehir olmasından ve konaklama tesisleri ile günlük yaşam ve eğlence hayatının  iç içe olmasından dolayı Baltık ülkelerinde popülaritesinin Kemer ve Belek'ten daha yüksek olduğunu ve bu nedenle satışlarda geçen seneye göre yüzde 8'lik bir artış olduğunu belirtti. Okudur, Leton yolcuların daha çok 5 yıldızlı otelleri tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

'LETONCA TANITIM YAPILDI'

Fuarda Letonca olarak bastırılan Alanya tanıtım broşürleriyle, takvim, çanta, kalem, bileklik, poster ve şehir haritası gibi malzemeler potansiyel misafirlere dağıtılırken, ayrıca lokum ve kuruyemiş ikramları da Alanya standında yapıldı.


Bu Haber 13.02.2014 - 11:03:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.