'2016'da Türk turist sayısı 20 milyona çıkacak'

'2016'da Türk turist sayısı 20 milyona çıkacak'
Zor bir yılı geride bırakan turizm sektörü, Hürriyet gazetesi ile TÜRSAB birlikte gerçekleştirdiği organizasyonda sektörün geleceğini tartıştı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ''2015'te 8 milyon Türk yurt dışında, 8.5 milyon kişi yurt içinde gezdi. Bu sayıları hızla arttırmayı planlıyoruz. 2016’da hedefimiz gezen Türk vatandaşı sayısını 20 milyona çıkarmak. Burada acentelerimize çok büyük görev düşüyor” dedi.


Terörün ilk olarak turizm sektörünü etkilediğini belirten TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Net bir mesaj vermek istiyorum. Terörden korkmuyoruz. 2016’da seyahat eden Türk vatandaşı sayısını 16.5 milyondan 20 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu da acentelerimizle sağlayacağız” dedi.

Yaklaşık 35 milyar dolarlık geliriyle Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan turizm sektörü Hürriyet gazetesinin düzenlediği organizasyonda bir araya geldi. Organizasyona Türkiye Seyahat Acentleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet İcra Kurulu Başkanı ve turizm sektörünün temsilcileri katıldı. Zor bir yılı geride bırakan turizm sektörünün tartışıldığı toplantıda, gelecek hakkında da değelendirilmelerde bulunuldu.

ACENTELERE BÜYÜK GÖREV

2000 yılında Türkiye’de gezen Türk vatandaşı sayısının 568 bin kişi olduğunu ifade eden TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, 2014 yılında bu sayının 16 milyon 500 bin kişi olduğuna dikkat çekti. Bu sayıların bu şekilde artmasında en büyük pay sahiplerinin seyahat acenteleri olduğuna vurgu yapan Ulusoy, “8 milyon kişi yurt dışında, 8.5 milyon kişi yurt içinde gezdi. Bu sayıları hızla arttırmayı planlıyoruz. 2016’da hedefimiz gezen Türk vatandaşı sayısını 20 milyona çıkarmak. Burada acentelerimize çok büyük görev düşüyor” dedi.

Turizmin ülkeyi birbirine bağlayan bir sektör olduğuna değinen Başaran Ulusoy, “Ülke insanlarını biz birbirine kaynaştırıyoruz. Ancak gelin görün ki, ülkenin Güneydoğusu’ndaki çok büyük sorunlar yaşanıyor. Yaşanan hadiseler bizi derinden yaralıyor. İş, aş için koşan gençlere maalesef iş veremiyoruz. Orada yıkılan müzeler, yıkılan eserler var. Bu medeniyetin yıkılışıdır. Suriye’de de olsa, Irak’ta da olsa medeniyetler yıkılınca 3-4 nesil etkisi olur. Terörü şiddetle lanetliyoruz ve korkmuyoruz. Çünkü onların arzu ettiği bizim korkmamızdır. Gençlerin, çocukların ölmesi bizi derinden yaralıyor. İşte bu yüzden bu yıl acentelere daha fazla görev düşüyor. Daha fazla sarılacaksınız, daha fazla kucaklaşacaksınız, daha fazla müşterileri memnun edeceksiniz. Çünkü Türkiye’nin geleceği turizmdir” dedi.

HEDEF ÖZGÜRLÜKLER

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sultanahmet’te yaşanan bombalı saldırı ile ilgili de açıklamalarda bulunan Ulusoy, “Bu saldırı sonucunda birçok Alman vatandaşı hayatını kaybetti. Alman Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı olayın ardından bize bir yazı gönderdi. Yazdıkları yazıda Alman seyahat endüstrisinin Türkiye’ye ve Türk turizmine, Türkiye’nin muhteşem insanlarına destek ve dayanışma içinde oldukları sözünü verdiler. Çünkü bu sadece Türkiye’ye yönelik bir saldırı değildi. Ülkelerin uluslararası seyahat etme özgürlüğünü ortadan kaldıran bu tip eylemlere karşı tüm ülkelerin birleşmesi gerekiyor. Bizim ülkemiz çok güzel. Bu yüzden sevgilisi güzel olanının gözüne uyku girmezmiş. Bizim de buna göre hareket edip, çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

'SEKTÖRÜN YANINDAYIZ'

Hürriyet gazetesi olarak turizm sektörüne karşı kendilerini sorumlu olarak hissettiklerini ifade eden Hürriyet Gazetesi Reklam Direktörü Zeynep Tandoğan da, “Turizm sektörü için daha yapacak çok şeyimiz var. Biz bunu gönülden isteyerek yapıyoruz. Sektörün yeniliğe, kamuyu bilinçlendirmeye ihtiyacını olduğunu biliyoruz. Çok zor ya da çok iyi zamanlarınız olduğunu biliyoruz. Bunların duyurulması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bu yüzden hem Seyahat gazetesi hem de ekonomi servisinde yer alan sektör haberleri bizim için çok önemli. Daha da iyi olmak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

'GELECEĞE GÜVENLE BAKACAĞIZ'

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin de yemeğin sonunda yaptığı teşekkür konuşmasında, TÜRSAB ve Hürriyet’in davete birlikte ev sahipliği yaptıklarına dikkat çekerek, “Bu da aslında bizim artık paydaş olduğumuzu, doğal partnerler olarak hareket ettiğimizi gösteriyor. Kapılarımız sizlere sonuna kadar açık” dedi. (Hürriyet-Burak Coşan)


Bu Haber 21.01.2016 - 09:15:14 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.