Vergi ve prim borçları ile trafik cezalarına yapılandırma geliyor

Vergi ve prim borçları ile trafik cezalarına yapılandırma geliyor

Vergi ve prim borçları ile trafik cezalarının yapılandırılmasına ilişkin başvurular 31 Mayıs tarihine kadar yapılabilecek.


Vergi ve prim borçları ile trafik cezalarında yapılandırmada son tarih 31 Mayıs olarak açıklandı.

Yapılandırılan trafik cezalarında peşin ödemeyi tercih edenlere hem ana parada hem enflasyon farkında indirim yapılacağı, 4 bin 538 TL'lik borcun 1871 TL'ye ineceği kaydedildi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, 31 Mayıs'a kadar yapılandırmaya başvuranların borcundaki gecikme faizi silinip, bunun yerine Yİ-ÜFE hesaplanacak. Peşin ödemeyi seçenler Yİ-ÜFE tutarının da yüzde 90'ını ödemeyecek. 48 aya varan taksit imkânından yararlanılması halinde ise, ana para ve Yİ-ÜFE'den oluşan borca, belirlenen katsayı eklenecek.

Yasa, trafik cezaları da dahil idari para cezalarında peşin ödemelerde ikinci bir indirim imkanı daha sunuyor. Eğer borç 30 Haziran'a kadar peşin ödenirse, para cezasının aslından da yüzde 25 indirim yapılıyor.

Ayrıca bu yapılandırma düzenlemesinde öncekilerden farklı bir olanak da sağlandı. Vergi, trafik cezası ve öğrenim kredisi gibi alacaklardan vadesi 31 Aralık 2022'den önce olduğu halde 1 Ocak itibarıyla ödenmemiş ve tüm tahsil daireleri itibarıyla, asli ve feri toplamı 2 bin lira ve altında bulunanların tahsilinden vazgeçilecek. Bunun için başvuru gerekmeyecek.Bu Haber 22.03.2023 - 16:48:50 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.