Valilik'ten İstanbul'da yaşayan yabancılara ilişkin açıklama

Valilik'ten İstanbul'da yaşayan yabancılara ilişkin açıklama

İstanbul Valiliği İstanbul'da ikamet eden yabancılara ilişkin açıklama yaptı


İstanbul Valiliği İstanbul'da ikamet eden yabancılara ilişkin açıklama yaptı. İstanbul'da bugün itibarıyla 1 milyon 305 bin 307 yabancının yasal olarak ikamet ettiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı,

-Bu yabancıların; 542.045'i geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerden, 763.262'si ülkemize yasal olarak giriş yapmış ve ikamet izni almış düzenli göçmenlerden oluşmaktadır. Bununla birlikte ilimizde yasal kalış hakkı bulunmayan düzensiz göçmenlere yönelik mücadelemiz tüm kurumlarımızın işbirliğiyle sürmektedir. İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünce geçen yıl 71.959 Düzensiz Göçmen hakkında işlem yapıldı.

-Bu kişilerin 23.072'si İstanbul'dan sınır dışı edilirken, 39.525'i ise sınır dışı işlemleri yapılmak üzere diğer illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi.1 milyon 305 bin 307 yabancı yasal olarak ikamet etmektedir.

-Düzensiz göçmenlerin tespit ve sınır dışı edilmelerine yönelik çalışmalar etkin bir şekilde devam etmektedir.

-İlimizde bulunan her yabancı uyruklu şahıs, sığınmacı ya da mülteci olmayıp, turist olarak ülkemize gelmekte ve daha sonra ülkelerine dönmektedir.

-Özellikle yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte, şehrimizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görmek ve tatil yapmak üzere gelen yoğun bir turist girişi yaşanmaktadır.

-Geçtiğimiz Mart ayında deniz ve havayolu ile ilimize gelen turist sayımız geçen yıla oranla yüzde 112 artarak 1.156.400'e, bu yılın ilk 3 aylık döneminde ise 2.904.460'a ulaşmıştır.

-Ülkemizde en çok turist ağırlayan şehirlerin başında gelen İstanbul'umuza en çok giriş yapan yabancılar arasında yüzde 10,09 oranıyla İran, yüzde 7,97 oranıyla Almanya ve yüzde 7,82 oranıyla Rusya Federasyonu vatandaşları bulunmaktadır.Bu Haber 04.05.2022 - 15:56:06 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.