Türkiye, Rusya ve İran arasında İdlib çatlağı

Türkiye, Rusya ve İran arasında İdlib çatlağı
Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye sorununu görüşmek üzere Astana'da başlattığı (Astana süreci) ve son toplantısını İran'ın başkenti Tahran'da yapılan görüşmelerde İdlib ile ilgili düğüm çözülemdi.

Rusya ve İran, El Kaide gibi radikal unsurların da bulunduğu İdlib'in silahlı gruplardan temizlenmesi için askeri operasyonu savunurken, Türkiye askeri operasyona karşı çıkıyor.

Erdoğan, Tahran'da yapılan toplantının ardından yapılan toplantıda, daha önce üzerinde uzlaşılan 12 maddelik bildiriye 'ateşkes' maddesinin de eklenmesini isterken, Rus ve iranlı liderler bu isteğe katşı çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ''İdlib’deki sivil halk büyük korku içerisinde. Tekrar göç başladı şu anda ve tabii gidebildikleri yer bizim sınırlarımız oluyor. Ateşkesin sağlanması büyük önem arz ediyor.'' sizlerinin üzerine Putin, ''Burada silahlı muhalifler, cihatçı güçler yok. Suriye ordusu da masada bulunmuyor. Biz onlar yerine konuşamayız. Teröristlerin saldırılarını keseceklerini, İHA’larını kullanmayacaklarını söyleyemeyiz'' sözleriyle Erdoğan'ın talebini reddetti.

Zirveye ev sahipliği yapan Ruhani de ABD’nin Suriye’deki varlığını hedef aldığı konuşmasında Ankara’ya da “endişeleri Şam hükümetiyle birlikte giderme” çağrısında bulundu. Türkiye’nin terörizm ve ayrılıkçılarla ilgili kaygılarını anladığını söyleyen Ruhani, “Suriye hükümetiyle organize etmeden doğrudan müdahale etmenin, krizin derinleşmesine sebep olacağına inanıyoruz” dedi. Ruhani bir sonraki liderler zirvesinin Rusya’da düzenleneceğini de sözlerine ekledi.Bu Haber 08.09.2018 - 11:05:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.