Türkiye genelinde otobüs seyahati valilik iznine bağlandı

Türkiye genelinde otobüs seyahati valilik iznine bağlandı

Türkiye'de şehirler arası otobüs taşımacılığına sınırlama getirildi. Bundan böyle, valiliklerin uygun gördüğü koşullara sahip olanlar dışında şehirler arası otobüs yolculuğu yapılamayacak.


Koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla alınan tedbirlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Yurt dışı uçuşları ve tren seferleri tamamen durdurulurken, şehirler arası otobüs taşımacılığına da sınırlama getirildi.

İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan genelgeye göre tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirler arası yolculuk yapması valilik izni ile gerçekleşecek.

Seyahat İzin Kurulu'na başvurulacak

İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu'na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklar. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde şehirler arası otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek.

Çıkışta ve girişte sağlık kontrolü yapılacak

Başvurular neticesinde seyahat izin belgesi verilenlerin başvurusu dikkate alınarak otobüs sefer planlamaları yapılacak. Otogar çıkışlarında sağlık kontrolünden geçirilecek olan yolcular, gittikleri yerlerde de sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra şehre alınacak. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacak. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecek. Otobüsler ise, sadece il otogarlarında durabilecek ve otobüs içi ikramda bulunamayacak.Bu Haber 28.03.2020 - 11:51:17 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.