Rusya'dan 300 bin askerlik dev tatbikat

Rusya'dan 300 bin askerlik dev tatbikat
Uluslararsı ilişkiler giderek daha kırılgan hale gelirken Rusya, tarihinin en büyük askeri tatbikatıyla gövde gösterisi yapıyor.

Rusya Federasyonu, 297 bin askerin katılımıyla tarihinin en büyük askeri tatbikatına başladı. Çin'in de katılacağı tatbikata, Türkiye dahil pek çok davetli ülke de gözlemci gönderdi. Vostosk-2018 adı verilen tatbikat, 17 Eylül tarihine kadar devam edecek.

Rusya'nın başlattığı askeri tatbikat, uzun süredir ülkenin batı sınırlarına askeri yığınak yapan ABD-NATO'ya karşı bir cevap niteliği taşıyor. Tatbikata, 300 bin asker, 36 bin askeri araç, bin uçak ve 80 savaş gemisinin katılacağı açıklandı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, "36 bin askeri aracın aynı anda hareket ettiğini düşünün: tanklar, zırhlı personel taşıyıcıları, piyade savaş araçları - ve bunların hepsi, mümkün olduğunca savaş durumuna en yakın koşullarda olacak" şeklinde konuştu.

Tatbikatta Rus ordusuna en son envanterine aldığı nükleer savaş başlıkları taşıyabilen İskender füzeleri, T-80 ve T-90 tankları ve en yeni Su-34 ve Su-35 savaş uçaklarının da gösterilmesi bekleniyor.

Tatbikatta denizde de Rus filosunun Suriye'de kullanılmış olan Kalibr füzeleri ile donatılmış birkaç fırkateyn konuşlandırması bekleniyor.


Bu Haber 11.09.2018 - 11:03:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.