Rusya’da GSYH yüzde 5,4’e çıktı

Rusya’da GSYH yüzde 5,4’e çıktı

Rusya’nın GSYH artışı ilk çeyrekte hızlanarak yüzde 5.4’e yükseldi.


Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından yapılan ön tahmine göre, Rusya’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYH) artışı ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 5.4’e çıktı.

Belgede yer alan açıklamada, “Ön tahmine göre, 2024 yılının ilk çeyreğinde gayrisafi yurtiçi hasılanın fiziksel hacmi endeksi, 2023 yılının ilgili dönemine kıyasla yüzde 105.4 oldu” denildi.

Rosstat’ın ön verileri, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’nın daha önce açıklanan tahminiyle tamamen örtüştü. Bakanlığın tahminlerine göre bu yıl GSYH yüzde 2.8 oranında büyüyecek. Merkez Bankası’nın tahminleri ise yüzde 2.5-3.5 aralığında olacak (önceki tahmin yüzde bir ya da ikiydi).

GazetemRu’da yer alan habere göre, Merkez Bankası, Rus ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4.6 oranında büyüyeceğini tahmin etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e göre mevcut göstergeler kalkınma tahminlerini iyileştirmeye olanak sağlıyor. Rus liderin açıklamalarına göre birçok uzman artık bu yılın sonuna kadar GSYH’nin yüzde üçten fazla artabileceğini söylüyor.

Devlet Başkanı Nisan ayında hükümete, Rusya’nın 31 Mart 2025 tarihine kadar dünyanın en büyük dört ekonomisinden biri haline gelmesi için tedbirler hazırlaması talimatını verdi.Bu Haber 18.05.2024 - 16:28:25 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.