Rusya'dan Suriye uyarısı: Sonuçları ağır olur

Rusya ile ABD arasındaki Suriye gerginliği her geçen dakşka daha da tırmanıyor... Trump'ın askeri operasyon sinyali vermesinin ardından BM Güvenlik Konseyi'nde dün gece çok sert tartışmalar yaşandı... Moskova, ABD'yi "Suriye'ye karşı bir operasyonun sonuçlarının ağır olacağı" şeklinde uyardı.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Duma'da düzenlendiği iddia edilen kimyasal silah saldırısı iddialarını görüştü. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ABD, İngiltere ve Fransa’nın soğuk savaş döneminde bile görülmeyen kabalığa başvurarak Rusya’ya yönelik cepheleşme politikasını izlediğini belirtti.
 
BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki kimyasal silah saldırısı iddiaları üzerine Fransa, İngiltere, ABD ve konseyin geçici üyelerinden Fildişi Sahili, Hollanda, Peru, Polonya, Kuveyt ve İsveç'in talebiyle toplandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, bölgesel ve küresel güçlerin yıkıcı ve hayal dahi edilemez sonuçlara neden olacak çıkar çatışmaları yüzünden Suriye'deki savaşın ulusal ya da bölgesel bir krizin ötesine geçtiğini ve şu anda uluslararası güvenliği tehdit ettiği uyarısında bulundu.
De Mistura, Duma'daki saldırı iddiaları için ''kapsamlı ve bağımsız'' bir soruşturma çağrısı yaptı.

BBC'nin aktardığına göre, oturumda konuşan Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, "ABD, İngiltere ve Fransa yönetimi, hiçbir neden olmadan ve sonuçları düşünmeden Rusya'ya yönelik cepheleşme politikasını izliyor ve diğerlerini de buna itiyor" dedi.

Rusya'ya yönelik iftira, hakaret, savaşçı söylem, şantaj, yaptırım ve güç kullanma tehditleri dahil geniş yelpazede yöntemlerin kullanıldığını söyleyen Nebenzya, "Utanmadan Rusya'yı tehdit ediyorlar. Bunu yaparken kullandıkları ton ise tüm sınırları aştı. Soğuk savaş döneminde bile selefleriniz ülkeme karşı böyle kabalığa cesaret etmezdi" ifadelerini kullandı.
Doğu Guta'daki kimyasal saldırı iddialarının ardından ABD'nin Suriye'ye müdahale edip etmeyeceği konuşulurken, ABD Başkanı Donald Trump, 'etkili' bir yanıt verme sözü verdi.
Kabinesi ve ulusal güvenlik danışmanlarıyla Pazartesi günü bir araya gelen Trump, gazetecilere yaptığı açıklamada "Askeri olarak pek çok seçeneğimiz var" dedi. Nasıl yanıt verileceği kararının 'kısa bir sürede' alınacağını kaydetti.
 
ABD Başkanı, Cumartesi günü Suriye'nin Doğu Guta bölgesindeki Duma kentine yönelik 'kimyasal saldırının arkasında kimin olduğuna ilişkin daha da netlik kazandıklarını' söyledi.

Öte yandan ABD'nin Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarının soruşturulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) oylamaya çağırmaya hazırlandığı bildirildi.

Haber ajanslarına isim vermeden konuşan diplomatlar, ABD'nin BM Büyükelçisi Nikki Haley'nin BMGK üyelerine 'kimyasal saldırının arkasında kimin olduğunun soruşturulması' çağrısı yapan bir karar taslağı sunduğunu söylediler.

Rusya'nın ise karar taslağının 'içinde kabul edilemez etkenler barındırdığını' söylediği kaydediliyor.

Doğu Guta bölgesinde Cumartesi günü bir kimyasal saldırı gerçekleştirildiği iddialarının ardından, ABD Başkanı Donald Trump saldırıdan sorumlu tuttuğu Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad için "büyük bir bedel ödeyecek" demişti.
 
Suriye ve Rusya ise kimyasal saldırı iddialarını reddediyor ve bölgeden gelen görüntülerin kurmaca olduğunu söylüyor.

Reuters'a ismini vermeden konuşan diplomatlar, karar taslağı oylamaya sunulursa Esad'ın müttefiki Rusya tarafından veto edileceğini düşündüklerini söyledi.
15 üyeli BM Güvenlik Konseyi, ABD öncülüğündeki ülkeler ile Rusya'nın talebi üzerine Suriye'deki kimyasal saldırı iddiasını görüşmek için Pazartesi günü acil olarak
toplandı.

Bir karar taslağının BMGK'dan geçmesi için 9 üye ülkenin onayını alması ve daimi üyeler Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve ABD tarafından veto edilmemesi gerekiyor.

BMGK'nın Suriye konulu Pazartesi günkü oturumunda Rusya ile ABD temsilcileri arasında atışma yaşandı.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vassily Alekseevich Nebenzia Duma'daki kimyasal saldırı iddiası için 'kurgu' dedi, ABD'nin olası bir Suriye saldırısının 'çok ağır sonuçları' olacağı uyarısını yaptı.

ABD'nin BM Büyükelçisi Haley ise BM Güvenlik Konseyi harekete geçse de geçmese de ABD'nin saldırıya yanıt vereceğini söyledi.
"Rusya'nın elinde çocukların kanı var" diyen Haley, Beşar Esad için "canavar" ifadesini kullandı.

Haley "Öyle bir noktaya ulaştık ki dünya adaletin yerine geldiği görmek zorunda" açıklamasını yaptı.
 
Haley, "Tarih, bu anı Güvenlik Konseyi'nin Suriye halkını korumakta tamamıyla başarısız olduğu bir an olarak mı yoksa görevin yerine getirdiği bir an olarak mı kaydedecek? Her iki durumda da ABD bir karşılık verecek" diye konuştu.

Rus diplomat ise ABD'yi, 'şahince bir dil kullanarak , hakaret ve iftiralarla Rusya'ya zarar vermeye çalışmak'la da suçladı. 'Bu tonun Soğuk Savaş sırasında kabul edilebilir seviyenin de ötesine geçtiğini' söyledi.

Suriye'de başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta'yı kontrolü altında tutan silahlı örgütler ve bunlara yakın yardım kuruluşları, Cumartesi akşamı ordunun kimyasal saldırı düzenlediğini ve en az 70 kişinin ölümüne yol açtığını iddia etmişti.

Bu iddialar bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı.
 
"Dış sponsorların desteğini alan terörist ve aşırılık yanlıları yeniliyor" diyen Rus diplomat, "Hatırlatayım söz konusu olan donattığınız, finanse ettiğiniz ve meşru hükümeti değiştirmek için bu ülkeye attığınız terörist ve aşırılıkçılardır. Şimdi neden bu yenilginin, bu karanlık güçlere politik ve maddi sermaye yatıranlarda histeriye yol açtığı anlaşılıyor" diye ekledi.

Sputnik'in aktardığına göre Nebenzya, "Girdiğiniz her yerde, dokunduğunuz her şeyde sizden sonra kaos kalıyor ve sizler bu kaosun bulanık sularında balık avlamaya çalışıyorsunuz ama sadece mutant balıkları yakalayabiliyorsunuz" diye kaydetti.

Rus diplomat, "Konu ne olursa olsun net bir stratejiye sahip olmamanız sadece bizde değil bu salonda oturanların çoğunda şaşkınlık yaratıyor, sadece onlar bunu açık bir biçimde size söyleme cesaretini bulamıyor" dedi.

Nebenzya, bu ülkelerin özellikle konu Suriye olunca düşmanlıklarının güçlü biçimde tezahür ettiğini de sözlerine ekledi.

Nebenzya, "Duma'daki provokasyon son derece geçen yılkı Han Şeyhun olayını hatırlatıyor. Bu iki olayı birleştiren nokta, eylemin planlanmış niteliği" dedi.

Han Şeyhun'daki provokasyonun ardından Akdeniz'deki ABD savaş gemilerinin Suriye'nin Şayrat hava üssünü vurduğunu hatırlatan Rus diplomat, "Savaş gemilerinin eylemlerine yönelik yapılan analiz, ABD'nin bu operasyona çok önceden hazırlanmaya başladığını gösterdi" diye kaydetti.

Suriye'nin Duma kentinde kimyasal saldırı düzenlediği iddialarının, toplumun dikkatini eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi olayından uzaklaştırma amacını taşıdığını dile getiren Nebenzya, "İngilizler şimdi şeffaf araştırmadan ve yöneltilen sorulara yanıt vermekten kaçınıyor ve aynı zamanda izleri kaybettirmeye çalışıyor" dedi.

Rusya'nın Suriye'deki ateşkes izleme merkezinin uzmanlarının Duma'da incelemede bulunduğunu ve kimyasal madde izlerine rastlamadığının altını çizen Nebenzya, "Tek bir yerel sakin, kimyasal saldırı olduğunu doğrulamadı. Yerel hastaneye, Sarin gazı ve klor gibi maddelerle zehirlenme belirtileri olan yaralılar gelmedi. Duma'da başka faaliyette olan sağlık kuruluşu yok. Zehirlenme sonucu ölenlerin cesetleri tespit edilmedi" diye konuştu.

HALEY: BMGK KARARI NE OLURSA OLSUN YANIT VERECEĞİZ

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise, oturumda yaptığı konuşmada, ABD'nin Suriye'deki kimyasal silah kullanımına "BMGK'nin kararı ne olursa olsun" yanıt vereceğini söyledi.

"Rusya hiçbir zaman ABD'nin dostu olamayacak" sözlerini sarfeden Nikki Haley'e, Rus temsilci Nebenzya şöyle yanıt verdi: Özel olarak sizinle dost olmaya hevesli değiliz. Eğer dostlarınız olduğunu düşünüyorsanız, sizi yanıltmışlar." Kaynak: TürkRus.comBu Haber 10.04.2018 - 10:23:27 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.