Rekabet Kurulu WhatsApp’a soruşturma açtı

Rekabet Kurulu WhatsApp’a soruşturma açtı
Rekabet Kurulu, kişisel verileri paylaşacağını açıklayan WhatsApp hakkında soruşturma başlattı.


Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı. Ayrıca, WhatsApp’ın zorunlu güncellemesinin Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından da ele alınacağı açıklamdı.

Rekabet Kurulu, WhatsApp’ın kullanıcılara dayattığı yeni sözleşme ile ilgili olarak Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC hakkında soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu’nun konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

‘’Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.’’

Ayrıca, Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nın konuyu yarınki toplantıda ele alacağı açıklandı.Bu Haber 11.01.2021 - 18:57:20 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.