Putin: Türkiye’nin BRIKC’e olan ilgisini destekliyoruz

Putin: Türkiye’nin BRIKC’e olan ilgisini destekliyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin BRIKC’e olan ilgisini memnuniyetle karşıladıklarını ve bu talebi destekleyeceklerini söyledi.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile yaptığı görüşmede Türkiye’nin BRIKC’e olan ilgisini memnuniyetle karşıladıklarını ve bu talebi her şekilde destekleyeceklerini belirtti.

Putin, “Bölgedeki ülkeler için daha sıkı ve yakın iş birliğine ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Güvenliği sağlama, ekonomik iş birliği ve uluslararası arenadaki eylemlerimizi düzenleme açısından etkili bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Putin, Türkiye ile ilişkilerin geliştiğini ve bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğrudan desteği ve liderliği altında gerçekleştiğini vurguladı. Geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminde rekor kırıldığını hatırlatan Putin, bu yılın başında bazı temel ihracat ve ithalat ürünlerindeki fiyat düzeltmeleri nedeniyle bir miktar düşüş yaşandığını, ancak bu durumu kısa sürede düzelteceklerine inandığını söyledi.

Ukrayna krizinin çözümüne Türkiye’nin katkılarını da takdir eden Putin, “Eski görevinde, müzakere sürecine verdiğiniz destek ve Ukrayna ile müzakereler için İstanbul’da sağladığınız platform için size teşekkür etmek istiyorum” dedi. Putin, tahıl anlaşmasının yapılmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemli bir rol oynadığını belirterek, “Maalesef, anlaşmanın uzatılmaması bizim suçumuz değildi. Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karadeniz’deki durumla ilgili girişimlerini de biliyoruz ve destekledik. Ancak Ukrayna tarafı bu teklifi reddetti” ifadelerini kullandı.

Putin, Suriye krizinin çözümünde Türkiye ile birlikte önemli bir rol oynadıklarını ve Astana formatını sürdürmenin, terörizmle mücadele etmenin ve bu önemli yönde durumu normale döndürmek için ellerinden geleni yapmanın doğru olacağını söyledi.

Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en iyi dileklerini ileterek, Temmuz ayında Astana’da uluslararası bir etkinlik çerçevesinde Erdoğan ile bir araya gelmeyi ve güncel konuları görüşmeyi umut ettiğini belirtti.Bu Haber 12.06.2024 - 15:44:10 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.