Pandemi 118 milyon kişiyi daha açlıkla baş başa bıraktı

Pandemi 118 milyon kişiyi daha açlıkla baş başa bıraktı
Birleşmiş Milletler (BM), pandeminin gıdaya ulaşımda yarattığı etkiyi gösteren bir rapor hazırladı. Rapora göre 118 milyon kişi daha pandemiyle birlikte açlıkla karşı karşıya kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM)’nin yayınladığı rapora göre, pandemi, açlıkla karşı karşıya kalan kişi sayısının yüzde 18 oranında artmasına neden oldu. Gıdaya erişimin giderek zorlaştığı 2020 yılında açlık sorunu yaşayan insanların sayısı 811 milyona yükseldi.

Euronews'ten Hüseyin Koyuncu'nun haberine göre, 2030 yılına kadar açlığı ortadan kaldırma hedefine ulaşmanın zaten zor olduğunu vurgulayan rapor, salgınla birlikte bu hedefe ulaşmanın daha da güçleşeceği uyarısında bulundu.

Salgının tam etkisi henüz belirlenemese de, raporda 2020'de yaklaşık 118 milyon daha fazla insanın açlıkla karşı karşıya kaldığı tahmin ediliyor.

118 Milyon kişi daha aç

Salgının tam etkisi henüz belirlenemese de, raporda 2020'de yaklaşık 118 milyon daha fazla insanın açlıkla karşı karşıya kaldığı tahmin ediliyor. Dünyadaki yaklaşık üç kişiden biri (2,37 milyar) 2020'de yeterli gıdaya erişemedi, bir önceki yıla göre bu sayı 320 milyon arttı.

Açlık en çok Afrika’da arttı

Yetersiz şekilde beslenen kişi sayısı geçen yıl en çok Afrika'da arttı. 282 milyon insanın yetersiz beslendiği kıtada bu sayı toplam nüfusun yüzde 20'sine denk geliyor.

Sebep sadece pandemi değil

Raporda, "Daha da endişe verici olanı, salgın, son yıllarda çatışma, iklim değişikliği, ekonomik yavaşlamalar ve gerilemeler gibi büyük etkenlerin bir sonucu olarak gıda sistemlerimizde oluşan güvenlik açıklarını ortaya çıkardı" denildi.Bu Haber 13.07.2021 - 10:57:08 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.