NATO zirvesinden daha fazla silahlanma ve savaş çıktı 

NATO zirvesinden daha fazla silahlanma ve savaş çıktı 
32 ülkenin devlet başkanı, cumhurbaşkanı ve başbakanının katıldığı NATO Zirvesinde üye ülkelerin silahlanmaya ayırdığı payı artırma, Rusya-Çin-İran blokunu parçalama ve Ukrayna’ya yönelik desteğin kalıcı hale getirilmesi sonuçları çıktı.

32 ülkenin devlet başkanı, cumhurbaşkanı ve başbakanının bir araya geldiği NATO Zirvesi sona erdi. Zirvenin sona ermesinin ardından 38 maddelik bir sonuç bildirgesi yayımlandı.

Sonuç bildirgesinde üç ana vurgu vardı: Üye ülkelerin silahlanmaya ayırdığı payı artırma, Rusya-Çin-İran blokunu parçalama çağrısı ve Ukrayna’ya yönelik desteğin kalıcı hale getirilmesi.

Sonuç bildirgesinde göre bir sonraki zirvenin Hollanda’da, ertesi yıl ise Türkiye’de toplanacağı duyuruldu.

Silahlanma çağrısı

Üye ülkelerin GSYH’sinin en az yüzde 2’si oranında “savunma” yatırımlarının beklendiği, bunun da bütün ülkeler tarafından karşılandığı sonuç bildirgesinde belirtildi. Kanada’nın bu oranı aştığı ve NATO’ya daha fazla katkıda bulunduğu takdir edilerek belirtilirken önümüzdeki dönemde yüzde 2 oranında silahlanma yatırımının yetmeyeceği, bu oranın artırılması gerekeceği tekrarlandı.

Silahlanma yatırımının yanı sıra bir diğer vurgu da askeri sanayiye yönelik yatırımlardı. Ülkelerin savunma sanayisinin geliştirilmesine yönelik teşviklerin yanı sıra bu alandaki ticaretin önündeki engellerin azaltılmaya çalışılacağı vurgulandı. Bu yönde bir adım olarak NATO Endüstriyel Kapasite Genişletme Taahhüdü üye ülkelerce kabul edildi.
Rusya-Çin-İran blokunu parçalama gayreti

Sonuç bildirgesinde üye ülkeler açısından en büyük tehdidin Rusya olduğu bir kez daha ifade edildi. Rusya’ya Moldova Cumhuriyeti ve Gürcistan’daki askeri güçlerini geri çekme çağrısı yapıldı.

Bildirgede Rusya’yla ilişkileri derinleştiren Çin ve İranın da bu tehdidin bir parçası haline geldiği belirtildi. Çin ve İran’a bu destekleri çekme çağrısı yapıldı. Çin’in BM’nin maç ve ilkelerini korumakla yükümlü olduğunu hatırlatan NATO, Rusya’nın savunma sanayisine verdiği desteği geri çekmesini talep etti. Maddi desteğin yanı sıra siyasi konumlanışını da değiştirme çağrısı yapıldı.

İran’ın da bu eksende hareket ettiği ifade edilirken “Avrupa-Atlantik güvenliğini” etkilediği belirtildi.

Kuzey Kore’nin Rusya ve Çin ile diyaloğunun yanı sıra nükleer silah kapasitesini artırmasının kuzeydeki güvenlik “endişelerini” artırdığı ifade edildi.

Ukrayna’ya destek pekiştiriliyor

Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna’ya verilen desteğin pekiştirileceği vurgulandı. Ukrayna için NATO Güvenlik Yardımı ve Eğitimi (NSATU) kurulmasına karar verildi ve Ukrayna’ya Uzun Vadeli Güvenlik Yardımı Taahhüdü açıklandı. Taahhüde göre üye ülkeler önümüzdeki yıl içerisinde 40 milyar Avro tutarında asgari tutarında bir destek sunacak.

Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda kesin bir ifade bulunmasa da “koşulların yerine getirilmesi halinde” üyeliğinin düşünüleceği belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg zirve öncesinde yaptığı konuşmada “Ukrayna’ya desteğimiz bir hayırseverlik işi değil, bunu kendi güvenliğimiz için yapıyoruz. Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore’nin artan ittifakına karşı Hint-Pasifik bölgesindeki ortaklıklarımızı güçlendireceğiz” dedi.

Kaynak: Sendika.org


Bu Haber 11.07.2024 - 14:40:54 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.