Mehmet Şimşek: Borçlanma faiz oranlarımız düşüyor

Mehmet Şimşek: Borçlanma faiz oranlarımız düşüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borçlanma faiz oranlarının düşüşe geçtiğini ve yatırımcı ilgisinin arttığını ifade ederek, "Dezenflasyon sürecinde daha da iyileşecek makro göstergelerimizle birlikte borçlanma maliyetlerimiz düşüşünü sürdürecek ve kamu maliyesindeki olumlu görünüm güçlenecektir" dedi.


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X hesabından yaptığı açıklamada borçlanma faiz oranlarının düşmeye başladığını ve yatırımcıların ilgisinin arttığını duyurdu. Şimşek, uygulanan programlar sayesinde CDS risk priminin azalmaya devam ettiğini belirtti.

Sözcü’de yer alan habere göre, azalan risk primi ve düşen enflasyon beklentileri ile birlikte hazine tahvil faizlerinin de düştüğünü vurgulayan Şimşek, "2 yıl vadeli TL cinsi gösterge tahvilin faizi mart ayına kıyasla yaklaşık 1000 baz puan geriledi. 5 ve 10 yıl vadeli dolar cinsi tahvillerin faizi ise nisan ayından bu yana yaklaşık 50 baz puan düştü" dedi.

Dezenflasyon sürecinde makroekonomik göstergelerin daha da iyileşeceğini ve borçlanma maliyetlerinin düşmeye devam edeceğini ifade eden Şimşek, kamu maliyesindeki olumlu görünümün de güçleneceğini sözlerine ekledi.Bu Haber 05.07.2024 - 15:22:18 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.