Küresel ticarette son 3 yılın en hızlı düşüşü 

Küresel ticarette son 3 yılın en hızlı düşüşü 
Küresel ticaret temmuz ayında neredeyse üç yılın en hızlı düşüşünü kaydetti. Temmuzdaki yıllık düşüş yüzde 3,2 oldu. Yüksek enflasyon, faiz artışları ve hizmet harcamaları talepte düşüşe neden oldu.

Mal ihracatına olan talep, yüksek enflasyon, oran artışları ve hizmet harcamaları nedeniyle zayıflıyor. Küresel ticaret hacmi temmuz ayında neredeyse üç yılın en hızlı düşüşünü kaydetti.

Ticaret hacimleri temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 düştü. Bu, Ağustos 2020’deki corona virüs pandemisinin ilk aylarından bu yana en sert düşüş oldu.

Dev ekonomilerde zayıflama sürüyor

Hollanda Ekonomi Politikası Analiz Bürosu (CPB) tarafından yayınlanan World Trade Monitor verilerine göre, düşüş hazirandaki yüzde 2,4’lük daralmanın ardından geldi ve bu rakam küresel büyümenin yavaşladığına dair kanıtlara katkıda bulundu.


Pandemi sırasında patlama yaşayan küresel mal ihracatına yönelik talep, yüksek enflasyon, dünya merkez bankalarının 2022’de faizleri artırması gibi sebepler nedeniyle zayıfladı.

Dünyanın en büyük mal ihracatçısı olan Çin’de yıllık yüzde 1,5 düşüş olurken Euro bölgesinde yüzde 2,5, ABD yüzde 0,6 daralma gerçekleşti.

Küresel ticaret üzerindeki baskı sürecek

Faizlerin önümüzdeki aylarda daha fazla artması beklenmese de, temel fiyat baskılarının kontrol altına alındığına dair daha fazla kanıt ortaya çıkana kadar merkez bankalarının borçlanma maliyetlerini düşürmesi pek mümkün görünmüyor.

Analistler ise kredi genişlemesinin gerçekleşmeyecek olmasının ihracat üzerinde baskı yaratmaya devam edeceğine inanıyor.

Capital Economics danışmanlık şirketinin ekonomisti Ariane Curtis, “Belirli mallara olan talep üzerinde muhtemelen daha fazla ağırlık oluşturacak yüksek faiz oranlarının gecikmeli etkisiyle, küresel ticaretin dip noktasına ulaşması birkaç ay sürebilir” dedi.

Finansal hizmetler firması Jefferies’de ekonomisti Mohit Kumar, ticaretin büyük olasılıkla küresel ekonomik büyümedeki eğilimi takip edeceğini söyledi. Kumar, “önümüzdeki çeyreklerde her büyük ekonomide bir yavaşlama” öngörüsünde bulundu. Kaynak: Sözcü


Bu Haber 27.09.2023 - 13:41:53 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.