Joe Biden'dan Rusya'ya gözdağı, Çin'e zeytin dalı uzattı

Joe Biden'dan Rusya'ya gözdağı, Çin'e zeytin dalı uzattı

ABD'nin yeni Bşkanı Joe Biden, Rusya'ya gözdağı verirken, Çin ile çalışmaya hazır olduklarını söyledi.


ABD Başkanı Joe Biden, “Amerika geri döndü. Diplomasi geri döndü” ifadelerini kullandı. Biden, başkanlığı süresince yapmayı planladığı “her şeyi” diplomasinin yönlendireceğini belirtti.

Biden, “İttifaklarımızı yeniden inşa edeceğiz. Dünyayla yeniden bir araya geleceğiz. Salgınla ve küresel ısınmayla başa çıkarken, dünya çapında demokrasi ve insan hakları için ayakta durarak karşılaştığımız muazzam zorlukların üstesinden geleceğiz” dedi.

Biden’ın ilk ziyaretini Dışişleri Bakanlığı'na gerçekleştirmesi Biden yönetiminin diplomasiye önem vereceğinin bir göstergesi olarak yorumlandı. Eski ABD Başkanı Donald Trump ise ilk ziyaretini Savunma Bakanlığı'na gerçekleştirmişti.

Rusya'ya gözdağı

Biden açıklamasında, ABD’nin Rusya’nın agresif eylemleri karşısında boyun eğmeyeceğini ifade etti. Biden bunu telefon konuşması yaptığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e de ilettiğini belirtti.

''Çin ile çalışmaya hazırız''

ABD Başkanı Biden, ABD’nin Çin ile birlikte ülkesinin çıkarlarına uyduğu sürece çalışmaya hazır olduğunu belirtti. ABD-Çin ilişkileri, eski Başkan Donald Trump döneminde olumsuz yönde etkilenmişti.Bu Haber 05.02.2021 - 08:44:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.