James Webb Teleskobundan gelen ilk görüntüler yayınlandı

James Webb Teleskobundan gelen ilk görüntüler yayınlandı

NASA, şimdiye kadar uzaya fırlatılan en güçlü teleskoptan ilk görüntüyü yayınladı.


NASA, şimdiye kadar uzaya fırlatılan en güçlü teleskop olan James Webb Uzay Teleskobundan (JWST) alınan ilk görüntüyü yayınladı.

Paylaşılan bu görüntü, James Webb Uzay Teleskobundan alınan bir dizi yüksek çözünürlüklü renkli görselin ilkini oluşturuyor. Paylaşılacak görseller için ise “evrenimizin şimdiye kadar çekilmiş en derin görüntüsü” ifadesi kullanılıyor.

NASA’nın yöneticisi Bill Nelson, görüntünün diğer galaksilerin etrafında bükülen ve teleskopa ulaşmadan önce milyarlarca yıl boyunca seyahat eden gökadaların ışığını ortaya koyduğunu söyledi. 13 milyar yıldan fazla geriye baktığımızı ifade eden Nelson, uzay ajansı tarafından yayınlanacak diğer görüntülerin, evrenin 13.5 milyar yıl öncesine kadar uzanacağını belirtti.

ShifDeleteNet’te yer alan habere göre, uzmanlar, yapımı otuz yıl süren ve geçtiğimiz yıl fırlatılan teleskopun, evrenin ayrıntılı kızılötesi görüntülerini sağlayarak kozmos anlayışımızda devrim yaratabileceğini belirtiyor. 10 milyar dolarlık teleskop, insan gözünün göremediği kızılötesi spektrumdaki sinyalleri algılamak için bir lens, filtre ve prizma sistemi kullanarak, ötegezegenlerin atmosferlerine göz atabiliyor ve evrendeki en eski galaksilerden bazılarını gözlemleyebiliyor.Bu Haber 12.07.2022 - 16:24:01 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.