İsrail’den İran’a saldırı

İsrail’den İran’a saldırı

ABD'li yetkililer, 13 Nisan saldırılarına misilleme olarak İsrail'in İran topraklarına yönelik karşı saldırı düzenlediğini bildirdi.


İsrail’in Suriye’de İran Büyükelçiliğini vurması sonucu üst düzey yetkililerin hayatını kaybetmesi sonrası İran, İsrail’e saldırı düzenlemişti. ABD'li yetkililer, İsrail’in misilleme olarak İran topraklarına yönelik karşı saldırı düzenlediğini açıkladı. Birçok şehirde uçuşlar askıya alındı. İran uzay ajansı yetkilisi ise ülkesine yönelik bir füze saldırısını doğrudan yalanladı ve İsrail'in insansız hava aracı uçurma girişimi olduğunu yazdı.

İran medyası, sabah saatlerinde İsfahan'da patlamalar hissedildiği bildirdi. Fars haber ajansı patlamanın askeri üssün yakınlarında duyulduğunu ifade etti.

Reuters'a konuşan üç kaynak, İsrail'in İran'a saldırı düzenlediğini söyledi. Kaynaklardan biri, ABD'nin saldırıda rol almadığını ancak İsrail tarafından önceden bilgilendirdiklerini ifade etti.

CNN'e konuşan ABD'li yetkililer de İsrail'in İran'a karşı askeri operasyon gerçekleştirdiğini doğrularken, zaten Tel Aviv'in Biden yönetimine perşembe günü 24 ila 48 saat içinde bir saldırı olabileceğinin söylendiğini aktardı.

CNN'e göre İsrail, ABD'ye İran'ın nükleer tesislerinin hedef alınmayacağına dair güvence verdi.

İsfahan, İran ordusunun en büyük hava üstlerinden birine ev sahipliği yapıyor ve ülkenin nükleer programıyla bağlantılı olduğu biliniyor. İran'ın uranyum zenginleştirme programının merkezi olan Natanz şehri de dahil olmak üzere İran'ın birçok nükleer tesisi bu eyalette bulunuyor.

İran medyası, Tebriz'de de hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, perşembe günü CNN'e verdiği söyleşide İsrail'in saldırması durumunda "İran'ın anında misilleme yapacağını" söylemişti. Bakan, "Eğer İsrail rejimi tekrar bize saldırma şeklinde büyük bir hata yaparsa bizim vereceğimiz karşılık kararlı, nihai ve onlar için üzücü olur" ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan'ınkine benzer açıklamalar daha önce başka üst düzey İranlı yetkililer tarafından da yapılmıştı.

İran uzay ajansı yetkilisi Hüseyin Dalirian ülkesine yönelik bir füze saldırısını doğrudan yalanladı.

Sosyal medya hesabında bir paylaşım yapan Dalirian, "İsfahan'a ya da ülkenin diğer bölgelerine sınır dışından herhangi bir hava saldırısı olmadı” dedi.

Dalirian, İsrail'in "sadece başarısız ve küçük düşürücü bir quadcopter [insansız hava aracı] uçurma girişiminde bulunduğunu ve quadcopterlerin de düşürüldüğünü" söyledi.

BBC Farsça Servisi, İran devlet medyasının patlama sesleri duyulduğunu bildirdiği İsfahan eyaletinden kendilerine gelen bazı videoları yayımladı. Videolar, İsfahan'da yaşayanlar tarafından BBC Farsça Servisi'ne gönderildi. BBC Farsça'nın sosyal medya hesabında yayımlanan bir videoda uçaksavar silahı olduğu anlaşılan sesler duyuluyor.

İran devlet medyası, İsfahan, Şiraz ve Tahran dahil olmak üzere İran'ın büyük şehirleri üzerinde ticari uçuşların durdurulduğunu bildirdi.

ABD Federal Havacılık İdaresi veritabanında havacılara gönderilen bir duyuruya göre, Tahran İmam Humeyni Uluslararası Havalimanında sabah saat 07:00’e kadar tüm uçuşlara kapatıldı. (Kaynak: T24)Bu Haber 19.04.2024 - 11:36:25 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.