İsrail Filistinlilerin Refah'taki kampını bombaladı

İsrail Filistinlilerin Refah'taki kampını bombaladı

İsrail, Refah'ta yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı bombaladı. Onlarca insanın yanarak yaşamını yitirdiği ve yaralandığı açıklandı.


7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın saldırıları sonrasında Filistin'de sivilleri hedef alan İsrail gece boyunca Refah'ın batısındaki Tel Al-Sultan mahallesinde, İsrail güçlerinin iki hafta önce kara harekâtına başladığı kentin doğu bölgelerinden kaçan binlerce kişinin sığındığı bölgeye saldırı gerçekleştirdi.

Refah'taki saldırıda en az 45 kişinin yaşamını yitirdiği ve onlarca insanın da yaralandığı belirtildi.

İsrail ordusu,  hava kuvvetlerinin Refah'ta bir Hamas yerleşkesini vurduğunu ve saldırının "hedefi hassas vurma kabiliyetine sahip mühimmat ve kesin istihbarat temelinde" gerçekleştirildiğini açıkladı. Açıklamaya göre saldırıda Hamas'ın Batı Şeria'daki genelkurmay başkanı ve İsraillilere yönelik ölümcül saldırıların arkasındaki bir başka üst düzey yetkili öldürüldü.

Öte yandan Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, Refah'taki sahra hastanesinin yaralı akınına uğradığını ve diğer hastanelerin de çok sayıda hasta kabul ettiğini bildirdi.

Küresel insani yardım kuruluşu ActionAid, saldırıları "insanlık dışı ve barbarca" diyerek tanımlarken, Refah'a düzenlenen saldırının Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın (UNRWA) yardımlarının yer aldığı depoların yanına düzenlendiğini de açıkladı.

Refah'a düzenlenen saldırı siyasetçiler, gazeteciler ve doktorların büyük tepkisini çekti... Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı İsrail'i kınarken saldırılarda çocukların yaşamını yitirdiği ve insanların çadırlarında canlı canlı yanarak öldüğü de belirtildi. (Kaynak: Sözcü)Bu Haber 27.05.2024 - 15:23:21 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • İnsanlık Adına Utanç Verici

    ertnbhdr34 27.05.2024 - 03:52

    Tüm dünyanın tanık olduğu son trajik olaylar karşısında sessiz kalmak mümkün değil. Filistin'de yaşanan şiddet dalgası ve İsrail'in sivil yerleşim birimlerine yönelik saldırıları yürekleri dağlıyor. Masum çocukların yaşamlarını yitirdiği, insanların çadırlarında canlı canlı yanarak öldüğü haberleri insanlığın vicdanını yaralıyor. İnsanlık adına utanç verici olan bu saldırılar, sadece bir siyasi durumun sonucu değil, aynı zamanda insanlık dışı bir vahşetin ürünüdür. Her bir masum yaşamın sona erdiği an, insanlığın kara bir lekesidir. Hiçbir gerekçe, hiçbir ideoloji bu tür barbarlıkları haklı çıkaramaz. İnsanlık olarak, bu tür şiddet eylemlerini kınamakla yetinmemeli, aynı zamanda bu tür vahşetlerin bir daha yaşanmaması için kararlı bir şekilde mücadele etmeliyiz. Sivilleri hedef alan her türlü saldırı, uluslararası hukuka ve insanlık değerlerine aykırıdır ve kesinlikle kınanmalıdır. Bu trajik olaylar karşısında sessiz kalmak, suça ve zulme ortak olmaktır. İnsanlık olarak, masumların yaşamlarını yitirdiği her an, sessizliğimizle birlikte yüreğimizde de bir parça ölür. Bu nedenle, insanlığın vicdanını yaralayan bu tür olaylara karşı sesimizi yükseltmeli, barış ve adalet için mücadelemizi sürdürmeliyiz. İnsanlığın geleceği, barış ve sevgi dolu bir dünyada yatıyor. Bu nedenle, tüm dünya liderlerini, bu tür şiddet eylemlerine son verme ve barışçıl çözümler bulma konusunda adım atmaya çağırıyoruz. Unutmayalım ki, barış ve sevgi ancak kararlılıkla ve ortak çaba ile inşa edilebilir. Hayatını kaybeden masumların anısına, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için birlikte mücadele etmeliyiz. İnsanlığın vicdanını yaralayan bu tür vahşetlere karşı sessiz kalmamalı, kararlılıkla hareket etmeliyiz. Gelecek, barış ve sevgi dolu bir dünyada yatıyor. Bu amaçla, birlikte mücadele etmeli, adalet ve barış için el ele vermeliyiz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.