Fatih Karahan'dan dikkat çeken asgari ücret açıklaması

Fatih Karahan'dan dikkat çeken asgari ücret açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, daha önceki sözlerinin aksine asgari ücret için daha temkinli konuştu. Karahan asgari ücretin enflasyon için bir numaralı risk olmadığını söyledi.


TCMB Başkanı Fatih Karahan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete ara zam konusundaki sert tutumunu yumuşattı.

Daha önce asgari ücrete ara zam yapılmaması yönünde görüşler dile getiren ve en son hükümete yazdığı mektupta da adeta hükümete olumsuz yönde tavsiyelerde bulunan Karahan, milletvekillerinin ısrarlı sorularına yanıt verirken, “Asgari ücret enflasyon konusunda bir numaralı risk değil” yanıtını verdi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunum yapan , Karahan, milletvekillerinin asgari ücrete ara zam yapılmasına karşı olup olmadığıyla ilgili sorularıyla karşılaştı. Çok sayıda milletvekili Karahan’a, “Siz asgari ücrete karşı mısınız, değil misiniz?” diye soru yöneltti.

Milletvekillerinin ısrarlı soruları üzerine Karahan “Asgari ücret bir numaralı risk değil enflasyon için. Enflasyona etkisi var ama biz bir numaralı risk olduğunu söylemedik. Biz tavsiye ya da karar kuruluşu değiliz. Ancak tahminleri belirlerken bir takım varsayımlar yapmak zorundayız. Asgari ücret de öyle. Tavsiye niteliğinde değil” dedi.

Karahan, 500 TL ve bin TL gibi büyü banknotların basılıp basılmayacağına ilişkin ısrarlı sorulara da yine, “Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Karar oluştuğunda kamuoyu ile paylaşacağız” yanıtı verdi.

Karahan, TÜİK’in enflasyonunun yanı sıra kendilerinin de çarşı pazardan fiyat topladıklarını, fiyat artışlarının genelde TÜİK ile aynı çıktığını, bazı durumlarda fark oluşursa da TÜİK’in fiyatlarının daha yüksek olduğunu söyledi.Bu Haber 05.06.2024 - 13:52:18 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.