Ekrana fazla bakmak çozukların beyin zarını inceltiyor

Ekrana fazla bakmak çozukların beyin zarını inceltiyor
ABD’de 11 bin çocukla yapılan yeni bir araştırmaya göre ekran başında fazla vakit geçirmek beyin zarlarında incelmeye neden oluyor. Tablet ve akıllı telefon gibi cihazlarla günde 2 saatten fazla ilgilenen çocukların dil ve muhakeme becerileri düşük çıktı.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) 9-10 yaşlarında 11 bin çocuğu takip ederek, ekran başında geçirilen sürenin beyne etkilerini inceledi. Buna göre tablet, akıllı telefon ve video oyunlarına günde 2 saatten fazla zaman ayıran çocuklarda beyin zarları zarar görüyor. Uzmanlara göre bu durum bilişsel becerileri olumsuz etkiliyor.

Michigan gibi ABD’nin önde gelen üniversitelerinden bilim insanlarının yer aldığı araştırma kapsamında, çocukların beyinleri MRI cihazlarıyla tarandı. Yapılan karşılaştırmalarda ekran başında 2 saatten fazla kalan çocukların muhakeme ve dil becerilerinde daha düşük bir performans gösterdiği görüldü.

GÜNDE 7 SAAT BÜYÜK TEHLİKE

ABD’de kamuoyunun dikkatini çeken araştırma, süre arttıkça olumsuz etkilerin belirginleştiği de ortaya koydu. Günde 7 saatten daha fazla ekran başında kalan çocukların beyin zarlarındaki incelme farkı daha da fazla. Araştırmanın erken sonuçları paylaşıldı. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü ilerleyen günlerden ayrıntılı sonuçları yayınlayacak. Haberin devamı>>>


Bu Haber 31.12.2018 - 08:52:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.