Diyarbakır’daki yangında bilanço ağırlaşıyor 

Diyarbakır’daki yangında bilanço ağırlaşıyor 
Diyarbakır ile Mardin arasındaki bölgede çıkan yangında şu ana kadar 12 kişi hayatını, kaybetti, yüzlerce hayvan telef oldu, binlerce dönüm ekili arazi yandı.

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi ile Mardin’in Mazıdağı İlçesi arasında kalan Ağaçsever, Yazçiçeği, Köksalan ve Yücebağ köyleri ile Mardin’in Mazıdağı İlçesi sınırındaki Şenyuva ve Yetkinler köylerinde çıkan arazi yangınlarında bilanço giderek ağırlaşıyor. 

Yangında şu ana kadar 12 yurttalın hayatını kaybettiği, 3’ü entübe durumda 5 köylünün ise Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki hastanelerde yoğun bakımda olduğu bildirildi. 

Sahada bilirkişi incelemesi yapan Tırım ve Orman İl Müdürlüklerinde görevli ziraat mmühendislerinin de yer aldığı ekiplerin iki ilçenin mülki sınırları dahilinde yürüttüğü tespitlere göre 66 kilometrekarelik alanı kapsayan 8 bin 450 dönüm verimli tarım arazilerinin yangında küle döndüğü, bunun 1600 dönümünün henüz hasadı tamamlanmamış buğday, mercimek, nohut, arpa ekili arazilerden oluştuğu belirlendi.

Yangın sonrasında rüzgârın yön değiştirmesiyle alevlerin bir anda geniş alanı kapsayarak kontrolden çıktığı sonucuna varıldı. Mazıdağı mülki sınırlarında yer alan 7 bin 450 dönümlük arazinin çıkan yangında küle döndüğü, bunun da 4500 dönümünün henüz hasadı yapılmamış tahıl ekili araziler olduğu, geri kalan 3 bin dönümün ise hasadı tamamlanmış araziler olduğu bildirildi.

587 hayvan telef oldu

Çıkan yangında arazideki sulamayı sağlayan alt yapı sistemi ile elektrik tesisatlarının da kullanılamaz hale geldiği belirlendi. Yangının çıktığı esnada merada bulundukları için alevlerin ortasında kalan 587 küçükbaş hayvan ile tilki, sansar, çakal gibi yabani hayvanların da telef oldukları belirlendi.

Soruşturma başlatıldı

Sahadaki hasar tespitini sürdüren bilirkişi heyetinin yanı sıra Jandarma Kriminal ve Olay Yeri İnceleme ekiplerinin de yangının çıktığı bölgedeki delil toplama çalışmaları devam ediyor. Çınar Başsavcılığı'nın talimatıyla bölgeden geçen yüksek gerilim ve enerji nakil hatlarındaki kablo bağlantıları, bunların rutin periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığını, köylülerin iddialarını destekleyecek biçimde kabloların kopmasına bağlı olarak yangının çıkıp çıkmadığı iddiaları en ince ayrıntısına kadar soruşturmaya konu edildi.

DEDAŞ da soruşturmaya dahil edildi

Yangının başından beri köylülerin suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) ise açıklama üstüne açıklama yaparak suçlamaları reddetse de soruşturmaya dahil edildi. Alınacak bilirkişi raporuyla bölgede sık sık elektrik kesintileri olup olmadığı, voltaj sorunlarının yaşanıp yaşanmadığı ve enerji nakil hatları ile yüksek gerilim hatlarının en son ne zaman rutin bakım ve revizyonlarının yapıldığına dair tespit yapılacak.


Bu Haber 22.06.2024 - 15:37:46 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.