Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye 'yaptırım' tehdidi

Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye 'yaptırım' tehdidi

İngiliz haber ajansı Reuters, AB'nin Türkiye'ye yaptırım sinyali verdiğini duyurdu.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Reuters, Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin Kıbrıs'taki petrol arama çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye yaptırım sinyali verdiğini yazdı. Avrupa Birliği'nin ''İllegal'' olarak tanımladığı Türkiye'nin Kıbrıs'ta petrol araması nedeniyle Türkiye ile yürütülen üst düzeyde yürütülen hava ulaşımı görüşmelerini askıya alacağını ve Türkiye'yi fonlamayı durduracağını ileri süren Reuters, söz konusu kararın pazartesi günü Brüksel'de bir araya gelecek olan AB dışişleri bakanları toplantısında ele alıncağını iddia etti.

Hava ulaşımı anlaşması müzakereleri askya alınacak

Hazırlanan taslakta, ''Türkiye'nin devam eden yeni yasa dışı sondaj faaliyetleri nedeniyle AB, Türkiye ile yürütülen üst düzey hava ulaşımı anlaşması ile ilgili müzakerelerin askıya alınmasına ve daha fazla toplantı yapılmamasına karar verildi'' denildiği ileri sürüldü.

Yardımlar azaltılacak

Konseyin ayrıca, AB tarafından katılım öncesi Türkiye'ye yapılan yardımların azaltılmasını isteyen Avrupa Komisyonunun önerisini kabul ettiği ve ayrıca, Avrupa'nın önde gelen yatırım bankalarını Türkiye'deki kredi faaliyetlerini gözden geçirmeye davet ettiği kaydedildi.

Taslakta ayrıca, Türkiye'nin Kıbrıs'ta petrol aramaya devam etmesi durumunda daha kısıtlayıcı önlemler almaya da hazır olunduğu belirtildi.

Reuters'ın haberinde, hazırlanan taslak metinde hala değişiklik yapılabileceği, taslağa son şeklinin pazartesi günü yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında karar verileceği belirtildi.Bu Haber 11.07.2019 - 14:33:51 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.