Avrupa aşırı sıcakların etkisi altında

Avrupa aşırı sıcakların etkisi altında

Aşırı sıcaklar özellikle Avrupa'da etkisini göstermeye devam ediyor. Daha önce benzeri görülmemiş ve haftalarca sürmesi beklenen sıcaklar konusunda yetkililer de kırmızı alarm vermiş durumda


Avrupa’da geçen hafta itibarıyla etkisini gösteren sıcak hava bir süre daha kavurmaya devam edecek gibi görünüyor. Yetililer Sardinya’da bugün havanın 47 dereceye ulaşarak en yüksek sıcaklıkların görülebileceğini ve iki yıl önce Sicilya’da belirlenen 48.8 derecelik Avrupa rekoruna yaklaşılmasını bekliyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, Dünya Meteoroloji Örgütü yetkilileri aşırı sıcakların bazı yerlerde ağustos ayına kadar devam edebileceğini tahmin ediyor. BM ise kuzey yarımkürenin bazı bölgelerinde yeni sıcaklık rekorlarının kırıldığını söyledi.

İtalya Meteoroloji Derneği Başkanı Luca Mercalli de “48.8 derecelik rekor kırılmasa bile, eşi benzeri görülmemiş bir sıcak hava dalgası görüyoruz” dedi.

Orman yangınları başladı

Aşırı sıcaklar sadece insanları değil, doğayı da oldukça olumsuz yönde etkiliyor. Orman yangınları artarken son olarak İsviçre’de çıkan yangında polis çok sayıda dağ köyünün boşaltılması emrini verdi. Yaklaşık 200 itfaiyeci, ordu ve polis alevleri söndürmek için çalıştı.

La Palma adasında, sıcak hava dalgasının ardından kontrolden çıkan orman yangını nedeniyle en az 4 bin kişinin tahliye edilmesi gerektiği duyuruldu.

Pazartesi günü 44 derece sıcaklık kaydeden Yunanistan’da ise başkent Atina’dan sadece 30 mil uzakta başlayan orman yangını güneye Lagonisi, Anavyssos ve Saronida sahil beldelerine doğru sıçradı ve yetkililer bölgenin tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Popüler sahil kasabası Loutraki yakınlarındaki Korint yakınlarında da ikinci bir orman yangını çıktı. Kasabanın belediye başkanının verdiği bilgilere göre; yetkililer şimdiye kadar 1.200 çocuğu bölgedeki tatil kamplarından kurtardı.

İsviçre’de çıkan yangında polis çok sayıda dağ köyünün boşaltılması emrini verdi.

Yaklaşık 150 itfaiyeci, yedi su bombalama uçağı ve dört helikopterin, Romanya’dan 30 acil servis çalışanıyla birlikte her iki yangında da mücadele ettiği bildiriliyor.

Sicilya’nın Catania kentinde de pazar günü geç saatlerde çıkan yangın nedeniyle havalimanı çarşamba gününe kadar kapatıldı. İtfaiyeciler, çağrıldıktan yaklaşık 90 dakika sonra yangını kontrol altına almayı başardıklarını söylediler.

Yunanistan’da ise başkent Atina’dan sadece 30 mil uzakta başlayan orman yangını güneye Lagonisi, Anavyssos ve Saronida sahil beldelerine doğru sıçradı.

İspanya’da da orman yangını riski konusunda uyarılar yapıldı ve ülke genelinde gece sıcaklıkların 25 derecenin altına düşme ihtimalinin düşük olduğu belirtildi. Ayrıca sıcak hava dalgasının daha da yoğunlaşması bekleniyor.

Yetkililer, bu arada La Palma adasında, sıcak hava dalgasının ardından kontrolden çıkan orman yangını nedeniyle en az 4 bin kişinin tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Cumartesi günü başlayan yangın, yaklaşık 4.600 hektarlık bir alanı yaktı ve yaklaşık 20 ev ve binayı yerle bir etti.

İspanya, İtalya Ve Yunanistan’da rekor bekleniyor

Yetkililer, önümüzdeki günlerde sıcak hava dalgasının etkisini sürdürmesini bekliyor. İtalya’da 48.8 derecenin üstünde bir sıcaklığın yaşanması beklenirken, İspanya ve Yunanistan’da da rekor seviyelere ulaşılabileceği konusunda uyarılar yapılıyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü, muhtemelen Güney Avrupa’nın bazı bölgelerinde ağustos ayına kadar sıcak havanın etkili devam edeceğini söyledi.

Aşırı sıcaklar turizmi de etkiledi. Daily Mail’in haberine göre İngiliz yetkililer, tatil için özellikle Türkiye, İtalya, Yunanistan ve İspanya’yı tercih eden vatandaşlarını da uyardı. Hatta hafta sonuna kadar Türkiye’nin Antalya kentinde sıcaklığın 45 dereceye ulaşacağını belirterek bu bölgedeki vatandaşlarına bilgi verdi.

İspanyol şehirlerinde ise sokaklar boşaldı; turistler Sevilla’ya sığınırken, Madrid yol temizleme hizmetlerini askıya aldı ve dayanılmaz sıcaklıklarda evsizlere sığınak sağladı. Portekiz’de ise tatilciler sıcaklar nedeniyle plajları boş bıraktı.

İtalya’da turistler, yazın en yoğun ve aynı zamanda tüm zamanların en yoğun sıcak hava dalgalarından birine hazırlanmaları konusunda uyarıldı.

İtalya’nın Sardinya adasında sıcaklıkların 49 dereceye ulaşabileceği tahmin ediliyor. Sağlık yetkilileri de Roma dahil 16 şehir için kırmızı hava uyarısı yayınladı.

Kırmızı hava uyarısı, sıcaklığın tüm nüfus için sağlık riski oluşturduğu anlamına geliyor.

İtalya hava durumu servisi Meteo.it pazar günü, “Günden güne tüm ülkeyi kaplayacak şiddetli bir sıcak fırtınaya hazırlanmamız gerekiyor. Bazı yerlerde eski sıcaklık rekorları kırılacak” dedi.

İtalya Sağlık Bakanı Orazio Schillaci, insanların Roma’yı ziyaret ederken dikkatli olmaları gerektiğini söyledi: “Kolezyum’a 43 derece olduğunda gitmek, özellikle yaşlı bir kişi için tavsiye edilmez.”Bu Haber 18.07.2023 - 15:13:11 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.