ABD, üç Türk bakanı yaptırım listesine aldı

ABD, üç Türk bakanı yaptırım listesine aldı
ABD, Türkiye'nin Suriye'de başlattığı 'Barış Pınarı Harekatı'nı gerekçe göstererek Türkiye'ye karşı yaptırım kararları aldı.

Türkiye'nin kuzey Suriye'de başlattığı harekat nedeniyle ABD Türkiye karşı yaptırım kararı aldı. ABD Başkanı Donald Trump, “Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’deki Eylemlerine Dair Açıklama” başlığıyla Twitter'dan duyurduğu yaptırım kararlarının kısa süre imzalayacağını duyurdu.

Trump, çelikte gümrük vergisinin yüzde 50’ye kadar artırılması, Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması görüşmelerinin derhal durdurulması ve Suriye harekâtı nedeniyle bazı Türk yetkililere yönelik finansal müeyyideler, ABD’ye girişlerinin yasaklanması ve mal varlıklarının dondurulması gibi önlemler alınacağını duyurdu.

Bu gelişmeden kısa bir süre sonra Başkanlık Kararnamesi ABD Hazine Bakanlığı’nın sitesinde yayınlandı. Buna göre ABD Hazine Bakanlığı'na bağlı “Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi” (OFAC), Türkiye'nin iki bakanlığını ve üç bakanını yaptırım listesine aldı.

ABD'nin Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile Bakan Hulusi Hulusi Akar'ı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'i yaptırım listesine aldığı açıklandı. Açıklamaya göre, Akar, Soylu ve Dönmez kara listeye alındı, ABD'de varlıkları donduruldu ve bu bakanlarla ABD'nin ya da ABD ile bağlantılı kurum ve kişilerin işlem yapmasına yasak getirildiBu Haber 15.10.2019 - 08:30:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.