Genelde bir sıkıntı yaşanmadan çözüm olmaz şeklinde ortaya atılan önermenin gölgesinde insanoğlu akılcı ve pozitif yaklaşımdan bazen uzaklaşarak bunun karşılığını görmektedir.
   
  İNSANIN BU ÇAĞDA SADECE FALEKET İLE DERS ALMASI NE ANLAMA GELİYOR? 

  Eğer bu davranışın asıl köküne inmek istenirse, işlerin yapılmasında ve yaşamda plansızlık kendini gösterecektir. Bundan kasıt, gelişen şartlar ve ortaya çıkan gereksinimlere uygun olarak tedbirler zamanında ve tekniğine uygun olarak alınmazsa aradaki açık kapanmayacak büyüklüklere ulaşmakta ve sonunda “felaket” kolay tanımlaması hafifliği ile açıklamalar ve bahaneler ortaya atılmaktadır. Burada çok önemli bir ayrıntı ise toplumsal kuralları oluştururken bu davranışların karşılıklarının aynı durumun yaşanmaması için nasıl alınması gerektiğinin boşluğudur. Dolayısıyla sürekli olarak yapanın yanına kâr olarak kalan “ben yaptım oldu” tavrı ve buna karşı sıfır yaptırım ile hatalar adeta bir üstünlük sağlayıcı duruma getirilmektedir. Bence asıl sorun buradadır. Çünkü topluma hatanın yapılmasının hiçbir yaptırım ile karşılanmadan sürdürülebileceği fikri yerleşmektedir. Böylece düzelme olanağı ortadan kaldırılan tarz geniş kesimlere ve en önemlisi yeni yetişen nesillere örnek olmaktadır. 
   
  Bunun bir adım sonrası ise işte bugünü bizlere gayet iyi anlatmaktadır. Yapılan yanlışla yaşama alışkanlığı eleştiri ve buradan sentezlenecek iyileştirmeleri ortadan kaldırarak kim egemen ise onun yaptığı geçerlidir kavramı beyinlere işlemektedir. Dolayısıyla yanlışlarını görmekte olduğumuz ancak düzeltmek için bugünkü ortamda bir şansı olmayan turizm özelinde ve diğer alanlarda sürekli bir patinaj söz konusudur. Hâlbuki bütün bu konularda yapılması gerekenler o kadar açık ve seçiktir ki, görmek isteyen göz, algılamak isteyen beyin için kolay çözümler söz konudur. Yanlışı tekrarlayarak enerjiyi boşa kullanmak bizim gibi potansiyel zengini bir ülkenin yavaşlatılması için seçilmiş bir model olarak kullanılması bile söz konusu olabilir. Bu oyuna düşmemek için uyanmamız gerekiyor.     
   
  "BİZ DOĞAYI DUYGULARIMIZIN SAHTE YANSIMASI NEDENİYLE YANLIŞ ALGILIYORUZ" FRANCIS BACON
   
  Belki tekrar eden düşünceler gibi gelecek veya bazı yorumcuların yazdığı gibi bu memlekette yaşamıyor ve sadece Avrupa’da yaşıyormuşum gibi bir izlenim vermek istemiyorum. Burada paylaşacağım görüşler herkesin kolayca ulaşabileceği bazı teknik çıkarımlardır. Tavsiye ederim vakit buldukça bilimsel olan ve yansız bilgileri edinmeye çalışın ki o zaman belli bir geniş görme alanına sahip olmak kolaylaşmaktadır. Çözümsüz yola doğru giden turizm yatırımlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili epey makale yazmış ve konuk konuşmacı olarak kitlere hitap etmiş birisi olarak, yapılması gereken ilk işin sağlıklı bir fizibilite çalışmasından geçtiğini tekrarlamak faydalı olacaktır. Bu noktada tek önemli unsur, bu konuda yapılacak çalışma için yetkin kişi ve firmalarla işbirliği yapmaktır. Eğer sırf bir çalışma yaptırmak istiyorsanız ve nabza göre şerbet verilmesi hoşunuza gidiyorsa yatırımlara bu şekilde devam edin. Böylece sokak aralarında trafik çözümsüzlüğü olan, gelen konulara saç baş yolduracak tesisler yaparak farklı usuller ile turizmden kazanç elde etme yoluna başlarsınız. 
   
  Fizibilite adı verilen çalışma nedense sadece doluluk oranı gözlenerek değerlendirildiği için diğer çok önemli maddeler göz ardı edilmektedir. Aslında tekniğine uygun olarak yapılmış bir fizibilite çalışması size tesisin sanal olarak tamamlanmış ve işletmeye başlamış modelini yansıtacak niteliklere sahip olan bir raporlama şeklidir. Burada ne kadar gerçekçi ve ayakları yere basan veriler çalışmaya konursa sonuçta işletme boyutunda daha az sorun yaşanacaktır. Buradan tesisin yeri ve fiziki büyüklüğü ilk önem verilen madde olarak ele alınabilir. Diğer maddeleri başka bir yazı konusu yapmayı planlıyorum. Tesisin yerleşimi ve alt toprak katmanlarının işin içine gireceği toprak bilimi çalışmaları ile birlikte değerlendirme yapılıyor olsa sel, taşkın ve erozyon sadece ansiklopedik bilgi olarak zihnimizde kalacaktır. Ancak bunlara dikkat edilmeyip özellikle insan canı kayıpları bizi farklı tartışmalara götürmektedir. 
   
  Yetkili pozisyonundaki kişiler ve medya çoğu zaman yaşanan olumsuzluklara yurtdışı örnekler vererek sözde etkiyi azaltmaya ve dikkati dağıtmaya çalışmaktadırlar. Ancak yapılan hata veya meydana gelen kayıplar bu şekilde ortadan kalmıyor ki. Ayrıca ateş düştüğü yeri yakar sözüne uygun olarak kayıplar bizim ülke olarak kaybımızdır. Bir insanın yetişerek kamuya faydalı birey haline gelmesi için kamunun ayırdığı kaynak öyle anımsanacak mertebede değildir. O zaman bu değerli unsuru korumak ve toplum için kullanmak daha akılcı bir yöntemdir. Diğer bir olgu ise, kötünün örnek olmayacağıdır. Başka yerde yaşanan ne olursa olsun bizim bugün sahip olduğumuz akıl gücü ve teknoloji ile kalıcı çözümler bulmak birey sorumluluğumuzdur.      
   
  Kızılderililer “Doğayı takip et, o sana nasıl davranacağını gösterir” sözüyle asırlar önce güzel bir teşhis koymuşlar ancak bugün bu söz her yapmacık felaket sonrası ortaya konan bir tekerleme olmaktadır. Buraya kadar bahis konusu edilen mevcut doğa yapısı ile karşımızda duran gerçeklerdir. Ancak özellikle son yıllarda hızla değişen ve tahrip edilen doğal yaşam önce bahsettiğimiz yapıda değişiklik yaparak o önermelerin daha fazla emniyet katsayısı kullanılarak ele alınmasını gerektirmektedir. Çünkü toprak ve su havzalarında yapılan değişiklikler belli bir zaman sonra kendini göstermektedir. Yine son yıllarda, özellikle İstanbul gibi yapı yoğunluğunun yukarıya doğru hareket ettirildiği yerleşim alanlarında zemin değişik yöntemlerle baskı altına alınmaktadır. Aslında bir nevi toprak altında gerilim yaratılmaktadır. Genel savunma, bu çalışmalarla depreme karşı tedbir alınmış olduğudur. Acaba öyle mi? Bunu gelmekte olan deprem bize açıkça gösterecek.      
   
  DİĞER BİLİMSEL GERÇEKLER:  

  İnsanoğlu doğaya üstünlük sağlama dürtüsüyle belli bir sahte gurur içinde teknik çözümler araştırıp bulur ve uygular. Bunda eğer doğayı da yanına alarak çalışmalarını sürdürse aşamalar farklı olacaktır. En azından sürekli gündemde olan doğayı koruma gibi önce boz sonra daha fazla masraf ve çaba ile yapılanları düzeltmeye çalışmak yanlışından dönülebilir. Son yıllarda meydana gelen ve yetkililerin sığınma noktası olan yağışların ortalamalardan daha fazla oluşması son 20 yıldır bilinen bir gerçek. Ozon tabakasının delinmesi, küresel ısınma sonucu bu yaşananlar tarif edilmiş ve edilmekte. Peki, bu uyarılar dikkate alınarak en azından yeni projelerde daha farklı çözümler kullanılarak inşaat yapılamaz mı? Pekâlâ yapılabilir. Eğer akıl sürecini kullanırsak eski binaların yeni tabiat etkilerinden nasıl daha az etkileneceği şeklinde tedbir alma çalışmaları da yapılabilir. 
   
  Turizm açısından bakılırsa, bilimsel veriler, 2050 yılında suların sürekli yükselmesi ile kıyı seviyesinden 5 metre farka ulaşması söz konusudur. Bu konu hakkında tesis planlayanlar ve yatırım yapanlar ne düşünüyor ve tedbir olarak bu gerçeği ne kadar irdeliyor merak ediyorum. Öyle ya birden sular yükseldiğinde yine “felaket” söylemleri ortaya atılarak işlere devam alışkanlığını öne çıkartacak mıyız?  
   
  Aslında bunlar kolay yapılacak işler. Ancak dünyanın en büyük problemi olan hızlı nüfus artışı ve şehirlerde çoğalma etkileri acaba akılcı çözümler yerine günlük politik ve maddi kazançları öne çıkartarak insan canına önem vermeme gibi bir paradoks mu yaratmıyor mu? İşte bu görüş ve düşünce tarzına karşı çıkmak gerektiğine inanıyorum.       
   
   
  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Defolu, kusurlu, özürlü, bozuk
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Veriler
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun