Yan otelden adam çalma teknikleri

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Bunun da tekniği mi olurmuş canım demeyin, vallahi de var billahi de... Hem de öyle teknikler geliştirilmiş ki okuyunca dudaklarınız uçuklayacak. Malumunuz üzere son yıllarda otellerde ciddi bir personel sıkıntısı yaşanmakta. Hele ki bu sene çalıştıracak adam bulmak nerede ise imkansız. Elinizdekileri kaçırmamaya özen gösterin zira gerisi yok, yakın gelecekte olacak gibi de gözükmüyor.

  Bu konunun nedenleri tartışmakla bitmez. Herkesin kendine göre bir açıklaması var. Yatak sayısının artmasından tutun da, tesislerin bulunduğu lokasyonların tercih nedeni olmasına ya da olmamasına kadar birçok farklı görüş havada uçuşmakta. Ama gerçek olan tek bir şey var ki artık ‘’Turizm’’ çalışanlar için çok da  cazip bir sektör değil.
  Bu konu hakkındaki istatistik ve rakamlar ise çoğu zaman farklı söylüyor olabilir. İnanmayın demiyorum ancak çatışmanın tam orta yerinden haber yayını yapan muhabir misali olayın içinden sizleri bilgilendirdiğim için sıcaklık ve samimiyet bu cephede biraz daha yüksek.

  Eskiden bir otele iş başvurusu yapacak olan personel bayrama gidermiş gibi takıp takıştırır, traş olur, saçını toplar görünümüne büyük bir özen gösterirdi. Şimdilerde bırakın traş olmayı, saç düzeltmeyi insanlar nerede ise yataktan kalktığı gibi iş görüşmesine gitmekte. Nedeni ise sektöre karşı duyulan güvensizliğin artması ve saygı erozyonu . 

  Her sezon sonunda cami avlusuna bırakılıp kaçılan bebek misali kapıya konulan, kimi zaman aylarca maaşı ödenmeyen, sigortası yatırılmayan, köle misali mesai bile ödenmeden çalışmaya zorlanan turizm emekçisi çareyi çoğunlukla sektör değiştirmekte buldu. Uzun yıllarını bu mesleğe adamış olan birçok meslektaşımız ise şeflik, asistanlık v.s. sorumluluğu aldığından alt kadrolarda çalışacak yetişmiş personelde kalmadı haliyle. Hakkıyla turizm yapan otelleri tenzih ederim, ama kötü örneklerin çoğalması iyileri ne yazık ki gölgede bıraktı.

  Daha da kötüsü sektöre taze kan getireceğine inandığımız bir dolu gencin şımarık ve iş beğenmez bir tavır benimsemesi büyük bir hayal kırıklığı oldu.
  Öyle ki deneme süreleri artık işverenin değil iş görenin belirlediği kriterler üzerinden gerçekleşmeye başladı. Yani personel yeni işe başladığı bir otelde ortamı ya da işi beğenmediği, yöneticilerinden hoşlanmadığı anda o gün işi bırakıp çeker gider oldu.

  Elbette ki bu konuya ivedi olarak müdahale edilmesi gerekmekteydi. Üstün zekaya sahip bir grup Turizm Profesyoneli ise tüm etik kuralları hiçe sayarak kendi çözümlerini üretti ve nispeten başarılıda oldular. Sistem, iş etiğine bağlı gibi gözükerek, toplantı ve benzeri ortamlarda ahkam kesmek, otellerin birbirlerinden personel aşırmalarına karşıymış gibi görüntü vermek üzerine işliyordu. Ama aslında gerçek bundan çok daha farklıydı…!

  Yan otelden, aynı bölgeden, ekip ya da münferit olarak personel çalmanın birden fazla yolu var.

  •    Ekibiyle birlikte departman yöneticisi transferi yapmak. Oldukça eski bir yöntem olsa da hiçbir zaman modası geçmedi. Hatta bu günlerde daha da popüler bir hale gelmiş durumda. Çalıştığı tesisteki rahatsızlıklarından dolayı iş aramaya koyulan departman müdürünün iş görüşmesi esnasında elindeki en büyük koz. Hatta acil personel ihtiyacı olan tesisler işi kolay yoldan çözmek amacıyla tercihlerini bu yönde kullanmaktalar. Sistem genelde aracılar vesilesi ile işler.

  •    Yan otelin ( X ) departmanı tam olarak vakumlanmadan evvel sıkışık durumda olan tesis bir temsilcisini kadrosu ile iş aramakta olan yönetici ile görüştürür. Buradaki amaç, komşusu ve belki de arkadaşı olan diğer tesisin patronuna yeri geldiği zaman ‘’benim haberim yoktu vallahi, kendi aralarında böyle bir şey yapmışlar, çok ayıp etmişler vah vah ’’ diyerek aradan sıyrılmaya çalışmaktır. Sonuç olarak müdür yeni görevine kısa sürede başlar. Ardından birer ikişer personel yan otele kaymaya başlar. Bu durum mağdur olan otel tarafından ya bir sonraki sezonda gerçekleşecek misillemeye kadar sineye çekilir, ya da gece yarısı komşu otelin bahçesine atılacak fare, yılan, akrep vasıtası ile intikam alınmaya çalışılır.

  •    Mesai sonrasında kuytu bir çay bahçesinde buluşmak.

  •    Akşam gözlerden uzak yemeğe gitmek.

  •    Arkadaşların evinde iş görüşmesi yapmak.

  •    Avans talep etmek ve itiraz görmeden aldığında hayretler içinde kalmak.

  •    İş başvurusu için form doldurmaya gelen personele, yanında arkadaşlarını da getirirse bir maaş ikramiye verme teklifi, ki bu aralar çok sık duymaya başladım bu tekniği.

  •    Ve vaadler, daha fazla maaş, mesaisiz çalışma, mükemmel lojman şartları, 12 ay çalışma garantisi ( ki külliyen yalan ), 8 çalışma saatinin kesinlikle geçirilmeme garantisi.

  •    Çok kısa sürede terfi garantisi.

  •    Müdür, asistan, şef v.s. yönetici ile el sıkışıldığında arkasından gelecek personele verilecek garantilerin belirlenmesi.

  Dilin kemiği yok elbette, bu haliyle vaatlerin daha renkli ve çeşitli haller alması muhtemel. Ancak bunun sonu nereye varacak kimsenin düşündüğü yok. Sektöre taze kan gerekli, burada özelikle alt kadrolarda operasyonu sırtlayanlardan bahsediyorum. Başta da dediğim gibi turizm sektöründe çalışmanın personel açısından cazibesi gittikçe azalıyor. Bu konuya acilen müdahale edilmesi gerekmekte.  Meslek edindirme kurslarının çare olacağı düşünülmüştü ancak yeterli gelmedi.  çalışanlara sağlanacak şartların iyileştirilmesi çözüme yardımcı olabilir ama yeterli gelmez. Ülkede bu kadar işsiz insan varken Turizm için çalışan bulunamaması büyük çelişki. Kaynakların tekrar değerlendirilmesi ve önümüzdeki sezonlar için bir yapılandırma planlanması şart olmuştur. Sorunların çığ gibi büyümeden bir an önce kendini sorumlu hissedenler tarafından çözülmesi ümidi ile…


  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  barbaros - 18.09.2012 16:42:32
  Sevgili dostum kalemine,eline sağlık
  BÜLENT ŞANLITURK - 20.09.2012 14:04:06
  ÇOK SEVGİLİ TURİZMCİLER,,,ÇOK SEVGİLİ İNKAY(İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİCİLERİ)YORUM EKLESENİZE DİLİNİZİ,KALEMİNİZİ YUTMADINIZSA,,,,ALLAH RIZASI İÇİN BİR İKİ KELİME SÖYLESENİZE,,,,,, KENDİ İŞLETMESİNDE,DÜRÜSTLÜKTENİŞ AHLAKINDAN SÖZ EDİP,KOMŞUDAN YÜRÜTENLER,,,, HADİ ÇEKİNMEYİN,BİR İKİ CÜMLELİK YORUM YAPIN,,,,,CESARETİNİZ YOK MU ????
  DERYA - 20.09.2012 17:40:53
  Daha da kötüsü sektöre taze kan getireceğine inandığımız bir dolu gencin şımarık ve iş beğenmez bir tavır benimsemesi büyük bir hayal kırıklığı oldu demişsiniz fakat İşletmelerin ders aldıkları yok Web sitelerine bakın O şımarıklar gömlek değiştirir gibi Otel değiştiriyorlar... Cvlerine,Linkedın sayfasına bir bakın6,7,8 ay çalışmış,hep otel değiştirmiş: Ülkemizde İnsan Kaynakları ayrı bir Muamma...(Özellikle Genç Arkadaşlarım) İşe alımlarda sormuyorlar herhalde niye ayrıldın diye.En önemlisi turizm otelcilik okudun mu?Staj yaptın mıAma yok Bizde XX Ayakkabı Mağazasında çalışan,Turizm sektöründe işe alınıp çalıştırılıyor. İnsan Kaynakları Departmanı çalışanlarının CV okumayı bilmesi gerekiyor.Maalesef Türkiye de 78 ay bebek mağazasında çalışmış biri (değil servis yapmak,oda temizlememiş birileri kat şefi,ofis sorumlusu, Excutive Housekeeper,kovulmuş olanlar İnsan Kaynakları Eğtim Müdürü olabiliyor. Bırakın Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesini bitirmeyi,Turizm ve Otel İşletmeciliğini bile okumamışdüz lise mezunu FB de işe alınıyor.Yün Gri Taytla iş görüşmesine gelen var...Telefonda Ankara( Söğütözü) 5lı bir oteli arayıp İnsan Kaynakları Müdürünüzün adı ne diye soru sorupVEHHBİİİİİ cevabını almak... Gerisini siz düşünün. İşinde Profesyonel olan İnsan Kaynakları departmanı çalışanlarıİş görüşmesinde STAJDA çok farklı departmanlarda çalışmışsınız,niye aynı alanda kanalize olmadınız...? gibi abuk sorular sormazsınız. ADI ÜZERİNDE STAJ. Adayın sertifikalarına bakıp niye aldınız?hobiniz herhalde... diye dalga geçerler kenilerince. İstanbulda 5 X Otelde Eğitim veriliyor Housekeeping departmanında Özel üniversite mezunu ön büroda resepsiyonist olan kızımız diyor ki ben eldivensiz yapamam.....Yapamayacaksan niye turizm sektöründesin?diye bir soru sormak akıllarına gelmez.Kitap,Gazete(ucuz gazeteden bahsetmiyorum) okuma olayına girmiyorumkeni sektörünü bilmeyen,araştırmayan kişilerle çalışmak,muhatap olmak çok zor. Runnerı bilmeyen Yiyecek İçecek MüdürleriBukleti bilmeyen insan kaynakları müdürü,Ofis programlarını Housekeepıng Müdüründen öğrenenler...Kolay Gelsin
  Arda - 22.09.2012 14:17:34
  Açıkçası Derya hn`a katılmamak elde değil. Bu konu sadece otelcilik sektöründe değil acentalarda da aynen böyle. 12 geçmişim olmasına rağmen gideceğim görüşmeye takım elbisesiz gittiğimi bilmem fakat şimdi bakıyorum yeni başlayacak arkadaşlar bile 35 günlük sakal salaş bir tshirtle görüşmeye geliyorlar. Bayan arkadaşlarda aynı şekilde üst başa bakmadan iş görüşmesi... Eskiden bir saygı vardı görüşme yapacağın kuruma kişiye ama artık o saygı kaybedilmiş durumda. Ve hep belirttiğim bizim sektörün bir ciddiyeti yok nasıl bir doktorluk avukatlık herkes yapamazsa ,belirli koşullar gerekirse , bizim sektörde ise tam tersi ne kadar tanıdık yada ucuza çalışacak bu sektörü bilmeyen deneyimi olmayan arkadaş vArsa bizim sektörde. 67 ay uğraşıp dbl sng farkını fiyatların neden böyle olduğunu anattığım arkadaşlar bilirim ve nasıl mümkünse en hızlı yükselme de bizim sektördedir. Bu 67 ay uğraşıp dert anlattığın arkadaş bir bakmışsın xx tur da müdür olmuş. :))) turizm böyle işte...
  Reptile - 27.09.2012 12:20:55
  Haberi okurken arkadaşlarımla beraber yorumcular adına biz utandık.Merak ediyorum.Hiç gençleri dinlediğiniz oluyor mu ? En son üniversiteye ne zaman gittiniz ? Biliyor musunuz merak ediyorum, gelen acentaları ve otelcileri kovuyorlar artık.Ucuza çalıştırılıp ayakları şişene kadar koşturtulan küçücük çocuklara işi öğretmek adına yapılan işkenceyi hazmedemiyoruz.15 yaşında çocuk ne kadar işi biliyor,hayata dair ne kadar deneyimi var ki turist bile diyemediğim adamlar ona yarım yamalak anlayabildiği dilden fırça atıyor ? Egosu yüksek,hazımsız,eğitimsiz,işleriyi değiştirmek adına beğenmiyosanız burada ne işiniz var? Mantığını sürekli benimsemiş.Otelin dışında hayatı olmayan hazımsız adamlar bu çocukları nasıl ön plana atıyor ? Bu mu eğitim ? Bu çocukları hangi hakla günde 12 saat çalıştırabiliyorsunuz ? Turizm sevgisizliği burada başlıyor işte.Pazarcı ağızıyla sonradan gel Siz nitelikli iş gücünü düşünüyor musunuz hiç . Komik,çoğu turizmci kişisel gelişim kitaplarını okuyarak kullandıkları kelimeler çok gülünç.TOEFL sahibi,ABD,İsviçrede çalışmış.Not ortalaması çok yüksek arkadaşlarım var.2 dil biliyor.Verdikleri ilan bile o kadar acınası ki.İyi dil bilen,üniversite mezunu,analitik düşünce vs vs görüşmeye gidiyorsun YOKSULLUK SINIRI ALTINDA bir maaş.Hadi deneyimdir diyor hayatının hatasını yapıyor. Yanlış turizm politikası,anutçu tipli adamlar,departman kavgaları yukarı da yorumda yazıldığı gibi SNGDBL odanın sanki çok büyük bir olaymış gibi gösterilmesi.Oraya sıfırdan gelen bir insan bile başarılı olur.Çünkü sistemsizlik var.Siz gençlere gelişecek vakit bile bırakmıyorsunuz ki 1213 saat ödenmeyen mesailer,gram kadar maaş,tesisin yeterli eğitimi verememesi,vizyonsuz yöneticiler.Management Trainee zamanlarımı hatırlıyorum çok büyük bir zincir otelde satış görevindeydim.O dönemler yeni mezun olmuşum.TOEFL dan sonra Rusça sınavlarına hazırlanıyorum.Misafirler alacarte rezervasyonu yaptırmışlar orada bulunan garson çocuğa soruyorlar.Bu yemek nasıl şu yemek nasıl. Çocuğun tek söylediği , ben hiç yemedim ki bunları anlıyor musunuz ? İş görüşmesine giderken senin eğitim düzeyini değerlenirmeyen insanlar için o takım kıyafet giydikten sonra yeteri kadar morali bozuluyor insanın.Biz yaşadık onlarda yaşasın mantığı olduğu sürece Antalyanın minik salyangozları olarak kalacak çoğu turizmci.Resepsiyon arka ofiste yazanlar Gülün , Lükse sahip çıkın..Şimdi burada duralım lüksü anlamak için köle mi olmak lazım ? Hizmetle kölelik arasında çizgi çekilmemiş TürkiyeDe demişti hocalarımız.Haklıymış.Burada tüm yorumcuların eğitim düzeyini,çalıştığı tesisleri ve aldıkları maaşı gerçekten çok merak ediyorum. Deniz kum güneş turizmini nasıl değerleniriyorlar ? Romalıların ve Yunanlıların yaptıkları eserleri satarken, Türk kültür ve geleneğini keni dogmalarıyla nasıl baltalıyorlar ? Turizm öğretilerinin uygulanmadığı sektörde turizm işletme enüstri müh mezunu genç alırken.Yoksulluk sınırının altında çalıştırılırken o çok büyük kurumsal duruşları nerede ? Bir gidin üniversiteye payınızı alın.Bu kölelik düzeninde bu davranışları anlıyamıyorsanız hata sizindir.Önceden çalıştığım sözde marka olmuş acente de gençlerin harıl harıl KPSS e çalıştığı için KPSS kitaplarının yasaklandığını biliyor musunuz ? CV De çok iş değiştirmiş diye bir beyefeni sitem etmiş.Sadakat bir yerde uzun süre kalmak değil malesef.Eğitime aç gençleri maksimum verim minimum öğretim olarak değerlenirirseniz daha da uzaklaşıp ahlaksız tipik turizmci dışına çıkamayacaksınız.Tarih,kültür,yabancı dil,filoloji,işletme bilgisi olan insanı turizm mezunundan ayırmakta yanlış.Çift anadal mezunuyum böyle kaba bir mantık görmedim.Bu dediklerimizi düşünmenizi rica ediyorum.Biz bunları hergün konuşup gençleri turizmden farklı alanlara yönleniriyoruz.Malesef durum bu.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun