www.turizmdeyeniyalanlar.com

  Motivasyon Atölyesi - Emir Hepoğlu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Abartılı otel konseptleri ve onların hayata geçiş süreci ile ilgili, muhteviyatında bolca çakıl taşı bulunduran, espri dozu kıvamında, eleştirel bakış açısı geniş sektörel makale.


  TYY- Abuzittin bey merhaba, biz turizmdeyeniyalanlar.com’dan geliyoruz. Birkaç dakika ayırırsanız otelinizin konsepti ile ilgili size bazı sorularımız olacak.

  A-  Bi dagga hemen döncem süze, ha yoh saa demedım şehmuzum gazatacılar var burada onlarla şettim. Yaa taam yaa sen halledive gardaş, GIRH ( 40 ) milyon avro yatırmışım ben bu işe iki imza eksikmiş, tammış beni bağlamaz, ne lazımsa yapıve işte, hadin eyvallah saa, hadin gulüm çüssss.

  A- Eeveet buyrün nerde galmıştığ ?

  TYY- Efendim otelinizin yeni uygulamaya başladığı HAY KLAS LAKŞIRİ konseptinin içeriği ile ilgili sizden biraz bilgi alabilir miyiz acaba ?

  A- Okkey, elbette alabilirsiniz guccuk hanfendi. Ne demek yani sizin gübü guzel bir hanımımı gıracaaz, ayıptır yauu, gunahdır aha ha ha ha hooo ( gülme efekti ). Namığ olum suitimi hazırlayın roportaj yapacaz bağyanla, meyve, datlı, fiski felan goyun cabuhh, gop gop gop.

  TYY- Ay çok naziksiniz Abuzittin bey ama röportajı burada yapsak, lobi çok güzel dekore edilmiş ve harika bir ışık var burada, ayrıca Barış arkadaşımda biz sohbet ederken birkaç kare fotoğrafımızı çekecek.

  A- Haa birde argadaşın var öylemi ?. Ya ne guzel yuharda sakin sakin gonuşurduh, sonra çekeridik fotoraf neyim. Neyssse dedin gibi olsun bari, isminis neydi süzün ?

  TYY- Gamze benim adım Abuzittin bey.

  A- Maşallah Maşallah ismünüzde kendiz gübü çoh guzel vallaha, yanahda gamzede var eylemi aha ha ha ha hoooo.

  TYY- Hmm aaa evet efendim gamzelerimde var. Barış sen çekmeye başla istersen arkadaşım, ne dersin ? ( fısıltıyla ) kurban olayım çabuk ol olay çok vahim bir hal almaya başlıyor, adam ufaktan bana yürümeye başladı,
  bitirip kaçalım.  B- Tamam abla anlaştık, benden yana endişen olmasın şip şak ( fısıltıyla )

  TYY- Abuzittin bey geçtiğimiz yıllarda çok sükseli ve kendinden haftalarca, aylarca söz ettiren bir açılış ile Türk Turizminin hizmetine sunduğunuz lüks otelinizde yeni bir konsept çalışması başlatmışsınız, sizden bu çalışmanın detaylarını öğrenebilir miyiz ?

  A- Tabikine Gamze hanumcuum, hemencük açıhlıyim süze. Öncelükle bisim otel çoh lüks, benzeri Dubai’de yoh vallaha, bah yemin edirem saa o gaddar dolaştım ettim bisimki gibin hizmet veren yoh dunyada. Bi kerem lobideki goltuhlar harbi Zebra derisi, Afriha’da kendim bissat gordüm aldım. Soonacııma, tavanlar hep altın gaplama, asansör içide ööle, odalardaki çöp govaları, musluhlar hep altın. Çoh affedersün tahrat borusu bilem
  24 ayar. Personelimüzün uniformalarını filan hep modacılar ile çalıştıh vallah, çuvalla para töktük bu işe, amma deydi, bahın sizde inceleyin, gordüzmü ? altın sırmalar, osmanlu motüfleri felan neyim. Odalardakü yastıh, çarşaf, çul çaput ne varise hepisi VER SAÇİ, bülürsün işte o ünlü marha.

  TYY- Evet gerçekten etkilenmemek elde değil Abuzittin bey. Çok emek ve para harcanmış otele her halinden belli oluyor. Peki konumuza gelirsek, bu kadar lüksün içerisinde birde HAY KLAS LAKŞIRİ konsept belirlemişsiniz, bunun detaylarını ve nedenini öğrensek diyorum sizden.

  A- Haa o gonuda bizim genel müdür coh ısırarcı oldu. Bende gırmadım vallaha çocuu, hevesi gaçmasın istedim. Ne derse yaptıh vallaha. Dur hele çağıramda o anlatsın lakşırı makşırı neyim, Namıhhhhh, Namııııhhh la olum hele bi bah bize da.

  TYY- Nasıl yani Namık bey genel müdür mü ?, biraz önce odanıza meyve götürmesini söylemiştiniz ama, anlamadım yani, kem küm, gak guk…

  A- Ya nolcah canım hepsi bizim cocuhlar işte. Ooolum Namığ hele gel otur şura, anlat şu bizim meşşşuur yeni gonseptimizi, hadin.

  N- Efendim merhabalar ve hoş geldiniz, ben tesis genel müdürü Namık YALAKAVUK, size nasıl yardımcı olabilirim acaba ?

  TYY-  Vallahi Namık bey şu yeni konseptinizi, detaylarını ve bunca lüksün içerisinde neden buna gerek duyduğunuzu anlatırsanız müteşekkir kalacağız. Barış Namık bey ile de görüntü alalım canım.

  B-  Ok dusty, şey pardon Gamze hanım, yani…

  N- Efendim şöyle anlatayım,  öncelikle tüm çalışanlarımız beyaz eldiven ile çalışacak ve siyah kuyruklu frak giyecekler. Bayan çalışanlarımız içinde benzer şekilde tasarım yaptırdık, ünlü Fransız modacı Jean Paul Goutimier ile çalıştık. Kendisi bir hafta boyunca otelimizde konuk oldu ve Soul Manager Okşan hanım ile birlikte mekan ruhunu oluşturdular.

  A- Gamze hanım sizde bilirsiz, hanim şu hafif gırıh herif var ya ahanda o işte. Yemın billah çuvalla para aldı benden, ahanda bu Namığ istedi diye vallaha, bah değerini bil oğlum.

  TYY- Evet elbette sizleri tebrik ediyorum. Dünyaca ünlü bir modacıyı ülkemize getirmeniz ve ortak çalışma yürütmeniz takdire şayan. Ancak merak ettiğim bir şey var, Antalya’da Temmuz, Ağustos ayları ortalama 45 derece bazen ise 50 dereceye ulaşan hava sıcaklığında seyrediyor. Sizce frak ve eldiven bu destinasyon için çok abartılı değil mi ?

  N- Evet kesinlikle haklısınız Gamze hanım ama biz onu da düşündük. Zira çalışanlarımızın konforu, rahatı bizim için en önemli şeylerin başında geliyor. Otel genelindeki tüm barlara birer derin dondurucu ve içlerine de çok sayıda JEL Buz torbası koydurduk. Her yarım saatte bir arkadaşlarımız bunları sırtlarındaki ısınmış torba ile değiştirmek zorundalar. Böylece tüm gün boyunca lobide ya da sahilde serinlikle ama şık bir şekilde çalışmalarını sağlıyoruz. Gayet inovatif bir proje bu aslında, sizde takdir edersiniz.

  TYY- Evet gerçekten çok farklı şekilde düşünülmüş bir çalışma bu, daha önce hiç rastlamadım desem yalan olmaz ( YUH-fısıltıyla )

  N- Sayın Jean Paul Goutimier Okşan hanım ile çok sıkı çalıştılar, hatta üniforma dışında lobimiz ve bazı A la carte restoranlarımızda da dekorasyon olarak köklü değişiklikler yaptık. Sağolsun patronumuz Abuzittin bey bu konuda çok cömert davrandı ve yolumuzu açtı, ona çok şey borçluyuz. Lobide Zebra başta olmak üzere, Dana, Leopar, Kaplan, Timsah, Gergedan ve Su Aygırı derisinden koltuk, kanepe ve sehpalarımız var. Diğer kumaş çeşitlerimiz ise tafta, ipek ve kadife, hepsi ünlü tasarımcıların bize özel üretimleri. Bahçede birde küçük doğal hayat parkımız var ve bu saydığım hayvanların canlılarını orada görmeniz mümkün. Ayrıca misafirlerimize buradan özel menülerde hazırlamamız mümkün olabiliyor.  TYY- Nasıl yani anlayamadım biraz açar mısınız Namık bey ?

  N- Gayet tabiî ki Gamze hanım. Medarı iftiharımız, nevi- şahsına münhasır kişilik, benzersiz insan sevgili patronumuz Abuzittin bey bu bahçede bulunan hayvan çeşitliliğini sürekli sabit tutacak şekilde bir sistem kurdu bizler için. Sabah kahvaltısında timsah yumurtası, öğle yemeğinde gergedan kavurma ve akşam yemeğinde ise su aygırı tandır yemeniz mümkün ve bu eşsiz lezzetleri bir arada bulabileceğiniz yegane otel bizimkisi.

  A- Namığ oğlum hele bağ o rus avrat gene ıslah mayoyla yattı la ganapaya, galdırın, uyarın hatta defedin gitsin ben gaç para virdim onlara, bah hele bah şu yaptığına, tüh Allah belanızı vere, gah la….

  TYY- Peki Namık bey anlayamadığım bir şey var ve yanlışım varsa düzeltin lütfen beni, Resort otelciliğinde oda fiyatları aşağı yukarı tavan ve taban olarak aylara göre belli, çok uçuk kaçık fiyatlara inen ya da çıkanda yok değil, ama yinede asgari müşterek de anlaşılmış rakamlar söz konusu. Ve bu durum ülkemize gelen misafir profili ile karşılaştırıldığında lobide ıslak mayoyla kanepeye uzanan ya da ana restoranta bikiniyle giren insanları görmemiz gayet doğal değil mi ? Ya da şöyle sorayım HD çalışan otelinizde bu kadar ihtişama ve lükse gerek var mı ?

  N- Eeee ehem kem küm, aslında evet bir bakıma haklı sayılırsınız, ancak tesisin bu kadar lüks olması kıymetli yatırımcımızın tasarrufu. O nedenle bize pek laf düşmez burada, hem bundan hoşlanan misafirlerimizde var. Hemen yan tarafımızdaki Mauritius villalarımızın geceliği PP 10.000 dolar ve eylül ayının sonuna kadar boş yerimiz yok, kuş sütü de dahil olmak üzere konseptimizde yok yok  Gamze hanım !. Özür dilerim hemen geliyorum 1 saniyenizi rica edeyim…

  N- Oğlum bakın Abuzittin beye yardımcı olun hemen misafirle kavga ediyor, ayırın, ya da ne bileyim çok arıza yapıyorsa da önce garajda dövün sonrada atın otelden defolsun gitsin işte, çabuk çabuk hadi bakim.

  TYY- Namık bey son olarak söyleyecekleriniz alalım ve toparlayalım lütfen, bizimde zamanımız daralıyor o nedenle yani. Barış bırak sende çekme Abuzittin beyi ayıptır misafiriz burada cık cık cık ( fısıltıyla- çaktırmadan çek oğlum bizi de döverler vallahi )

  N- Efendim evet nerede kalmıştık; Antalya'nın en iyi balayı oteli olmayı hedefliyoruz, bu nedenle kırmızı çarşaflar ve dantelli yastıklar diktirdik, çiftler için özel restoranlar tahsis ederek sevgililere özel hizmet başlattık. Tesisteki havlular akşamları ıslatılıp, parfümleyip buzhanede tutarak ertesi gün misafirlere soğuk havlu servisi yaptırıyoruz. Sahilde güneşlenip de güneş yağı yüzünden gözlükleri kirlenen misafirler  de unutmadık elbette. Otel personeli, sahilde güneş yağından kirlenen gözlükleri her 15 dakikada bir siliyor. Numaralı gözlüklerini odasında unutanlara da dereceli gözlük hizmetimiz bile var, bir göz doktoru ve gözlük imalatçısı tuttuk sahilde, tüm gün görev yapıyorlar, önce muayene ardından hangi numarada gözlük lazım ise hemen imal edilip misafire teslim ediliyor. Tuvalete gitmeye üşenenler için özel sürgü hizmetimiz, yemek yedirme servisimiz, ayak, baş, sırt masajlarımız, dilerseniz sizin için gazetenizi okuyan özel görevli tahsisimiz de mevcut. Hatta ve hatta sizin için güneşlenen, deniz ve havuza giren, eşinizi alışverişe götüren çalışanlarımız bile var. Böyle bir konsept yok Gamze hanım, inanın değil ülkemizde Dünya’da ilk ve tekiz.

  TYY- Eminim yoktur Namık bey, ne sizinki gibi konsept, ne sizin gibi mesleğine aşık bir genel müdür, ne de böylesine özverili bir yatırımcı değil ülkemizde, dünyada, galaksimizde zor bulunur vallahi billahi. Neyse biz gördüklerimizden ve duyduklarımızdan çok etkilendik doğrusu. Bu içine düştüğümüz ruh halinden çıkmamız vakit alacak ama canımız sağ olsun, bizimkisi de meslek aşkı işte yapacak bir şey yok. Haberiniz yarın sabah turizmdeyeniyalanlar.com’da yayınlanacak ayrıca size de linkini yollarım. Vaktinizi aldık, çok güzel bir röportaj oldu, bize müsaade… ( fısıltıyla- Barış hemen topuk kardeşim, Abuzittin efendi gelmeden kopalım, zaten pis pis bakmaya başlamıştı, canımızı kurtaralım hemen kop kop kop )

  N- Gamze hanım biz çok teşekkür ederiz ve her zaman bekleriz efendim.

  A- La oğlum Namığ nerde la Gamze hanım, helaya mı getti ?

  N- Yok efendim biraz önce çıktılar, aceleleri var gibiydi sanki.

  A- Tüh Allah belanı vermeye gundi. Bende siz gonuşurken zıpa’yı hazırlatmıştım maşaj yaptıracahtım hatuna, roportaja orada devam ederdik neyim. Neysem ben az hırpaladım ama sonra affettim o rus avradı galsınlar otelde, ya da sen söyle maşaj istermi sor, al aşşaa getür.

  N- Elbette Abuzittin bey siz nasıl isterseniz efenim.

  Motivasyon Atölyesi -
  Emir Hepoğlu
  emirhepoglu@yahoo.com

  Kullanıcı Yorumları

  Mehmet Biçer - 7.10.2014 14:46:34
  Süpersin
  SABAN OKSUZ - 8.10.2014 07:58:48
  Bravo...10 numara...YILIN DIZI FILMINE Senaryo olur...
  Deha - 9.10.2014 13:41:37
  Inanamiyorum, ne muhtesem bir ironiyle hikayelenirmissiniz cogu zaman icinde bulundugumuz durumu. Güleriz aglanacak halimize. :))
  Serdar Sağlamtunç, FCSI - 13.10.2014 10:12:40
  Emir Bey, Röntgen, MR değil genlerin resmini çekmişsiniz. Çok keyifli ve gerçek bir yazı. Tabi anlayana. Elinize sağlık.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmin güzel ve çirkin halleri
  Çılgın bir sezon
  Kalifiye personeli elde tutma klavuzu
  Fuar ve selfie sezonu açıldı
  Direnen Gezi'den Trendy Gezi'ye
  Turizmcinin bilgisayar & sosyal medya ile imtihanı!
  Turistlerin kullandığı tuvaletler Testere filminin platosu gibi
  Turizmin ırkçı hortlakları
  Güneyde sezon başladı ancak...
  İş'in yoksa gel ( Mümkünse kendi aracınla ya da dolmuşla ! )
  TRT'nin turizm kanalı neden Antalya değilde İzmir'de?
  Yaz aşkları
  Altın portakal fiyasko mu, büyük bir başarı hikayesi mi?
  Ödülünmü var derdin var!
  Otellerde hijyen uygulamaları
  Ne kadar güçlü olduğumuzun farkında değiliz
  Ben Meclis'e girdim, hadi sıra sizde
  Benim de bir projem var
  Hastasıyız dedeee!
  Eğer otelciysen...
  Alayınıza selam olsun!
  Kelle paça
  Tokmak
  Turizmde yeni trendler / İkinci Adam Operasyonu
  İş arama ve taciz sezonu başladı
  Benim güzel kadınlarım
  İş çok beğenen yok mu?
  Android otelci
  Memleketin giriş kapıları
  Salvador Dali’nin ruhu bizim barmenlerde yaşıyor
  Alaçatı ayrı bir dünya
  Bir dernek doğuyor, sancısını başkaları çekiyor
  Doğası, gereği kültür başkenti
  Herkesin kendine göre bir Bodrum'u var
  Hediyelik
  Signs - Görüntü Kirliliği
  Turizm hakkında yazmak ne ister?
  Rakamlara takıldık kaldık
  YIL 2012 VE NİHAYET 12 AY TURİZM EMRİNİZDE
  BEŞ YILDIZLI OTELLERDEN SOSYETE GETTOLARINA KUMARHANELER
  Ekranda, beyazperdede, kitapta oteller
  İlginç otel hikayeleri
  İLGİNÇ OTEL HİKAYELERİ II
  Özeleştiri Grubu
  Kıbrıs turizmi kime ait?
  Her şehrimize bir logo bir de tema lazım
  SAKINCALI DİYALOGLAR
  Sakıncalı Diyaloglar 2
  ANTALYA ZEYTİNKÖY’DEN DÖNDÜ NİNE 2011 SEZONU İÇİN TURİZMİN FALINA BAKTI
  www.sabunprojesi.org
  İNOVASYON EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ
  MISIR VE TUNUS OLAYLARINI TÜRK TURİZMCİLER BAŞLATMIŞ…!
  AŞK TESADÜFLERİ SEVER VE HOTEL BABYLON
  YÜRÜYEREK ANTALYA ANALİZİ
  SAKIP AĞA’NIN AYAKKABILARINI BOYADI HAYATI DEĞİŞTİ
  DİKKAT OTELCİLER İNTİHAR EĞİLİMİNDE
  ANTALYA’DAN KISA KISA
  MOBBİNG DİYALOGLARI
  KONSEPT SAVAŞLARI
  TV ÖDÜLLERİNİN ARDINDAN
  KEYFE KEDER PERSONEL İSTİHDAMI
  TÜRK İŞİ MOBBING TACIZING
  DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!
  ADINI TURİZM BAŞKENTİ KOYDUK AMA…
  OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!
  OTEL ODALARINDA INOVASYON
  KAÇAK İÇKİ SADECE TURİST Mİ ÖLDÜRÜR ?
  Antalya Kaleiçi'nin hali ne olacak?
  Makro bakış açıları ve mikroya indirgenmiş sorunlarımız
  Altın Portakal Film Festivali sahil kasabası etkinliğinden uluslararası organizasyona nasıl dönüşür?
  Türk turizminin image maker ihtiyacı
  Test: Hangi tip otelcisiniz?
  Tarih öncesi stajyerlik durumları
  Neyzen meyhane müdavimlerinin acıklı hikayesi
  Neandertal'den bu yana hedefler
  Portakal şehrinin hikayesi
  Personel lojmanında kötü bir şeyler oluyor
  İstihdam değil istismar!
  Fil Osman Angry Bird'e karşı
  Yan otelden adam çalma teknikleri
  Zirveden indim şehre: TTZ - 2012
  Ah güzel İstanbul ne yapmış insanlar sana böyle?
  Cihangir Chronicles
  İstanbul ve turizmi ağzından düşürmeyenlere!
  Know how Antalya'nın neyine?
  Gezdim, gördüm, yazdım
  Turizm sektöründeki kadınların şikayeti var!
  Antalya'da bir eğlence adası var, haberi olan var mı?
  Güneyden haberler
  Kısır döngü!
  Saruman Dayı'dan istihdam sorununa kesin çözüm
  Hatıralarımın kahyası mısın be adam?
  Antalya Tünektepe 'L' tipi cezaevine dönüştürülsün, ilk konuğu da Fazıl Say olsun!
  Resort Turizm Kongresi'nin ardından kulislerde konuşulanlar
  En büyüğü bizimkisi!
  Antalya Kaleiçi 1. Uluslararası Jazz Festivali
  Marka olmadan sen sen değilsin!
  Yüksek sezon diyalogları
  Kariyer mi, ekmek parası mı?
  Hoşçakal Antalya'nın gülü, Hoşçakal Oya ablam!
  İşyerinde motivasyonu sağlama teknikleri
  Anneme turizmci olduğumu söylemeyin, o beni genelevde piyanist sanıyor
  Filistin askısı
  Nereden geliyorsunuz? - Kaynımgillerden!
  www.turizmdeyeniyalanlar.com
  Portakallı kek
  Marka değilsen, sen sen değilsin
  Sesli makale - Sincaplar ağlıyor duydun mu?
  Evrimini tamamlamamış kıllı neanderthal güneye inince
  İşsiz otelcinin sektördeki imaj sorunsalı
  Sovşıl medya hakkında bir yazı daha
  Geçen hafta bir acente müdürü dövdüm!
  Mahmut, duydun mu la griz varmış bu sene?
  Göcek Koyları
  Goç ne la? ( Yeni çağın trendy mesleği koçluk)
  Palmalife Style
  Tüm zamanların en büyük hastalığı; kıskançlık
  Egomaniacus Nonempaticus Hotelierus
  İnoveyşınmen ( inovationman )
  Adetten
  Mecburen
  Ne yapmalı? Ne yapmamalı?
  Kaç yıl oldu?
  Vay anasını sayın seyirciler!
  Absürt turizm münasebetleri
  Biz çok acayip kurumsalız
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun