Yaşamda bazı derecelendirmeler yapmak kalite arayışı için gereklidir.

  İki kutup olarak iyi ve kötü ele alınırsa ortadaki alan vasat şeklinde tanımlanabilir. Burası tam bir sığınma yeridir ve hayattan korku duyan, atılım yapma düşüncesi olmayan, ilerlemeyi asla düşünmeyen, içine kapanık, tembel sayılacak, cesaretsiz veya gereksiz ataklık yapan karakterler bu alanda yaşamlarını geçirirler. Ancak sürdürmekte oldukları yaşam coşkuyla akan bir nehir kıyısında yaşama sırtını dönerek kendisine kazdığı bir çukurda oluşan çamurlu suda boğuşmakla geçer. Elini uzatsa nehir gür ve temiz suyunu esirgemeyecek ama onda elini uzatacak yetenek yoktur. O sadece kendi çamurlu çukurunun efendisi ve kralıdır. Kapasitesi kazdığı çukurun eni, boyu ve derinliği ile sınırlıdır. Birisi bir fikir veya bilgi sorarsa sürekli aynı değerleri papağan gibi tekrarlar durur. İlerlemez çünkü çaba göstermez, sadece kendi bildiği yaşamının kaderi olmuştur. Uzay ve evren boyutunda kendi bilgisini sınamaz çünkü o da farkındadır basiretsizliğinin. Belki bir atılım yapmış, bazen diğerlerinin elindekileri alarak kendine bir yer çizmiştir. Ama o noktada kalarak debelenmekte olduğunu sadece kendi bilmez.   

  Bu örnekleme gelen geçer insan tanımına uygundur. Eğer eğlence isterseniz politikacılardan başlayıp, sözde toplum önderleri, iş adamları, ünlüler ve ünsüzlere dikkat edin. Bakın bakalım ne konuşurlar, ne üretirler, neyi önerirler ve nasıl yaşarlar. Değerlendirmeyi kolaylık olsun diye maddeyi yani parasal birikimleri dışarıya çıkartıp ellerinde olan değerler seviyesinde yapın. Farkına varmadığınız belki de dikkat etmediğiniz şekilde bu insanların sadece sığ ve yetersiz laflarla karşınızda durmakta olduğunu göreceksiniz. Belki üst düzeyde bir makamı işgal etmekte, sizin adınıza geleceğinize karar vermekte ama iyice bakınca kendisi de birlikte çalışmak için seçtiği etrafındaki kişiler de aynı vasat seviye içinde olmak zorundadır.

  İşte kimsenin söylemediği çağımızın en büyük sıkıntısı “vasat” lıktır. Sahi, etrafınızda âlimler, bilginler, filozoflar, inanç insanları, bilim insanları, gözü tok kişiler var mı? Olamaz. Emperyalist düzen bunun farkında olarak bazı sistematik önlemler almıştır. Toplumsal bakımdan ileri ülkelerde yanlış yapanlar bu düzeneğe takılır ve yaptıklarının karşılığını alır. Hatırlayalım, bir büyük başkan cinsel fantezisi için genç bir kızın başını yakmış ama adalet basitçe ona cezasını vermiştir. Ancak sorun bu kişinin toplum içine çıkamaması olarak gelişmemiş, vasat insanların oluşturduğu ortam onu kucaklamış, belki ona gıpta etmiş ve politik arenada kendisi olmasa da karısı söz sahibi olmak niyetindedir. Bu noktada düşünmek ve gelecek için önlem almak fayda sağlayabilir. Çünkü eğer etrafta vasat olmayan düşünce ve görüş sahibi insanlar olsa bu tipler siyasetten silinir giderdi. O halde bu hastalık gibi yayılan salgının bir ülke veya kıta özelinde değil ancak insanlığı tehdit ettiğini görebilmek gereklidir.

  Bugün yaşanan tüm ahlaksızlıkların tek nedeni de vasatlıktır. Belki bu nedenle 21.yüzyıl iletişim çağı olmasına rağmen herkes yalnız ve mutsuzdur. Yan yana gelen kişilerin sohbet ederek birikimlerini aktarmaları ve olası durumlar hakkında fikir üretmesi yerine herkesin akıllı cihazları ile oynaması aslında vasat olduklarını, konuları tartışamayacak, fikir üretmeyecek kadar yetersiz olduğunu da açığa vurmaktadır. Başka bir örnek uçağa binen insanların ısrarla telefonlarını kapatmadan konuşmaya çalışması, mesaj atması, oyun oynaması, diz üstü bilgisayarda bir şeyler yazmaya çalışması ilginçtir. Eğer bu kadar çok çalışabilsek ve işe bağımlı olsak herhalde Ay’ ı ve Mars’ ı biz keşfederdik. O halde bu tavır nedir?

  Vasat kişi kendini hiçbir şey olarak görür. Yolların bozuk olması, sıkışık trafik, çukurlar, hatta aracının lastiğinin bu nedenle patlaması, su ve elektrik esintileri, anlaşılmayan vergilerin üzerine bindikçe binmesi, hak ettiği emeğinin karşılığını alamaması, kötü iş yeri şartları, politikacının yalanları, TV lerde programların basitliği gibi şeylerden etkilenmez. Adeta Süpermen gibidir. Kendi kadar sülalesini de etkileyen sağlık, eğitim, politika gibi konulara asla ilgi duymaz ve şartların düzeltilmesi için çaba sarf etmenin gereksizliğini savunur. Nasılsa değişen hiçbir şey olmayacaktır. Vasat olmanın dayanılmaz hafifliği tam da budur. Çünkü vasat olmasa değişim için yollar arayıp, önermeler ortaya koyması, benzer konularda aynı düşünceye sahip insanlarla bir araya gelip düzeltme çabasına katkı koyması gerekir.

  Taşeron sistemi tipik bir vasatlık projesidir. Bu hastalık türü 1980 den itibaren süratle her yere sıçramıştır. Nasreddin Hoca fıkralarındaki gibi tavuğun suyunun suyu doğru bir benzetmedir. İşi yandaş alır, o yanındakine devreder, alan diğerine devreder, o da diğerlerine ve sonuçta sorumlu kimse ortada yoktur. Etrafınızda yapılan işlerin kalitesi ve firmalar düzeyine iyice bakın, ne söylediğimi hemen anlarsınız. Eğer her fert kendine vasatlık testi yapsa görecektir ki, sistem vasat üzerine kurulmuştur. Son yıllarda bilinen az sayıda sanat ve düşünce insanı yanına yeni eklenen isimler var mı? Mümkün değil. Müzik, edebiyat, felsefe, resim, heykel, spor gibi kişinin temel gelişimini sağlayan dallarında ünlü olan var mı? Spor örneği ilginç bir kara mizah örneğidir. Kapasite artırıcı çalışma, antrenman ve disiplin yerine bol miktarda doping ile hem kendini hem milleti kandıran idareci ve sporcuların durumları ibretliktir. İrdeleme zahmetine girerseniz sporcunun, tesisin, şartların vasat olduğunu görürsünüz. Neden şampiyonlar yetişmez sorusunun yanıtıdır.   

  Vasat bir teknik kişi, mimar veya mühendis ne yapar? Sıradan binalarla çözülmeyen alt yapı sorunları! Eğer yeni bir konut alırsanız ne kadar para verdiğinizin hiçbir önemi yoktur ve bir o kadar para daha harcamak zorunda kalabilirsiniz. Yeni evinizde vasat seramik, batarya, mobilya olabilir mi? En doğrusu içine girmeden değiştirmektir. Böylece inşaat sektörünün topallamasına katkı yaparsınız. Ama buna karşı çıkacak bir çalışmayı başlatmak, siz dâhil, kimsenin aklına gelmez. Vasatlık insanın içine işler. Bu kadar büyük paralar neden ve nasıl harcanmaktadır ve sistemde çürük elmalar neden bu kadar hızla çoğalmaktadır gibi sorulara yanıt aramak zahmetine kimse girmez. Hâlbuki Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından yayınlanan metrekare inşaat maliyetleri ile aldığınız konutun alanını çarparak o ev veya ofisin olması gereken gerçek bedeli ile uçuk yüksek satış fiyatını sorgulansa kötü mü olur? Ama yalnız değilsiniz! Aynı şey endüstriyel bina ve tesisler için de geçerlidir. İlan edilen maliyetler olması gereken rakamların kat be kat üzerindedir. İrdelenmesi gerekir ancak vasatlık buna engel olur. Çünkü zincir reaksiyon devrededir. Alan, satan, karar veren tümü vasattır.

  Vasat çözüm aramaz, kararın bir parçası olur.
  Vasat neyin iyi olduğunu araştırmaz, sunulanı kabul eder.
  Vasat üretmek için çaba sarf etmez, hazır olanı tüketir.
  Vasat hiçbir şey yapmaz, projeleri aşırma ve uydurmadır.
  Vasat fikir tartışması yapamaz çünkü savunulası düşüncesi yoktur.

  Ne olursanız olun ama vasat olmayın, bir fikriniz, görüşünüz, tavrınız ve duruşunuz olsun.

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun